Moda Üzerine Yapılan Araştırmalar

tarafından Blog Adresi
57 Görüntüleme

Bu yazımızda hepimizin aklında çokça yer edinen bir soru olan moda üzerine yapılan araştırmalar konusunu inceleyeceğiz. Bulunduğumuz zaman içerisinde moda kendine oldukça yer edinmiş üstelik belki de her şeyin üstüne çıkmayı başarmıştır. Giyim ihtiyacı hiç bitmeyecek ihtiyaçlardan biri olduğu için onu bu kadar göz alıcı ve gerekli yapan kısım da sanırım budur.

Moda Üzerine Yapılan Araştırmalar
Moda Üzerine Yapılan Araştırmalar

Moda Nedir?

Giyim kuşam, makyaj alanında kişilerin giydikleri kıyafetler, tasarlanan farklı stillerden oluşan giyim tarzıdır. Moda kimilerine göre kişinin kendine yakışanı giymesi, kimine göre ise proporsiyonuna uygun giyinmesidir. Her kişinin stili farklı olabileceği gibi iş yaşamında da standart giyimden bahsedebilmek mümkündür. Moda bizim kişiliğimizi yansıtan da bir unsurdur ayrıca. Kıyafetlerimizi nasıl, hangi renkte ve şekilde seçtiğimiz bizi yansıtabilir. Bu yüzden kişiler her zaman kendilerini yansıtırken dikkat etmelidir. Gidilen bir davette giyilmesi gereken kıyafet farklı, iş görüşmesine giderken giyilen kıyafet farklı olmalıdır. Ayrıca moda üzerine anlaşmazlıklar da mevcuttur. Modacıların yapmış olduğu defileler birçok eleştiriye maruz kalmış, günümüz modası eski tip moda anlayışına benzetilmeye çalışılmıştır. Buradan çıkarılması gereken en önemli sonuç; farklı zamanlara ait moda faktörünün, zaman içerisinde farklılığa uğrayabilmesi, onun bu farklılığınınsa saygı duyulacak bir şey olmasıdır.

Moda Kavramı Nasıl Ortaya Çıktı?

Modanın ortaya çıkmasından ziyade üzerine düşünülmesi gereken şey moda kavramının ortaya çıkışıdır. Çünkü birilerinin aklına giyilen kıyafetlerin, stillerin bir adı olması gerektiği gelmişse bu çok önemli bir unsur olmalıdır. Moda kavramı ”Modo” kelimesinden gelmiştir. Modo hemen şimdi anlamına gelir. İtalyanca’da değişiklik demektir. Moda kavramının çıkış hikayesi Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi ile de bağdaştırılabilir. Çünkü Maslow’a göre kendini gerçekleştirme ihtiyacı mevcuttur. Moda kişinin kendini gerçekleştirme ihtiyacından doğan bir kavram olmalıdır. Moda’yı bu kadar önemli yapan şey kişinin kendini yansıtmak istemesidir. Charles Frederick Worth ilk moda tasarımcısıdır ve kişilerin bu isteğini değerlendirmelerine yardımcı olur. Coco Chanel’dan da bahsetmesek olmaz fakat onu ayrıca incelemek lazımdır.

Moda Üzerine Araştırmalar

Araştırmalar gösteriyor ki kişilerin kıyafet tercihlerini belirleyici bazı unsurlar var. Simmel’e göre moda kuramı, alt konumdakilerin üst konumdakileri taklit etmesiyle alakalı. Üst konumdakiler kendilerini diğerlerinden daha üstün ve farklı gördüklerinden alt konumdakilerin onlara benzemek isteyişi sanıyoruz çok da şaşırtıcı olmaz. Bireylerin estetik anlayışındaki değişmeler fizyolojik, psikolojik ve ruhsal olarak da kişinin stilini değiştirmesine sebep olabiliyor. Kimlik, cinsiyet, kişinin maddi durumu, kitle iletişim araçları, yaşadığı yer de kişinin kıyafet seçiminde etkili olabiliyor. Üniversiteli 360 kız öğrenci üzerinde yapılan bir araştırma gösteriyor ki; kişiler bulundukları üniversiteye göre moda kavramına çeşitli açıdan bakmış, modanın en çok nerede etkili olduğu ve daha çok ne tarz giyindikleri konusunda görüş belirtmişler. Üniversite öğrencileri arasında belirgin bir farklılık görülememiştir. Bunun sebebi yaş benzerliği ve içinde bulunulan şartlar olabilir.

