Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalı ?

617

Her evin olmazsa olmazı mutfaktır. Misafirler ve evin bireylerinin buluşma noktasıdır. Yemeklerin yapılışı için her gün günün belli bir kısmını ön hazırlık, pişirme, yemek yenmesi ve temizlik için mutfakta hatırı sayılır bir zamanı mutfakta geçirilmektedir. Reklamlarda, filmlerde ve dizilerde mutlu aile pozlarında çoğunlukta bir mutfak sahnesinde geçer. Çünkü mutfak emeğin bulunduğu ev içinde yaşayanların bir arada olmasını temel alan bir bölge olmasından kaynaklanmaktadır. Mutfaklarımızda yapılan bu yemeklerimizi zevk, mutluluk ve keyif veren yerde mi yemeklerimizi yapıyoruz, yoksa sıkıcı olan bir an önce mutfaktan çıkmak için bir neden mi veriyor. Aydınlatma açısından son derece önemli olan mutfak, rahat kullanımı olmayan eşyalar, tamir ihtiyacı duyulan parçalar ve yetersiz mutfak dolaplarından mı kaynaklanıyor. Günlük kullanımda sevmediğiniz eski ve yıpranmış bir mutfakta yemek hazırlayarak o yemeğe verdiğiniz değeri yemek yerken o lezzetin keyfini çıkarmak pek mümkün olmadığı ortada.

Eğer mutfağa girdiğinizde bu görünümde bir düşünce yapısına sahipseniz, mutfak içerisinde ufak değişikliklerin yapma zamanı çoktan geldiğini göstermektedir. Mutfak alanının dar veya geniş olması değişiklik yapmak için bir engel değildir. Maliyetinin kişisel bütçelere çeşitlilik göstermesi mutfak dolapları, masanın, lavabonun ve ocağın görünümünü değiştirerek, yapılan yemekten mutluluk duyacak bir hale getirebilirsiniz. Kullandığınız alanlarda farklı tasarım çizgilerine sahip olan bir ortamda yemek yapmanın verdiği keyifle zaman içerisinde yemek yapmaktan yorulmadan keyif aldığınızı hissedeceksiniz.

Dekorasyon olarak mutfak alanının en verimli şekilde kullanılabilmesi için gerekli değişimlerin ihtiyaç doğrultusunda tasarımları hoş bir şekilde mutfak dolaplarını inceleyerek yetersiz olarak gördüğünüz mutfak dolaplarının kullanım alanlarını genişletebilirsiniz. Bu alanları genişletirken evin görüntüsünü kullanım kolaylığını ve pastel tonlardaki mutfak dolapları renkleriyle mutfağa bir ferahlık getirecektir. Her evin farklı bir iç dekorasyonu olmasına rağmen kabul görmüş kullanımı kolay olan ilaveler yaparak mutfak içinde çok daha rahat davranabilmek adına bazı püf noktalara değinelim. Lavabonun üstündeki dolap yerine açık olarak bir raf kullanılması hem görünüş açısından hem de kullanım kolaylığı açısından büyük kolaylık sağlayacaktır. Sade bir görüntü istiyorsanız kulplu dolaplar tercih etmeyiniz. Açık bir mutfak alanınız varsa dolapların kapakları sökülerek dekoratif amaçlı kullanılabilir veya mutfak dolaplarının evinizin dekorunu olumsuz yönde etkilediğinizi düşünüyorsanız şık bir kapaklı ahşap yaptırıp boydan boya dolabın görüntüsü yerine saksı koyulabilecek bir alan yaratma imkanı vardır.