Kemik Kistine İyi Gelen Yiyecekler

tarafından blogadresi
188 Görüntüleme

Kemik Kistine İyi Gelen Yiyecekler / Kemik kisti, pek çok insanda rastlanılabilen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kist kelimesi, kulağa her ne kadar ciddi bir sorunmuş gibi gelse de kemik kisti iyi huylu bir hastalıktır. Yani kanser hücresi taşımamaktadır. Kemik kisti pek çok belirtiyi beraberinde getirebileceği gibi, kemikler kırılana kadar herhangi bir belirti göstermeyebilmektedir. Bu nedenle kemik kisti teşhisi koyulmamış olan bireylerin de kemik onarıcı besinler tüketmesi gerekmektedir.

Kemik Kistinin Belirtileri

Kemik kisti, bazı zamanlarda belirtiler göstererek bünyeyi uyarmaktadır. Aşağıda yer alan listede, kemik kisti sorunu yaşayanlarda görülen belirtiler sıralanmaktadır. Ancak bu belirtilerin hepsi kemik kistine neden olmayabilir. Ayrıca kemik kisti sorunu yaşayan her insanda bu belirtiler görülmek zorundadır diye bir kaide de yoktur.

 • Kaslarda güçsüzlük hissi ve bu hisse bağlı olarak hafif eşyaları bile taşırken zorluk yaşama
 • Kemikte ağrı ve şişliklerin meydana gelmesi. Bu belirtiler, genellikle kalıcı olmaktadır
 • Kemik üzerinde oluşan yumru benzeri şişlikler
 • Nadir olarak kemik ve eklem bölgelerindeki ette renk değişimleri
 • Uzuvda hareket değişiklikleri (Örneğin kolun daha fazla hareket edebilmesi ya da hareket kabiliyetinin azalması)
 • Kemik kistinden etkilenen bölgede daha sert ve sıcak bir hissin oluşması
 • Kemik kistinden etkilenen bölgede karıncalanma ve karıncalanma hissi

Kemik Kisti Tedavisi

Kemik kisti, daha önce de belirttiğimiz gibi iyi huylu yani kanser hücresi taşımayan bir rahatsızlıktır. Eğer hastaya kemik kisti teşhisi konulmuş ise, genellikle ameliyat yapılmamaktadır. Doktor, hastanın durumuna göre takip istemektedir. Böylece hasta bıçak altına girmeden düzenli kontrollerden geçerek hastalığın üstesinden gelebilmektedir.

Ciddi durumlardaki kemik kisti tedavisi, genellikle anestezi altında geçirilen bir operasyon ile tamamlanmaktadır. Ciddi durumlardan kasıt, kemik kistinin kemiklere zarar verebilme riski taşıması durumudur. Bu noktadaki hastalar, fazla belirti taşımakta ve şiddetli ağrılar yaşamaktadır.

Kemik kisti tedavisi için cerrahi operasyon gerekiyorsa, bu işlem birkaç farklı yöntem ile yapılabilmektedir. En bilinen yöntem, kist sıvısının boşaltılmasıdır. Ancak bu noktada hastanın durumu göz önünde bulundurularak birkaç farklı işlem bir arada yapılabilmektedir. Bu nedenle hastanın durumu görülmeden net bir tedavi yöntemi belirtmek oldukça yanlıştır.

