Sağlık ve Yaşam Sağlık Mide Bulantısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mide Bulantısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bu yazımızda Mide Bulantısı Neden Olur, Nasıl Geçer? sizler için inceledik

144

Mide bulantısı her insanda görülebilecek kusmaya ya da insanı rahatsız edecek hislere neden olan duygu durumudur. Mide bulantısı belirli bir yaşta meydana gelmeyip hayatın her anında aniden meydana gelebilir. Mide bulantısı bilinen aksine bir hastalık değildir. Sadece vücutta meydana gelen uyarılmaların mideye yansımasından kaynaklanır.

Mide bulantısı kötü hissin yanında terleme, yorgunluk, vücut ısısının düşmesi, iştahın kesilmesi gibi durumları da beraberinde getirebilmektedir. Kısmen tansiyon düşmesi de görülmektedir ancak görülmesi küçük bir olasılıktır.

Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantısına neden olan birçok etken vardır. Ancak mide bulantısına neden olan başlıca rahatsızlıklar bu şekilde sıralanabilir;
• Akut
• Mide enfeksiyonları
• Yanlış ilaç kullanımı (Eğer bulantı ciddi şekilde kendini hissettiriyorsa vakit kaybedilmeden sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır)
• Stres
• Vertigo
• Migren
• Şeker ve Tansiyon hastalıkları
• Gastrit
• Bağırsak enfeksiyonları
• Zehirlenmeler
• Araba tutması
• Ani korku ya da heyecan mide bulantısına neden olabilmektedir.

Ayrıca hamilelik döneminde mide bulantısı görülebilmektedir. Anne baba adaylarının korkması gereken bir durum yoktur çünkü bunun nedeni herhangi bir olumsuz durum değildir. Gebelikte mide bulantısı sıklıkla görülen bir durumdur. Çeşitli doğal yöntemlerle mide bulantısının etkisi azaltılabilir. Gebelikte mide bulantısı için ilaç kullanmak oldukça zararlıdır.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı şikayeti ile doktora gittiğinizde size ya iğne ya da ilaç yazacaktır. Bu ilaç ve iğneler kimyasal içerdiği için de mide bulantınızı geçirse bile başka sorunları tetikleyebilmektedir. Bu yüzden mide bulantısı tedavisinde olabildiğince doğal yollara başvurmak en mantıklı olandır. İşte size mide bulantısını doğal yollarla geçirmek ya da etkisini azaltmak için birkaç küçük ipucu;

1. Temiz Hava Alın
Mide bulantı sorunu yaşıyorsanız dışarıya çıkarak temiz hava almanız size çok iyi gelecektir. Yeşil bir alanda yürüyüş yapmanız daha fazla temiz hava almanızı sağlayacaktır. Bu sayede sadece mide bulantınızı geçirmeyecek biraz da ruhunuzu dinlendirebileceksiniz.

2. Doğal Çaylar Tüketin
Nane, limon, papatya gibi doğal çaylar sizi rahatlatacaktır. Bu çaylar sindirim sistemine yardımcı olacağı için de mide bulantınıza iyi gelecektir.

3. Ferahlatıcı Kokular Kullanın
Bulunduğunuz ortamda boğucu kokular almanız mide bulantınızın artmasına neden olacaktır. Bu yüzden bulunduğunuz ortama sizi ferahlatacak kokulardan sıkarak mide bulantısının etkisini azaltabilirsiniz. Nane aromalı kokular mide bulantısında kullanılan en etkili kokulardır.

4. Yağlı Yiyecekler Tüketmekten Kaçının
Mide bulantısı sırasında tüketeceğiniz yağlı yiyecekler sizi daha kötü yapabilmektedir. Bu yüzden çok fazla yağ içeren besinlerden uzak durun.
Vücut dengesi için tuzlu yiyecekler yiyebilirsiniz. Ancak çok fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz çünkü tuz tansiyonu tetikleyebilmektedir.

5. Kısa Bir Uyku
Kendinize gelmeniz için biraz dinlenmeye ihtiyacınız olacaktır. Biraz kestirmeniz mide bulantınızı dindirecek ve sizi daha dinç bir hale getirecektir. Uyumadan önce rahatlatıcı çay içmeniz uyandığınızda sizi pamuk gibi yapacaktır.

6. Sancılı Bulantıların İlacı; Kolonya
Kolonya koklamak mide bulantınızı büyük oranda geçirecektir. Ayrıca mide bulantısı ile gelen sancılara da kolonya oldukça iyi gelmektedir. Kolonyayı elinize dökerek koklayabilirsiniz. Sağlığınız açısından çok fazla koklamamaya dikkat edin.

Dayanılmaz Mide Bulantılarında Doktora Başvurun
Mide bulantınızın başlangıç evresinde yukarıda dediğimiz uygulamaları yaptığınızda bulantınız büyük oranda geçecektir. Ancak bazı bulantılar ( zehirlenmelerle birlikte gelen) dayanılmaz sancılar yapabilmektedir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora başvurmak ve midenizi yıkatmak gerekmektedir.