Mutasyona Karşı Koronavirüs Aşıları İşe Yaramayabilir

tarafından Blog Adresi
89 Görüntüleme

Korona virüs salgınını önlemek için aşı çalışmaları başladı ancak mutasyona karşı koronavirüs aşıları işe yaramayabilir. Bu sebepten dolayı tüm dünya, aşı olmaktan çekinmeye başladı. Ayrıca yapılan aşı çalışmalarında da değişiklikler gözlemlenmeye başlandı.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona, tüm dünyayı evine hapsetti. Salgına karşı aşı üretimleri ise hız kaybetmeden devam ediyor. Ancak virüsün mutasyona uğramasından kaynaklı olarak, üretilen aşılarında faydasız kalacağı düşünülmeye başlandı. Tüm dünyayı evine kapatan virüse karşı, yeni aşı çalışmaları başlatılacağı da uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Mutasyona Karşı Koronavirüs Aşıları İşe Yaramayabilir
Mutasyona Karşı Koronavirüs Aşıları İşe Yaramayabilir

Aşı Ne Derece Etkili?

Salgına karşı tüm dünya aşı üretimi için kolları sıvadı ve virüsün biran önce ortadan kalkması için çabalar sarf edilmeye başlandı. Tüm ülkeler aşı üretimine destek verirken virüs, çeşitli kollara ayrılmaya ve değişimler göstermeye başladı. Özellikle kış ayında daha çok ölümlere sebep olan virüs, ilerleyen zamanlarda daha da tehlikeli bir hal alacak gibi duruyor.

Korona salgını ile mücadelesine devam eden ülkeler ise çıkacak olan aşıları bekliyor. Ancak bu aşıların ne derece etkili olduğu hakkında pek fazla bilgi mevcut değil. Aşı vurulan gönüllü kişilerde henüz korona belirtisine veya hastalığına rastlanmadı. Ancak aşı olan kişiler, aşı olduktan sonra da önlemlerini almaya devam ediyor. Sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyan aşı olan bireylerde henüz virüs belirtisine ya da tanısına rastlanılmadı.

Mutasyona Karşı Aşının Etkisi

Aşı üretimini yapan büyük firmalar, üretilen aşıların mutasyona karşı etkili olabileceğini söylüyor. Üretimi tamamlanmış ve test edilen aşıların, mutasyona uğramış olan virüse karşı etkili olacağını uzmanlarda belirtiyor. Ancak kesin bir kanıya varmadan önce daha detaylı araştırmaların yapılması gerektiğini de belirtiyorlar.

Araştırmalar Nasıl İlerliyor?

Mutasyona uğramış olan korona virüsüne karşı tüm uzmanlar, çeşit çeşit araştırmalar yapıyor. Yeni tespitleri insanlara aktaran uzmanlar, ülkelerin durumu ve ölüm sayısına göre araştırmalarını yapıyor. Ülkelerin iklimi, bu araştırmaların en başında geliyor. Korona virüsünün ilk etapta sıcak bölgelerde hayatta kalamadığı ve en çok soğuk bölgelerde göründüğü düşünülüyordu. Ancak ilerleyen zamanlarda korona virüsü, sıcak bölgelere de yayıldı ve en uzun süre sıcak bölgelerde hayatta kalmaya başladı. Sürekli mutasyona uğrayan ve değişim gösteren virüsün araştırmaları ülkelere göre ayrı ayrı olacak şekilde devam ediyor.

Aşı Üretimi Devam Ediyor

Tüm dünya ülkeleri virüse karşı adeta savaş açtı ve her ülke virüsle mücadelenin aşı ile olacağını düşünmeye başladı. Virüse karşı aşının üretimi son derece hız kesmeden devam ederken, birçok ülke çıkacak olan aşıları beklemeye başladı. Üretimi yapılan ve tamamlanan aşılar, bazı ülkelere test amaçlı yollandı. Ülkelerde gönüllü olan kişiler, test amaçlı aşının denemesini yapıyor.

Test amaçlı aşı vurulan kişilerde henüz korona belirtisi veya korona tanısı görülmedi. Aşı vurulan kişiler, eski düzenlerinde sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uyarak günlerini geçiyor. Bazı uzmanlara göre ise üretimi devam eden aşıların yeni virüs çeşidi ile mücadele edemeyeceğini belirtiyor.

Yeni Türe Karşı Aşı Üretimi

Uzmanlar, mutasyona uğramış olan korona virüse karşı da yeni bir aşı üretimine giriştiklerini belirttiler. Ancak üretilmiş olan eski aşılarında yeni korona virüse karşı etki olabileceği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Yeni türe karşı üretimine başlanılacak olan aşıların, şuanda kullanılan aşılardan daha iyi olacağını da uzmanlar belirtiyor.

Kısa süre içerisinde yeni virüse karşı üretilecek olan aşılar, mutasyonu ortadan kaldırabilecek düzeyde olacak. Covid hastalarına ve hastalık geçirmemiş kişilere uygulanacak olan aşı ile ilgili çalışmalar hız kaybetmeden devam ediyor.

Aşının Yan Etkileri Nedir?

Aşı üretimi hız kaybetmeden devam ederken, birçok kişi aşının yan etkilerinin olduğunu ve insan sağlığını bozacak düzeyde olduğunu iddia ediyor. Ancak virüse karşı üretilen aşılardan olan kişilerde henüz bir rahatsızlığa rastlanılmadı. Ancak bazı hafif yan etkileri her aşıda olduğu gibi Korona aşısında da gözlemleniyor.

Korona virüsüne karşı üretilen aşının hafif yan etkileri şu şekildedir;

  • İğne vurulan yerde hafif kızarıklık.
  • İğne vurulan yerde hafif yanma ve şişme.
  • Hafif ateş.
  • Kırgınlık ve hafif yorgunluk.
  • Hafif kas ağrısı ve baş ağrısı.

Korona virüse karşı aşı olan kişilerin bir kısmında görülen hafif yan etkiler bu şekilde olmaktadır. Bu yan etkiler genellikle 3-5 gün görülmektedir. Uzun süreli görülen yan etkilere ise henüz rastlanılmadı.

Mutasyona Karşı Koronavirüs Aşıları İşe Yaramayabilir
Mutasyona Karşı Koronavirüs Aşıları İşe Yaramayabilir

Aşı İşe Yaramayabilir Söylentisi

Genellikle sosyal medya üzerinde çok yaygın bir şekilde aşı işe yaramayabilir tarzı paylaşımlara sık sık rastlanılmaktadır. Bu alanda uzman olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilen bu paylaşımlar, insanı yanlış bir şekilde yönlendiriyor. Uzmanların yapmış olduğu paylaşımların ve akademik makalelerin dikkate alınması gerekmektedir.

Bu alanda uzmanların bir kısmı, mutasyona uğrayan korona virüsüne karşı aşıların etkisinin olmayacağını söylüyor. Ancak bazı uzmanlar ise mutasyona uğrayan korona virüsüne karşı şuanda kullanılan aşılarında faydalı olacağını belirtiyor. Uzmanlar, kesin bir kanıya ulaşmak için daha detaylı bir araştırmada bulunacak.

Yapılan araştırmalar sonucunda mutasyona uğramış olan virüse karşı, üretilen tüm aşıların etkisi kesinleşecektir. Söylentilere göre aşıların yeni tip salgına karşı pek etkisinin olmadığı belirtiliyor. Ancak bunların hepsi, detaylı araştırmalardan sonra kesinleşecek ve halk ile paylaşılacak. Uzmanlar ise mutasyona uğramış olan korona virüsüne karşı, yeni çalışmalar olduğunu belirtiyor.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.