Müzik Zevkinizle Dalga Geçerek Spotify Analizi Yapan Yapay Zeka

tarafından Blog Adresi
44 Görüntüleme

2020 yılı ciddi anlamda neredeyse bütün dünya için kötü bir yıl oldu. İnsanlar, pandemi sürecinde salgın silsilesine girmemek için evlere kapanmak zorunda kaldılar. Bu da insanları çeşitli eğlence araçlarına yönelmeye sevk etti. Bu eğlence arayışlarından biri de bu makaleye başlığını veren ve insanların eğlence arayışlarının en sonuncusu aynı zamanda da en yenisi olarak üretilen, müzik zevkinizle dalga geçerek spotify analizi yapan bir yapay zeka oldu.

Yapay Zekâ Nasıl Çalışır?

Spotify hesabınız ile bağlandığınız ve bir site aracılığı ile girebildiğiniz yapay zekâ; spotify listelerinizde taradığı müziklerinizden kendi seçtikleri ile birlikte sizinle dalga geçiyor. Seçtiği müzikleri öne çıkararak çeşitli ve küçümseyici tepkiler veren yapay zekâ, şu anda oldukça popüler. Pudding adlı bir web site tarafından geliştirilen yapay zekâ, bu yıl içerisinde dinlediğiniz en fazla müzikleri değerlendirerek yaptığı analizler ile müzik zevkinizin kötü olduğunu ciddi ama esprili bir dille dile getirmektedir. Müzik zevkinizle dalga geçerek spotify analizi yapan yapay zekâ, müzikleriniz ile dalga geçerek, sizin müzik zevkinizin ne kadar kötü olduğuna inanmanızı sağlıyor.

Hiç kimseden lafını esirgemeyen müzik zevkinizle dalga geçen yapay zekâ, müzik zevkiniz hakkında bulunduğu sert eleştiriler ile birlikte ‘spotify listeniz ne kadar vasat?’ sorusunun da cevaplarını kendine has oluşturulan iğneleyici dili ile cevaplar arıyor. Pudding web sitesi ise geliştirdikleri projenin açıklamasında, spotify hesabının ne kadar kötü olduğunu söylemek ile kalmayıp, gelişmiş yapay zekânın kişinin müzik zevkinin ne kadar kötü olduğuna da karar verdiğini, yapay zekânın açıklamasında dile getiriyorlar.

Sert Eleştiriler

Spotify hesabındaki müziklerin eleştirel bir analizini yapan yapay zekâ, bu eleştirileri ile genel ir yorum da getirmektedir. Bununla birlikte, müziklerin genel dinlenme oranlarına da bakarak yorumlar ve eleştirilerini yönelten yapay zekâ, gerçekçi fikirleri ile de kullanıcıların oldukça dikkatini çekmiştir. Eleştiri yapacağı bir müziği öne çıkararak onun hakkında soru sorduğu da görülen yapay zekâ, kişinin müzik zevkinin ciddi anlamda kötü olduğunu vurgulayarak, müzik zevklerinin gerçekçi yorumlarını taşlayıcı bir dille kullanıcılara sunmaktadır.

Analiz Bilgileri

Müzik zevkinizle dalga geçerek spotify analizi yapan yapay zekâ, müzikleriniz ile ilgili yaptığı analizleri sadece size sunmaktadır. Bu anlamda bilgilerin korunması ve gizlilik ilkesine dayanarak hareket ettiği görülür. Öyle ki analiz sonuçları hiçbir yerde paylaşılmaz veya hiçbir veri dışarıya verilmez. Ancak kişi kendi isterse analiz sonuçlarını sosyal medya vb. platformlarda paylaşabilmektedir. Bu anlamda birçok insanın, spotify müzik listesinin yapay zekâ tarafından yapılan analizinin, sosyal medyada bir hayli paylaşıldığı verilen bilgiler arasında. İnsanlar, müzik zevkleri ile dalga geçilmesini ve iğneleyici laflar duymayı sevmiş durumda. Bu da hem komik hem de eleştirel bir yaklaşım getiren yapay zekânın, spotify kullanıcıları tarafından gördüğü rağbeti üst düzeylere çıkarmıştır.

