Kişi Arama Motoru

tarafından blogadresi
166 Görüntüleme

Kişi arama motoru, internetin hayatımıza girmesi ile birlikte en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Kişi arama motorlarının asıl amacı, eski bir arkadaşınızı, karşılaştığınız bir insanı ya da merak ettiğiniz birini detaylı bir şekilde öğrenmektir. Bu nedenle günümüzde insanlar, istedikleri herhangi birini kişi arama motorları sayesinde kolayca bulabilmektedir.

Kişi arama motoru, pek çok sevilen sosyal medya platformlarında da mevcuttur. Ancak sırf bu iş için üretilmiş arama motorları da bulunmaktadır. Bu sayede, merak ettiğiniz insanlar hakkında bilgi sahibi olabilmek için çok fazla çaba sarf etmenize gerek kalmayacaktır.

Kişi Bulmak İstiyorum

Dünyada milyarlarca insan bulunmaktadır. Bu nedenle internet kullanmadan istediğiniz kişi hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça zor bir eylemdir. Ancak internetin nimetlerinden biri olan kişi arama motoru sayesinde bu işlem çok kolay bir hal almıştır.

Kişi bulmak istiyorum cümlesini kuruyorsanız, birden fazla platform kullanarak aradığınız kişiyi kolay bir şekilde bulabilir ve hakkında bilgi edinebilirsiniz. Aşağıdaki başlıklara göz atarak bu isteğinizi gerçekleştirebilmenizi sağlayacak program ve siteleri öğrenebilirsiniz.

Pipl

Pipl, dünyada en çok kullanılan kişi arama motorlarının başında gelmektedir. Pek çok insanın kullandığı Pipl, ülkemizde de merak konusu olmuştur. Pipl Türkçe seçeneği sayesinde İngilizce bilmeseniz bile arama yapmanız ve bilgi almanız mümkündür. Türk bir kullanıcı, uygulamayı deneyimleyebilmek adına Pipl arama motorunda 10 tanınmayan kişiyi aratmıştır. Yaptığı incelemelerin sonucunda ise, 10 aramadan 9 tanesinin doğru olduğunu belirtmiştir.

Kullandığınız arama motoruna “Pipl” kelimesini aratarak karşınıza ilk çıkan siteye tıklamalısınız. Daha sonra karşınıza çıkan motorda isim ve soy isim yazarak aratabilirsiniz. Karşınıza çıkan sonuçlarda o isme sahip tüm insanlar belirecektir. Genellikle doğru yapılmış aramalarda ilk 10 sıralamada aradığınız kişiye ulaşabilmeniz mümkündür. Üstelik sonuçlar kısmında yaş ve cinsiyet gibi filtrelemeler yaparak daha kolay bir şekilde istediğiniz kişiyi bulabilirsiniz.

Been Verified

Been Verified, ABD merkezli bir kişi arama motoru olmaktadır. Bu arama motorunda istediğiniz kişiye erişebilmeniz ve o kişi hakkında bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür. Basit ara yüzü sayesinde binlerce kullanıcının tercih ettiği Been Verified arama motoru, ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki şekilde sunulmaktadır. Eğer ücretsiz olarak kişi aramak istiyorsanız, yalnızca temel bilgilere erişebileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Üyelik işlemini ücretli olarak gerçekleştirmek ve detaylı aramalar yapmak istiyorsanız, dolar bazında üyelik ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Uygulama hakkında bilinmesi gereken bir diğer özellik ise, bazı bilgilerin yalnızca ABD sınırları içerisindeki kullanıcılar tarafından erişilebildiği olmaktadır. Örneğin sabıka kaydı, bağlı kişiler, mahkeme raporları gibi özellikler bölgeseldir.

