Kolay ve Basit İngilizce Öğrenme Yöntemleri

tarafından Blog Adresi
230 Görüntüleme

Dünyanın ortak dili İngilizce, çoğu kişi tarafından öğrenilmek istense de zorlu olduğunu düşündüklerinden dolayı bir türlü öğrenilmeye başlanılmıyor. Aslında İngilizce öğrenme işi göründüğü kadar zor değil. Kelimelerin okunuşları olsun, harflerin sesleri olsun Türkçeden elbette çok farklıdır ancak daha zor değildir. Dünyada öğrenilmesi en kolay dil olduğu söylenmektedir. İngilizcede yaklaşık 750.000 kelime olup, ezberlemeye başlandığında gittikçe daha hızlı öğreneceğiniz garantidir. İngilizce öğrenmenin en önemli noktası, kendinize bir strateji belirleyip düzenli olarak bu strateji üzerinden yürümenizdir.

İngilizce Öğrenmek Konusunda Kendinizi Motive Edin

“Asla bunu başaramayacağım” gibi olumsuz ifadeler kullanarak moral ve motivasyonunuzu düşürmeyin. Çalışmalara başlamadan önce “Ben bunu başaracağım” deyin. İnsan beyni eğer o işin olmasını ister ve o yapılan işten zevk alırsa, odaklanma kabiliyeti artmaya başlar. Her gün yüksek odaklanma, moral ve motivasyon ile çalışılan yarım saat çok verimli geçer. Öyle ki odaklanmadan 24 saat çalışılsa aynı verim kesinlikle alınmaz.

İngilizce İçeren Ne Varsa Okuyun

Kitaplar, gazeteler, web siteleri gibi gördüğünüz bütün İngilizce kelimeleri okumaya ve anlamaya çalışın. Cümle içerisindeki kelimelerin, edineceğiniz bir İngilizce sözlük ile veya internet yardımıyla anlamları bakın. Bir zaman sonra göreceksiniz ki fazla bir çaba harcamadan birçok kelime öğrenmişsiniz. İngilizcede kelime haznesi geliştikçe cümle kurma ve kendinizi ifade etme konusunda müthiş bir yol almış olacaksınız. Bu yöntem ile dili tamamen çözmüş insanlar görmek mümkündür. İngilizce öğrenmeye başlarken günde en az yarım saat bu metodu uygulayın. Bu sizin okuma ve okuduğunuzu anlama yeteneğinizi geliştirecektir.

Kolay ve Basit İngilizce Öğrenme Yöntemleri
Kolay ve Basit İngilizce Öğrenme Yöntemleri

İnternetten İngilizce Videolar İzleyin

İnternet yoluyla İngilizce öğrenmek için videolar bulup altyazıları ile takip edebilirsiniz. Böylelikle kullanılan kelimelere, cümlelere karşı kulağınız alışkanlık sağlayacak. Zamanla kelimelerde ve cümlelerde ne anlatılmak istendiğini anlamaya başlayacaksınız. Yazıyı okumak farklıdır, karşıdaki insanın ne söylemek istediğini anlamak çok farklıdır. Kelimelerin okunuşları İngilizcede büyük bir öneme sahiptir. Kelime içerisinde yanlış söylenen bir harf bile anlamı tamamen değiştirebilir. Kelime ezberlemek kadar bu kelimelerin sesli hallerini, okunuşlarını öğrenmekte gereklidir. Ayrıca eğer seyretmeye vaktiniz yoksa izlemeseniz de mutlaka dinleyin. Çalışırken, yemek hazırlarken veya yerken veya yolda yürürken mutlaka arka planda İngilizceyi duyun.

İngilizce Film ve Dizi Seyredin

Film ve dizi seyretmek video seyretmek gibidir. Bu konuda söyleyebileceğimiz şey: Seviyeniz başlangıç seviyesi değilse mutlaka filmleri ve dizileri İngilizce alt yazılarıyla izlemenizdir. Başlarda seyrettiğiniz şeyleri anlamakta zorlanabilirsiniz. Bunun için bir sözlük yardımı ile zorlandığınız kısımlarda kelimelerin anlamlarına bakabilirsiniz. Bir süre sonra buna ihtiyaç duymayacaksınız. İzlediğiniz görüntü duyduğunuz İngilizceyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu da sizin dinleme yeteneğinizi geliştirecektir.