Müzik Zevkinizle Dalga Geçerek Spotify Analizi Yapan Yapay Zeka
Müzik Zevkinizle Dalga Geçerek Spotify Analizi Yapan Yapay Zeka

Müzik Zevki İle Dalga Geçen Yapay Zekâ Hakkında Yorumlar

Müzik zevkinizle dalga geçerek spotify analizi yapan yapay zekâ hakkında yapılan yorumlar ikiye ayrılmış durumda. Bu yapay zekâyı pek objektif bulmayanlar; genelde dinlediği müziklerin ciddi anlamda iyi olduğunu düşünen kişilerden oluşuyor. Diğer kısım ise yapılan taşlamalar ve iğnelemeleri eğlenceli bulanlardan oluşmakta. Bunun bir eğlence aracı olduğu unutulmadan yorum yapılması gerekmektedir. Çünkü müzik dinlemek de görecelidir. Bir insana iyi gelen müzik bir başkasına kötü gelebilmektedir.

Bu kişilerin, kişisel yani özel zevkleri ile ilgili bir durumdur. Yapay zekânın sadece bilgisayar ortamında olduğunu unutmamak önemli. Çünkü diğer türlü elbette bu eleştirilere dayanamayan insanlar olacaktır. Fakat bunun öncelikli olarak bir eğlence aracı olduğunun farkına varılması, insanların eğlenme ihtiyacını kısa bir süre de olsa karşılayabilir niteliktedir. Bu anlamda müzik zevkiniz ile dalga geçen yapay zekânın sizi tanımadığını ve sadece dinlediğiniz müziklere göre yorum yaptığını göz önünde bulundurmalısınız.

Yapay Zekâ Nasıl Çalışır?

Pudding web sitesi tarafından geliştirilen ve spotify hesabınıza bağlanarak, yıl içinde dinlediğiniz müzikleri göz önünde bulundurarak yaptığı iğneleyici yorumlarla öne çıkan yapay zekâya pudding.cool sitesi üzerinden ulaşabilmektesiniz. Siteye girdikten sonra, spotify hesabınızı bağlamanız gerekmektedir. Bağlandıktan sonra ise, müzikleriniz yapay zekâ tarafından analiz edilir. Yapay zekânın kendi seçtiği müziklerden birkaçını öne çıkararak yaptığı yorumları görmüş olursunuz.

Bazı müzikler hakkında ‘gerçekten bunu dinliyor musun?’ gibi sorular da soran yapay zekâ, seçim yapabileceğiniz iki seçenek çıkarmakta ve istediğinize tıklayabilmektesiniz. Daha sonra üçlü bir seçenek çıkararak müzikler hakkında düşüncelerinizi üç kelime ile ifade etmenizi ister. Siz cevap verdikten sonra ise alaycı konuşmalara ve iğnelemelerine devam eder. En son ise toplu bir yorum yaparak müzik zevkinizin ne kadar kötü olduğu hakkında bir oran verir. Böylelikle müzik zevkinizin ciddi anlamda kötü olduğunu da size kabul ettirmeye çalışır. Dediğimiz gibi bu proje sadece eğlence amaçlı bir proje yani sadece dinlediğiniz müzikler üzerinden değerlendirme yapmaktadır.

Yapay Zekâ’ya Nasıl Ulaşılır?

Müzik zevkinizle dalga geçerek spotify analizi yapan yapay zekâ, bir web sitesi tarafından geliştirilmiştir. Bu web sitesi, Pudding adında bir sitedir. Bu nedenle aşağıda verilen site linkine tıklayarak giriş yapabilir ve doğrudan yapay zekânın spotify listelerinizi tarayarak yaptığı analiz sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Site Linki: https://pudding.cool/2020/12/judge-my-spotify/

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.