White Pages

Türkçesi beyaz sayfalar olan White Pages,  “Ara, bul, bil” sloganı ile ünlenmiş bir kişi araştırma programı olmaktadır. Bulmak istediğiniz kişilerin telefon numarasını kullanarak, ad ve soy ad bilgilerini girerek, mesleğini yazarak ya da adresini belirterek bilgi sahibi olabilirsiniz. Kişi araştırma programları arasında en başarılı olan yazılımlardan birine sahip olan White Pages, binlerce kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu arama programını iOS ya da Android sistemli telefonlara uygulama olarak indirebilmeniz de mümkündür. Bu araştırma programı adli sicil kaydı, bağlantılı kişiler, adres, telefon numarası, mülk, haciz, mahkeme kararları, aile bilgileri gibi pek çok bilgi sağlamaktadır.

Peek You

Peek You uygulaması, pek çok kişi araştırma motoru gibi Amerika tabanlıdır. Bu nedenle en iyi arama sonucunu ABD sınırları içerisinde gösterecektir. Ancak Türk bir kullanıcı tarafından yapılan denemelerde dünya genelinde çalıştığı kanısına varılmıştır. Üyeliğin ücretli olduğu bu program, eski arkadaşları ve aile bireylerini bir araya getirmek amacıyla kurulmuştur.

Spokeo

Spokeo, yalnızca ABD sınırları içerisinde çalışan bir arama motorudur. Eğer eski bir arkadaşınızın Amerika’ya taşındığını biliyorsanız, bu uygulamayı kullanarak pek çok bilgiye erişim sağlayabilirsiniz. Dünya üzerinde kullanılan ancak en iyi sonucu ABD üzerinde veren bu program, 5 dolar abonelik ücreti istemektedir. Bu uygulamayı deneyimleyen bir Türk kullanıcı, Türkiye’de yaşayan tanıdıklarını bulamadığını ancak ABD de yaşayan tanıdıklarını bulabildiğini belirtmiştir. Bu durumun asıl sebebi ise, verilerin ABD’den alınmakta olmasıdır. Yani ABD ile herhangi bir bağlantısı bulunmayan birini bulmak istiyorsanız zorluk çekebilirsiniz.

Google Gelişmiş Arama

Pek çok insan, bulmak istediği kişilerin ismini yalnızca Google üzerinden aratmaktadır. Ancak bu durumda istediğiniz kişiyi bulmanız çok zor bir ihtimaldir. Zira yazdığınız isim, Google üzerinde herhangi bir makalede bile geçiyor olsa, sonuçlarda çıkacaktır. Yani Google arama motoru iyi bir kişi arama programı değildir. Ancak Google Gelişmiş Arama seçeneğini kullanarak filtrelemeler yapabilir ve istediğiniz kişinin sosyal medya hesaplarını görüntüleyebilirsiniz.

Google Görseller

Kişi bulmak istiyorum diyorsanız, ancak isim bilgileri elinizde yoksa Google görseller kısmından arama yapabilirsiniz. Bu işlem için bulmak istediğiniz kişinin fotoğrafına sahip olmanız gerekmektedir. Google arama motoruna giriş yaptıktan sonra “Görseller” yazan sekmeye tıklamalı ve kamerayı etkinleştirerek fotoğrafı taratmalısınız. Bu doğrultuda fotoğraftaki kişiye en yakın insanların resimlerine ulaşabilirsiniz. Aradığınız kişiyi resimlerden ayırt ettikten sonra sosyal medya hesaplarına erişebilmeniz mümkün olacaktır.

Sosyal Ağlarda Kişi Arama

Sosyal ağlarda kişi arama hem ülkemizde hem de dünyada en sık kullanılan insan bulma yöntemlerinin başında gelmektedir. Instagram, Twitter, Tiktok, LinkedIn, Facebook gibi çeşitli sosyal medya platformlarında üyeliğiniz varsa bu platformların arama motorlarında istediğiniz kişinin sosyal medya hesabına erişim sağlayabilirsiniz. Bunun için arama motoruna isim ve soy isim yazmanız yeterli olacaktır. Günümüzde neredeyse herkes aktif olarak sosyal medya kullandığı için aramalarınızın büyük bir bölümü olumlu sonuçlanacaktır. Ancak eğer bulmak istediğiniz kişinin sosyal medya hesabı yoksa, bu durumda sosyal ağlarda yapacağınız aramalar olumsuz sonuçlanabilir.     

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.