Kreş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Bu yazımızda Kreş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar sizler için inceledik

153

Çocukların eğitim hayatına başlamadan önce oryantasyon amacı taşıyan ve temel düzeyde eğitim, sosyal gelişim içeren kreşler yani ana okulları sanılandan daha fazla çocuk gelişimini etkilemektedir. Bu nedenle çocukların yollanacağı kreşlerin seçiminde anne ve babalarına fazlaca görev düşmektedir. Çocukların daha sonraki gelişimlerini ve eğitime bakış açılarını etkileyeceğinden dolayı kreş seçimi fiziki şartlarından, öğretmenine, eğitim içeriğine kadar ince elenip sık dokunması gereken bir süreçtir. Çocukların aile ortamından ilk kez ayrılacak olmalarından kaynaklı olarak biraz hassas bir süreci de içine aldığından dolayı önemi bir kat daha artmaktadır.

Kreşteki Öğretmen Faktörü

Anaokulundan çocukların gelişimi ile yakından ilgilenecek öğretmenin her anlamda iyi bir öğretmen olup olmadığını bilmek ilk basamak için zorunludur. Eğitim seviyesi ve tecrübesi hakkında öğretmenle sohbet etmek ve çocuklara karşı yaklaşımlarını mutlaka gözlemek gerekir. Sadece çalışmış olmak için çalışan bir öğretmenin çocuğunuzun gelişimi adına bir katma değer etkisi yaratma ihtimali oldukça zayıftır. Zamanının büyük çoğunluğu öğretmen veya öğretmenin yönlendirdiği faaliyetler ile geçecek olan çocuğun doğru bir kişiye emanet edilmesi kritik bir durumdur.

Kreşteki Eğitim

Anaokulunda uygulanacak eğitim ve müfredatlar her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir. Bu müfredatın üzerine sosyal faaliyet ve uygulama ekleyerek çocukların daha dolu bir eğitim almasını, anaokuluna gelmiş olmanın faydasını artırmayı amaçlayan yönde eklemeler yapılması mutlaka ki gelişim anlamında fayda sağlayacaktır. Aksi halde çocukların anaokulunu gelişime katkı sağlamadan gidip geldikleri bir yer olarak algılamaları ilerisi için de bir yanılgıya neden olabilir. Çocuğunuzu yollamayı düşündüğünüz kreşin eğitim müfredatını mutlaka edinin ve başka okullar ile karşılaştırın.

Kreşin Fiziki Yeterliliği

Çocukların oyun çağında oldukları yaşlara denk gelen kreş zamanları için yollayacağınız kreşin fiziki yapısının bunu desteklemesi en başta aranan özellik olmalıdır. Oyun alanlarının güvenli, gereken önlemlerin alınmış ve hobi odalarının bulunduğu bir eğitim alanına sahip olması daha iyi sonuçlar elde edilmesine katkı sağlayacaktır. Bu nedenle sayılan kriterlerin tamamının olumlu ve olumsuz yönleri ile değerlendirilmesi şarttır.