Kış aylarında renk seçimi

845

Kış, soğuk ve monoton renklerin olduğu bir zaman dilimidir. Bu dönemde doğa adeta uykuya dalmış gibidir. Bir süre sonra gözünüzü açtığınızda soğuk ve gri renklerin sorunsuz bir şekilde kar beyaz rengine dönüştüğünü görürsünüz. Tabii bu tek rengi ya da benzer tonları ve kışın görünümünü karakterize ederek renklendirmek de mümkündür. Peki, kış elbiseleri ve makyajı nasıl olmalıdır?

Kış, insanların ve doğanın güç testine tabii tutulduğu yılın bir mevsimidir. İnsanlar sanki sözleşmiş gibi aynı renkleri seçerler. Karizmatik kadınlar ise diğerlerine nazaran bu soğuk mevsimde bile giysi ve makyajlarının renkleriyle kendilerini belli ederler.

Her insanın cilt, saç renkleri ve ten kontrastından dolayı farklı bir görünüme sahiptirler. İnsanların bu çeşitliliğine rağmen moda onları seçim yaptırmaya zorlar. Bu kışın rengi kırmızı herkes bunu giymeli anlayışı doğru değildir. Bir renk paleti edinerek kırmızının tonlarının kendinize uygun olanını hem kıyafet seçiminde hem makyaj seçiminde kullanabilirsiniz. Maalesef birçok kişi bu dönemde canlı ve renkli giyinmekten uzak durur. Siyah, gri, kahverengi gibi renkleri tercih eder. Halbuki tam tersi kapalı havaların olduğu kış aylarında renkli tonlarla kendinize daha pozitif bir imaj oluşturabilirsiniz. Zaten canlı kıyafetlerden hoşlananlar için ise takı seçimi sade olmalıdır. Sebebini ise giydiğiniz elbisenin arka planda kalmaması ve göz yorulmasının önüne geçmek. Aksesuar derken sadece takılar kast edilmiyor elbette ayakkabı, kemer, saat ve çantada da durum böyle olmalıdır.

Peki, dolabınızda kış için hangi renkleri bulundurmalısınız? Gardırobunuzda rahatlıkla leylak, kiraz, mor, parlak pembe, parlak yeşil, bitter çikolata gibi renklere sahip giysilerle doldurabilir. Erkekler de ise jean tercihi nedeni ile mavi tonları kullanılır. Klasik giyimde ise koyu renklerde gömlek ve takım elbise seçerken dengeyi iyi ayarlamak gerekmektedir. Görüntü ve dış güzelliği bozacağı için soluk tonları ve ılık tonları terk etmek kesinlikle gereklidir. Temel renklerde birleşmeler bile, yukarıda sözünü ettiğimiz renk yelpazesi kadar sofistike ve gösterişçilik sağlamaz. Tabii ki kombine de yapabilirsiniz.

Gerçekten bir renk yelpazesi ile çeşitli denemeler yapmak isterseniz, temel renkleri kullanarak ona karşıt bir gölge katarak işe başlayabilirsiniz. Mesela siyahı; sarı, kırmızı, parlak yeşil ve parlak pembe ile kombine etmek harika olur. Yine mavi bir rengi gümüş, parlak sarı, kırmızı ve denim ile kombine edebilirsiniz.

Makyaj yapar iken yüzün tonunu ve yapısını iyi bilmek gerekir. Bu amaçla, bej bir soğuk gölge ve pembe renk tonları idealdir. Soğuk renk bir kadın türü iseniz, kozmetikte soğuk tonları seçersiniz diye bir kural yok. Bazen de kıyafetler zaten canlı renklere sahip olacağı için kış aylarında sıcak renklerden uzak durmak faydalı olabilir. Gözlerin makyajında ​​soğuk tonlar bulunmalıdır. Mat karanlık gölgeleri kullanmak daha iyidir. Gözlerin rengi kahverengi ise gölgeler, deniz, mavi-yeşil, şampanya mavi tonlarını kullanmak daha iyidir. Gözler mavi ise, o zaman siyah ve zengin mavi gölgeler daha yakışacak ve gözlerin doğal güzelliğini vurgulayacaktır. Yeşil ise, gölgeler, mor, koyu yeşil pembe renk tonları kullanılması önerilir. Gözler siyah ise soğuk tonlarda gümüşi gölgeler, açık mavi, sarı kullanmak daha iyidir