Moda Üzerine Yazılan Kitaplar

Bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişiler için piyasada çok fazla kitap mevcut. Ancak hepsinin okunması mümkün olmadığından nitelikli birkaç kitabı yazıp tercihi okuyucuya bırakalım.

Bazı kitaplar;

  • Moda – D. Waquet
  • Moda Atölyesi – Hakan Akkaya
  • Moda Tasarımcıları İçin Figür Çizimleri – Sha Tahmasebi
  • Moda Tasarımında Tekstil ve Moda – Jenny Udale
  • Moda Tasarımında Araştırma ve Tasarım – Simon Seivewright
  • Moda Tasarımında Giysi Teknikleri – Anette Fischer gibi kitaplar okunabilir.

İnternet üzerinde birçok film de mevcuttur. ”Coco Avant Chanel” filmi oldukça hoş ve izleyiciye çok şey yansıtan bir filmdir. Bu tür kitapları okuyarak, filmleri izleyerek kendinizi geliştirebilir ve çok şey katabilirsiniz.

Ünlü Modacılar

İlk olarak elbette ki Coco Chanel sonrasında; Alexander McQueen, Christian Dior, Agatha Ruiz de la Prada, Donna Karan, Valentino, Marc Jacobs, Karl Lagerfeld Collette Dinnigan gibi isimleri örnek verebilmek mümkün. Bu isimler dünya çapında ünlü olmayı ve adından söz ettirebilmeyi başarmıştır. Dünyada pek çok ünlü isim bu kişilerin tasarladığı kıyafeti giymektedir. Elbette Türk isimlerden de bahsedebilmek mümkün. Arzu Kaprol, Hakan Akkaya, Raşit Bağzıbağlı, Bahar Korçan, Cengiz Abazoğlu, Cemil İpekçi, Dilek Hanif gibi isimler oldukça önemlidir.

Moda Üzerine Yapılan Araştırmalar
Moda Üzerine Yapılan Araştırmalar

Coco Chanel Kimdir?

Gabrielle “Coco” Bonheur Chanel, Fransız bir modacıdır. Modanın bilinmediği zamanlarda öncülük etmiş ve kişilerin kendilerini bulmalarına yardımcı olmuştur. 19 Ağustos 1883 yılında doğmuş, o zamanlardaki moda anlayışının ve ”Chanel” markasının kurucusu olmuştur. Aynı zamanda ”Time: Dünyanın en önemli 100 kişisi” listesinde yer almıştır. Birçok ödül almış, kitap yazmış ve adından söz ettirmiştir. Hala bile onunla ilgili bilinmeyen pek çok şey vardır. Ancak bilinmesi gereken en önemli şey modayı çok önemli bir noktaya taşıdığıdır. Kişilerin giyim stillerinden dahi bihaber olan Fransız toplumunda bu güçlü kadın, aldığı tepkilere rağmen markasını kurabilmeyi başarmış, gelecek nesillere moda kavramını bırakabilmiştir. Ne büyük işler başardığını günümüzde dahi konuşulmasıyla daha iyi anlayabiliriz sanıyorum.

Moda Olmasaydı Ne Olurdu?

Moda kavramı, günümüzde artık pek konuşulamayacak bir şey değil. Olmaması dahi düşünülemez. Ancak eğer Coco Chanel modadan bahsetmemiş, bu konu üzerine hiç düşünülmemiş olsaydı giyim kuşam yok olmazdı ancak insanlık pek çok şeyden mahrum kalmış olabilirdi. Mesela her şey standartlaşabilirdi, kimse ne giydiğine dikkat etmez kendini yansıtmakla ilgilenmezdi.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.