Kemik Kistine İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kemik kisti, sık görülen rahatsızlıklar arasındadır. Genelde pek çok kişi, kemik kisti olsa da bu durumun farkında dahi değildir. Zira kemik kisti rahatsızlığı yaşayan her insanda belirti görülmek zorunda değildir. Kemik kistinden korunmak için kemik güçlendiren besinler tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Zira kemikler güçlendiği zaman kemiklere bağlı olarak gelişen hastalıklar ile karşı karşıya kalma olasılığınız düşük olacaktır. Aşağıda bulunan listeye göz atarak kemiklere iyi gelen besinler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Kemiklerin gelişmesi ve güçlenmesinde en büyük rolü süt ve süt ürünleri üstlenmektedir. Ancak her şeyin fazlası zarar lafını unutmamak gerekir. Zira fazla tüketilen süt ürünleri, kemiklerin zayıflamasına ve alınan kalsiyumun sızmasına neden olabilir.
 • Kemik gelişiminde yeşil yapraklı sebzelerin de önemi büyüktür. Ispanak başta olmak üzere tüm yeşil sebzeleri düzenli olarak tüketerek kemiklerinizin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Et, tavuk, balık ve bu ürünlerin suları da kemik güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle kemik kırılmasında genellikle et ve tavuk suyuna çorba tavsiye edilmektedir.
 • C ve A vitaminleri, kemik sağlığının korunmasını sağlamaktadır. Portakal ve havuç başta olmak üzere bu vitaminler açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi, kemiklerin normal fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olmaktadır.
 • Güneş, D vitamini için önemli bir kaynaktır. Bu nedenle her gün 10 dakika boyunca güneş görmek, kemik sağlığı için oldukça önemlidir.
 • Kemik hastalıklarının oluşumunu engellemek için turuncu meyve ve sebzeler de önerilmektedir. Balkabağı, portakal ve havuç bunlardan bazılarıdır.

Yukarda belirtilen besinler, kemik sağlığının korunmasında ve güçlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bilinmesi gerekir ki, kemikler güçlensin diye sadece bir besin ile beslenmemek gerekir. Ayrıca tükettiğiniz besinlerin bir ayarı olmalıdır. Aksi takdirde kemiklerinizi güçlendirmek isterken daha zayıflamasına neden olabilirsiniz. 

Kemiklere Zarar Veren Besin Ve Alışkanlıklar

Kemiklere ne iyi gelir sorusunun herkes cevabını bilmektedir. Ancak kemiklerin bazı besinlere ve alışkanlıklara karşı çok hassas olduğunun da bilinmesi gerekmektedir. Eğer kemikleriniz güçlensin diye bazı besin gruplarına önem veriyorsanız, hızlı ve iyi bir sonuç almak için bazı alışkanlıklardan kaçınmanız gerekmektedir. Aksi halde herhangi bir düzelme gözlenebilmesi oldukça zor olacaktır. Aşağıdaki listeye göz atarak kemiklere zarar veren durumları öğrenebilirsiniz.

 • Kemiklerin yapısını olumsuz etkileyen alışkanlıklardan ilki sigara kullanımıdır. Sigaranın içerisindeki toksinler, kemiklerin zayıflamasına ve daha kolay kırılmasına neden olmaktadır.
 • Alkol tüketimi de kemiklerin gücünü azaltmaktadır.
 • Aşırı tuz tüketen bireylerde kemik ve diş hassasiyeti sorunu gözlenmektedir. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda tuz tüketimi fazla olan bireylerin kemiklerinin normal insanlara göre daha kolay kırılabileceği belirtilmiştir.
 • Günde 2 fincandan fazla kahve tüketen insanların idrarlarında daha fazla kalsiyum gözlenmektedir. Bu demek oluyor ki, vücudun alması gereken kalsiyum dışarı atılmakta ve kemikler güçsüzleşmektedir.
 • Aşırı protein tüketimi, kemik fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir besin tüketirken belirli bir porsiyonu aşmamanız gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen durumlar, kemiklerinizin güçsüzleşmesine ve buna bağlı olarak daha kırılgan olmasına neden olmaktadır. Ayrıca örneklerde de görülebildiği üzere günlük olarak tüketilmesi gereken et, süt ve süt ürünleri gibi besin gruplarından fazla tüketmek de zararlı olabilmektedir. Eğer kemik gelişiminizde bir sıkıntı olduğunu hissediyorsanız ya da kemiklerinizde güçsüzlük sorunu varsa, mutlaka doktora görünmeniz tavsiye edilmektedir. Zira bilinmelidir ki, kemik vücudun en önemli yapılarından bir tanesidir. Eğer kemik sorunlarınızı önemsemezseniz, ileriki zamanlarda daha büyük sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.  

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.