Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır ?

209

Mercimek Çorbası
Sabah kahvaltı ve akşam yemeklerinin vazgeçilmez besini mercimek çorbası birçok insan tarafından sürekli olarak tüketilmektedir. Sabah içildiğinde dinç tutan, akşam içildiğinde insanda yorgunluk bırakmayan bu güzel besin hemen hemen her evde pişmektedir. Ancak ayarını ve lezzetini tutturamayanlar için doğru adrese geldiklerini söyleyebilirim.

Mercimek Çorbası Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler
1. 1 su bardağı kırmızı mercimek
2. 1 adet patates
3. 20 diş sarımsak
4. 1 adet soğan
5. 1 tatlı kaşığı tuz
6. Doğal kemik suyu ( Elinizde yoksa et bulyon da kullanabilirsiniz)

Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?
Malzemeler isteğe göre ya rendelenir ya da küçük küçük doğranır. Tadında çok fazla değişim olmayacaktır ancak yapılan yorumlardan malzemelerin doğranarak yapıldığı mercimek çorbasının daha lezzetli olduğunu anlıyoruz. Doğranmış malzemeler tencereye alınır ve daha önceden yağlanmış tencerede biraz kavrulur. Daha sonra malzemelerin üstünü geçecek şekilde su eklenir ve malzemelerin suyu çekmesi beklenir. Su çekildikçe tencereye su takviyesi yapılır. Bu sayede mercimeklerin iyice ezilmesi sağlanır. Bir müddet sonra malzemeler blenderden geçirilir. Ardından ocağın altı kapanır ve dinlenmeye bırakılır.

10 dakika dinlenen çorbamız artık servise hazırdır. İsteğe göre pul biber veya tereyağı eklemesi yapılabilir. Bu sizin damak tadınıza kalmış bir ektir. Afiyet olsun.