Kanser hakkında bilinmesi gereken 7 gerçek

637

1- Kanser genlerdeki hasarların(mutasyonlar) birikmesi sonucu meydana gelir.
Kanser, çevrenin ve yaşlanmanın etkisiyle, genlerdeki hasarların birikmesi ve hücre çoğalması sonucu oluşur. Kanserleşmenin nedenleri bir birinden farklı olabilir. Sonuç ise hepsinde aynıdır; kontrolsüz hücre çoğalması.

2- Kanserin 120’den fazla türü vardır ve etkili tedavilerin geliştirilmesi kanserin temel özelliklerinin tespit edilmesine bağlıdır.
“Kansere çare bulunamadı mı? Kanserin çaresi bulunmuş ama saklıyorlarmış…” gibi soru ve
inanışları sıkça duyarsınız. Kanserin 120’den fazla türü, farklı evreleri, cinsiyet ve yaşa bağlı
değişik faktörlere sahip olma gibi belirteçler göz önünde bulundurulursa; geliştirilen modern
tedavi yöntemlerinden sadece 1 tanesiyle bütün kanser türlerini tedavi etmek henüz mümkün değildir.

3- Kanser hücreleri çok güçlüdür ve durmadan çoğalır.
Kanser hücreleri durmadan büyüyebilir, bağışıklık sistemine görünmez olmayı öğrenir, sürekli bölünme yeteneğine sahiptir, inflamasyon(iltihaplanma)yı destekler, başka dokulara göç eder (metastaz), yeni damar oluşturur, hücre ölümüne karşı direnç gösterir ve ortamdaki oksijen miktarına bakmaksızın güçlenir ve enerji üretir.

4- Kanser belirtilerini bilmek çok önemlidir.
Kanser belirtileri farkındalığı erken tanı ve başarılı bir tedavi için çok büyük önem taşımaktadır. Vücudunuzdaki değişikliklerin farkında olup, duyarsız kalmazsanız söz konusu kanser belirtileri olduğunda %100 oranında başarılı bir tedaviye erkenden ulaşabilirsiniz. Sık görülen bazı kanser türleri, belirtileri ve tanı-tedavi aşaması hakkında bilgi edinerek, şüpheli durumlarda derhal doktorunuza başvurunuz.

5- Kanser tedavisi farklı kanser türlerine göre değişir.
Kanserin evresi, yeri, yayılımı, hastanın genel sağlık durumu, testlerin ve görüntülemelerin sonuçları gibi pek çok faktör doğru tedavi seçimi için kritik rol oynamaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ve yeni bilimsel araştırmalar sayesinde farklı tedavi yöntemleri vardır. Bunları doktorunuzla konuşup anlaşarak karşılıklı karar vermeli ve mutlaka 2. Görüş dediğimiz alanında uzman başka doktorların da fikrini almalısınız.

6- Kanserleşmede sadece genetik faktörler değil; çevresel faktörler de önemli rol oynamaktadır.
Bazı durumlarda genetik faktörlerin büyük oranda etkisi görülebilir, bunlar elinizde değildir;
değiştiremezsiniz. Bazen de genetik yatkınlık olmamasına rağmen çevresel faktörler ile kişi kendi hayatını tehlikeye atabilir. Kansere sebep olan bu çevresel faktörlerin başında şunlar gelir; sigara, obezite, alkol, hareketsiz yaşam tarzı ve düzensiz bir hayat. Genetik yatkınlığınız olsa bile, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, sigara ve alkolden uzak durmak gibi sağlıklı yaşama dair düzenli ve sürdürebilir bir hayatınız olursa kanser riskiniz o kadar az olacaktır.

7- Etkili ve sağlıklı kanser tedavileri ancak modern tıp ile mümkündür.
Modern tıp yerine son yıllarda tamamlayıcı ve alternatif tıp inanışı artmıştır. Bu yöntemler tek başına yeterli olmaz, hatta daha kötü sonuçlara neden olabilir. Farklı inanışlara veya duyumlara göre kullanılacak bitkiler, çeşitli gıdalar, besin takviyeleri, enerji çalışmaları ya da özel diyetler uygulanmadan önce mutlaka tıbbi tedavinizle ilgilenen tıbbi onkoloğunuza danışmanız gerekmektedir. Tamamlayıcı ve alternatif tıp bazı yan etkilerle başa çıkmada yardımcı olabilir fakat tek başına bir tedavi yöntemi olarak kullanılırsa istenmeyen olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.