İngilizce Şarkı Dinleyin ve Ezberleyin

İlk seviyelerden başlıyorsanız çok zorlanmayacağınız İngilizce şarkılar seçip dinleyebilirsiniz. Bu şarkılar hayranı olduğunuz şarkıcıların şarkıları da olabilir. Sözlerine anlamaya çalıştıktan sonra, ki bu size duyduğunuzu anlama yetisi kazandıracaktır, bakmanız ve daha sonra ezberlemeniz gündelik hayatın İngilizcesini öğrenmekte size yardımcı olacaktır. Şarkıları ezberlerken yüksek sesle eşlik etmeniz konuşmanızın da hızlanmasını sağlayacaktır. Yine video izlemek gibi şarkı ile de mutlaka İngilizceyi arka planda duyun.

İmkanınız Varsa Yurtdışına Çıkın

İngilizce konuşan bir ülkeye gidecek olursanız, sandığınızdan daha hızlı İngilizce öğrenmiş olacaksınız. İnsanlarla iletişim kurmak gibi bir zorunluluğunuz var ve bu zorunluluğu yerine getirmek için çabanız kat kat artacak. Bir kafeye gittiğinizde nasıl sipariş vereceğinizi veya otelden nasıl oda tutacağınızı mutlaka ister istemez öğrenmiş olacaksınız. Eğer yurtdışına çıkacak imkanınız veya fırsatınız yoksa İngilizce konuşan gruplara düzenli olarak katılabilirsiniz.

İngilizce Konuşan Ünlüleri Takip Edin

Dünyaca ünlü birçok yıldız İngilizce konuşmaktadır. Bu ünlülerden en sevdiklerinizi sıkı takip içerisine alın. Onların şarkılarını tek tek dinleyin ve kendi dilinizde ne anlama geldiklerini anlamaya çalışın. Televizyon programlarına verdikleri röportajları dinleyin, hayat hikâyelerini ve yaptıkları esprileri anlamaya çalışın. Böylelikle kendinizi İngilizce öğrenme konusunda bir adım daha ileriye atmış olacaksınız. Takip ettiğiniz ünlülerin, güzel ve anlamlı sözlerin, bir kâğıda not ederek altına dilinizdeki karşılığını yazın. Boş vakitlerinizde bakar bu güzel sözleri aklınıza kazıyabilirsiniz.

Kolay ve Basit İngilizce Öğrenme Yöntemleri
Kolay ve Basit İngilizce Öğrenme Yöntemleri

Ana Dili İngilizce Olan Arkadaşlar Edinin

Sosyal medya aracılığı ile milyonlarca İngilizce konuşan insan bulup mümkün. Bu insanlar arasında seviyeli bir arkadaşlık yapabilir, onlarla devamlı konuşarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Sıkı bir çalışmadan sonra eğer sıkıldığıysanız internetten yeni arkadaşınız ile konuşarak can sıkıntınızı bir nebzede olsa hafifletmiş olacaksınız. Karşılıklı konuşmalarda hem kültürel farklılıkları anlayacak hem de İngilizce içinde bulunan, pek bilinmeyen kelimeleri de kelime haznenize eklemiş olacaksınız. Bazı kişilerce kitaplarda yazmayan kelimeler kullanılmaktadır. Bunları öğrenmeseniz de olur fakat öğrenmeniz tabii ki size katkı sağlayacak.

Yeni Öğrendiğiniz Kelimeleri Vakit Kaybetmeden Not Edin

Yeni bir kelimemi duydunuz? Unutmadan hemen not edin. Not edilen kelimeleri cümle içinde kullanarak yazarsanız akılda kalıcılık açısından daha uygun olur. Altlarına anlamlarını ve o kelimeyi çağrıştıran diğer, benzer kelimeleri de not edin. Bir işle meşgulseniz, dinlenme zamanında çıkarıp 5- 10 dakika kadar çalışmanız sizin için yeterli olacaktır. Çalışma aralarının uzun olmaması ve tekrar etmek ingilizce öğrenmek için yapılacak en önemli uygulamalardandır.

Kolay ve Basit İngilizce Öğrenme Yöntemleri
Kolay ve Basit İngilizce Öğrenme Yöntemleri

Evinizdeki Eşyalara Yapışkan Not Kağıdı Yapıştırın

Bu yöntemle İngilizce öğrenme, hızlı bir anda hızlanacak ve dil öğrenme konusunda sağlam bir temel atmış olacaksınız. Buzdolabına, bilgisayara, koltuğa, kulaklığa ve hatta aklınızın gelebilecek her yere bu kağıtlardan yapıştırın. O eşyayı her gördüğünüzde onun İngilizcede ne anlama geldiğini öğrenmiş olacaksınız. Kısa zaman için bu kağıtları kaldırabilirsiniz. Kağıtları cümlede eklerseniz daha etkili olabilir. Koltuğa sadece tek bir tanım değil, kanepe, köşe takımı gibi diğer benzer tanımları da ekleyip karşılarına anlamlarını yazın. Zaman içerisinde eğer kağıtları kaldırmak istemiyorsanız daha çok kelime ekleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.