Klasik Erkek Giyimi

603

Modern erkek takım elbiseleri üçe ayrılabilir: palto, kartvizit veya smokin. Klasik elbiseler ciddiyet içindir ve ilk başlarda akşam etkinlikleri için tasarlanmıştır. Modern bir adam bir iş kıyafeti olmadan hayal edilemez. Klasik bir erkek giyimi pantolon, ceket, gömlek ve kravattan (ya da papyon) oluşur. Bazen bir yelek takviye edilmiştir. Ceket ve pantolonlar, aynı tipte ve benzer renkte aynı kumaştan veya kumaştan yapılır.

Klasik erkek kostümlerinin geçmişi Orta Çağ’a kadar uzanır. Aynen günümüzde moda olduğu gibi, orta çağda bir insanın giydiği kıyafet, onun sosyal durumunu gösterirdi. Klasik elbise Avrupa’ya Haçlılar tarafından getirildi, daha doğrusu bu düğmeleri olan bir kaftandı ve modern bir kostümün ilk prototipi oldu. Soylular bu kaftanlara aşık oldular ve bütün üst sınıflar onları seve seve giymeye başladı. Çeşitli kumaşlardan yapılmış uzun ve kısa türleri ile kullanılmaya başlandı.

Modern anlayıştaki ilk klasik elbise on dokuzuncu yüz yılda İngiltere’de ortaya çıkmıştır. İçeriğinde bir tişört veya gömlek ve uzun pantolonlar vardı. Akşam elbisenin üzerine bir palto eklenirdi. Zorunlu aksesuarlar saat ve eldivenlerdi. Ayrıca, ceketin kesiminde ve düğmelerde kostümler farklılık gösterir. Bir düğmeye sahip bir takıma, tek göğüslü smokin adı verilir. Çoğunlukla resmi ortamlarda ve gösteri sektörü temsilcileri tarafından giyilir. Kesime bağlı olarak bir cekette iki düğme bulunan bir takım elbisesi hem bir iş kıyafeti hem de bir spor stiline ait olabilir. Ceket her zaman bir düğme ile sabitlenir. Üç düğmeli bir ceket resmi ve resmi olmayan takım elbiselerinde kullanılabilir. Üçüncü düğme daima bir kaplıdır. Alt düğme hiçbir zaman sabitlenmez. Dört düğmeye sahip ceketlere genelde “hırka ceketi” veya “ceket-süveter” denir, bu ceketler resmi olmayan bir görünümü ifade eder. 19. yüzyılın ortalarından itibaren bir klasik bir takım bir burjuvanın gardırobunun zorunlu bir parçası oldu. Frak yalnızca istisnai durumlarda giymeye başlandı. Gündelik bir kıyafet olarak, pantolon ve yelek ile birlikte bugün klasik olarak adlandırdığımız bir takım elbise oluşturan düz bir ceket kullanmaya başladı. Kullanılan başlıklar, şapka, kemer, saat aksesuar olarak eklendi. Klasik takım elbiselerin özdeş parçaları sıkıcı görünüyordu ve insanlar bu görünüşleri çeşitlendirmeye çalıştı. Bu eğilim 20. yüzyılın 30’lu yıllarında özellikle güçlü oldu. Sonra kostümlere göre erkek modası hızla değişti: kıyafette ceket ve pantolon biçimleri değiştirildi. Hatta 1920’li yıllarda pantolonun uzunluğu ancak dizin hemen alt seviyesinde bir uzunluğa sahipti. Ve diğer parçalarda çok değişimlere uğradı: 40’larda ceketler, 60’lar ve 70’lerde pantolonlar uzunlukları paça genişlikleri dar ve bol olmalarına göre farklı tasarımlarda görüldü. Her zaman klasik erkek kıyafeti zamanlarının bir göstergesi olarak çağın aynasıydı. Bu arada erkek takım elbiselerinin sadece renkleri, boyutları değil modelleri ve stilleri modaya uygun olarak zaman içinde değiştirildi.

Günümüzde çeşitli takım elbiselerinin varlığı devam etmekle birlikte geleneksel olarak erkek takım elbiseleri İngiliz, Alman, Amerikan, Fransız erkek takım elbiseleri diye bir ayrımla tanımlayabiliriz. Ülkemizde de daha çok resmi daire ortamlarında ya da özel günlerde tercih edilse de spor giyimin de içine girmiş vaziyettedir. Hem modern görünüşlü hem de klasik bir tavırla zaman kavramını ortadan kombinler de ortaya çıkmıştır.