Kuru ciltler için bakım önerileri

611

Kuru cilde sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken pek çok özellik vardır. Kuru ciltler için özel olarak önerilen maske ve bakım kürlerinin uygulanması hem cildin daha fazla kurumasını önleyecek hem de güzel bir nemlendirme sağlayacaktır.

Güzellik için dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri ise cildin yapısıdır. Yapılan bakımlarda cildin yapısını bilmeden uygulamak çeşitli sıkıntılara yol açmaktadır. Bundan dolayı cilt tipinizi bilmeniz ya da öğrenmeniz gerekmektedir. Cilt tipi kuru olan kişilerde sivilce ve siyah nokta oluşumu da fazladır. Aynı zamanda gözenekler küçük olduğundan temizlemek de bir o kadar zorlaşır.

Cildin düzgün bir şekilde nemlendirilmemesi, erken yaşlanmaya ve kırışıklara neden olmaktadır. Bundan dolayı düzenli bir şekilde nemlendirilme işleminin yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda kuruluk ile ciltte dökülmeler görülür. Bunları engellemek için belli aralıklarda cilt bakımı ve maskeleri yapılmalıdır.

Yumurta Maskesi İle Cildi Nemlendirirken Besleyin
Özellikle çok kuru olan ciltlerin solgun ve renksiz gözükmesi normaldir. Bu görünümü önlemek için yapılan maskeler çok önemlidir. Yumurta maskesi ile cildinizin ihtiyaç duyduğu nem sağlanırken aynı zamanda doğal bir ışıltı da elde etmiş olursunuz. Bu maske için 1 adet yumurta sarısını iyice çırparak bir kase içerisine alın. Daha sonra 2 tatlı kaşığı kadar bal ve 3 çay kaşığı kadar doğal zeytinyağı ekleyin. Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra cildinize uygulayın. Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra soğuk su ile yıkayın. Maske sonrasında cildinizi mutlaka nemlendirin.

Muz Maskesinin Nemlendirici Özelliği
Muzun içerisinde bulunan vitaminler ile cilt beslenir. Yapılan maskelerin içeriğinde muz olması o maskenin etkisini arttırmaktadır. Aynı zamanda içeriğindeki A vitamini sayesinde cilt üzerinde oluşan ince çizgilerin ve kırışıklıkların da azalması mümkündür. Güneş ile ciltte oluşan lekelere karşı da muz maskesi önerilmektedir. Kullanımı ve uygulaması oldukça kolay olan bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz. Yarım muzu pürü haline getirerek bir kase içerisine alın. Daha sonra içerisine 3 çay kaşığı kadar taze portakal suyu ile 3 çay kaşığı yoğurt ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra cildinize masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 15 ila 20 dakika arasında bekletin. Ardından ılık su ile durulayın.

Cildinizi Daima Nemlendirin
Kuru ciltlerin düzenli olarak sabah akşam nemlendirme işlemini yapması gerekmektedir. Sabah kalktıktan sonra ve akşam yatmadan önce yapılan bakımlardan sonra nemlendirici krem sürülerek cilde masaj yapılmalıdır. Bu uygulama, gün içerisinde ve gece boyunca cildi besleyecektir.