Okul Çağındaki Çocuklar İçin Doğru Beslenme Rehberi

Bu yazımızda Okul Çağındaki Çocuklar İçin Doğru Beslenme Rehberi sizler için inceledik

198

Okulların açılmasıyla beraber okul çağında ki çocukların beslenmesi önem kazanmıştır. Okul dönemi boyunca dengeli beslenen çocukların akademik başarısı artmış ve okula uyum süreci daha hızlı olmuştur. Ayrıca düzenli ve dengeli beslenen çocuklar daha az hastalanmakta veya hastalık sürecini daha hafif atlatmaktadır. Beslenme alışkanlığının kazandırılması ailede başlayan bir süreçtir. Okul öncesi ve okul döneminde kazanılan bu davranış devam eder.

Kahvaltının Önemi

Kahvaltı güne başlarken en önemli öğündür. Çocuğunuz okulda kahvaltı yapıyorsa okul yönetimi tarafından hazırlanan kahvaltı menüsünü kontrol etmeniz ve mutlaka bir uzman tarafından düzenlendiğini bilmeniz gerekir. Evde kahvaltı yapıp gidecek olursa tüm besin öğelerini aldığına dikkat edin. Mutlaka her sabah bir rafadan yumurta, beyaz peynir, zeytin ve taze sıkılmış portakal suyu ile sağlıklı bir kahvaltı imkanı sunun.

Ara Öğünleri Atlamayın

Okul çağında ki çocuk hareketli ve enerjik olduğu için ara öğün vermek kan şekerini dengelememek için önemlidir. 3 ana 2 ara öğün olarak planlanan beslenme çocuk sağlığı açısından önemlidir. Ara öğünlerde tatlı ve şekerli gıdalardan uzak durulmalı daha çok meyve ve kuruyemiş olarak tüketim sağlanmalıdır. 2-3 adet kuru kayısı ve yanında 2-3 adet ceviz ara öğün olarak iyi bir seçenektir.

Bol Sıvı Alımı/

Okulların açılmasıyla beraber hem mevsimsel hem de toplu alanlardan dolayı grip gibi solunum yolu enfeksiyonları hızla yayılır ve salgınlara neden olabilir. Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeniz için bol c vitamini destekli sıvı alımı sağlamalısınız. Sabah kahvaltıda çay yerine taze sıkılmış portakal suyu, ara öğünlerde meyve vererek c vitamini alımını sağlayabilirsiniz. Yanında su bulundurmasını ve her fırsatta su içmesini sağlamak sağlığı için önem arz eder. Çocukların beslenme çantası hazırlanırken sağlık bakanlığı tarafından onaylanan menüler kullanılmalı ve hazır gıda tüketimi engellenmelidir.

Paket gıdalardan uzak durulmalı beslenme çantasına konan her besinin özelliği dikkate alınarak hazırlanmalıdır. Sıcak havalarda çabuk bozulan gıdalardan uzak durulması besin zehirlenmelerini engellemek için önemlidir. Konu çocuk olunca her ayrıntı dikkatle incelenmeli ve ona göre önlem alınmalıdır.