Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

584

Okuma alışkanlığının çocukluk çağında elde edilmesi; geleceğe yönelik çok daha olumlu sonuçlar verse de, hiçbir yaş bu kazanım için geç değildir. İnsan beyni sürekli öğrenmeye aç ve açık bir yapıdadır. Hiç de zor olmayan birkaç yöntem ile okuma alışkanlığı kazanmak çok kolaydır.

Öncelikle çocuklara okuma alışkanlığı kazandırılırken, bunu bir külfet, bir zorunluluk olarak sunmak olumlu sonuçlar vermemektedir. Hemen hemen her öğretide olduğu gibi, okuma alışkanlığı kazandırma konusunda da sabırlı davranmalı ve bu iş eğlenceli hale getirilmelidir.

Kitap Okumayı İlgi Alanları İle Bağdaştırın:
Her çocuğun bir ilgi alanı vardır: Spor, çizim, hayvanlar ve diğerleri. Örneğin resim çizmeyi seven bir çocuğa, okuduğu kitaplardan sonra o kitapla ilgili bir şeyler çizmesini istemek ilgi odağını artıracaktır.

Spor ile uğraşmayı seven çocukları spor konulu çocuk kitaplarına yönlendirmek bu kazanımın elde edilmesini kolaylaştıracaktır.

Eğlenceli Kitaplar İle Başlayın

Eğlenceli Kitaplar İle Başlayın:
İlk başlarda konu itibariyle ağır kitaplar seçmek ilgiyi azaltacaktır. O yüzden onları güldürecek veya bir maceranın içine çekecek kitaplar seçilmelidir. Örneğin yakın zaman önce vefat eden Muzaffer İzgü’ nün “Ökkeş” serisi bu konuda örnek bir seridir.

Okudukları Kitaplar Hakkında Konuşmaya Çalışın:
Okudukları kitaplar hakkında onlarla iletişim kurmaya çalışın, paylaşımda bulunmaya teşvik edin ama bunu yaparken kesinlikle ödev bilinci içinde yaptırmayın, kitap okumayı hiçbir zaman bir külfet olarak göstermeyin.

Çocukların Rol Modeli Olduğunuzu Unutmayın:
Unutmayın; her konuda olduğu gibi çocuklar, bu konuda da sizi örnek alacaktır. Eğer kitap okuyan bir ebeveyn iseniz bu konuda çok daha çabuk aşama kaydedersiniz.

Okumayı Bir Rutin Haline Getirmelerine Yardımcı Olun:
Gerekirse bir sayfa bile olsa her gün okumasını sağlamaya çalışın. Alışkanlıkların düzenli tekrarlarla kazanılabileceğini unutmayın.

Onları Ödüllendirin:
Ödül en iyi teşvik yoludur. Bir süre sonra sizden ödül olarak yeni kitaplar isteyeceklerinden emin olun.

Bu yöntemleri kullanarak çocuğunuza kolayca okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Tekrar söylemekte fayda vardır ki, bu konudaki en önemli kriter sizin okuma alışkanlığı olan bir ebeveyn olmanız. Teknolojinin bu denli hayatımızda yer ettiği bir çağda kitap okuma geleneğini bir miras olarak aktarmak gerekir.

Genel kültür kavramının en etkili gelişim yönteminin kitap okumak olduğu su götürmez bir gerçektir.

Unutmamak gerekir ki; okuma alışkanlığı zor kazanılan bir alışkanlık olmasının yanı sıra, oldukça kolay kaybedilen bir alışkanlıktır. Bu yüzden asla kitap okumayı/okutmayı ihmal etmeyin.