Kadınlar ve Sosyal Medya Kullanımı

160

Kadınlar hızla gelişen günümüz teknolojisini son yıllarda daha fazla takip etmeye başladılar. Bunun nedeni ise insan yaşamının son yıllarda sosyal mecralara kaymaya başlamasıdır. Ülkemizde iletişim amaçlı en aktif kullanılan sosyal mecraların başında İnstagram, Twitter, Facebook, WhatsApp gelmektedir. Bu sosyal mecraların içinde en çok tercih edilen Facebook’tur. Facebook’un geçmişi diğer sosyal mecralara göre daha eskidir.

Günümüz kadınlarının en çok tercih ettiği sosyal mecra ise Facebook’tur. Kadınlar genellikle Facebook’ta bulunan yemek, butik, günlük yaşam, müzik, pratik en işleri sayfalarını takip etmektedir. Bu sayfaların paylaştığı videolar kadınlar tarafından ilgiyle izlenmektedir. Ancak Facebook kullanan kadınların yaş ortalaması 30 dur. Yani Facebook biraz da yetişkin kadınlara hitap eden bir sosyal medya platformudur.

Gençlerin sıklıkla kullandığı sosyal medya platformu ise Twitter olarak gösterilebilir. Facebook’tan daha basit bir arayüze sahip olan Twitter kullanıcılarına daha hızlı hizmet sunabilmektedir. Genç kadınların uğrak mekanı olan Twitter birçok amaç için kullanılabilmektedir. Bu konuda herhangi bir genelleme yapmak mümkün değildir. Ancak yine kadınların Twitter’da o günün tt olmuş konularına tweet attıkları söylenebilir. Twitter mecrası daha çok son dakika haberlerine ve gelişen gündeme bağlı olarak hareket eden bir sosyal medyadır. Bu yüzden Facebook’un aksine daha çok güncel konular paylaşılmaktadır.

Sıra orta yaş kadınların en sevdiği mekan olan İnstagram’a geldi. İnstagram diğer platformlarda olduğu gibi iki cinse de hitap etmektedir. Ancak kullanım amaçları farklıdır. İnstagram video ve fotoğraf yükleyebileceğiniz bir platformdur. Bu yüzden kadınlara daha çok hitap etmektedir. Birçok kadın fotoğraf ve video çekmeyi sevdiği için bu platformu sıklıkla kullanmaktadır. Fotoğraf ve videonun yanında kadınlar İnstagram’ı online alışveriş, butik, çiçek, kişisel bakım, moda takibi, müzik, kişisel gelişim ve mizah amacıyla kullanmaktadır. İnstagram platformunda bu sayılan kategorilerin oldukça fazla olması kadınlar tarafından daha çok kullanılmasını sağlamaktadır.

WhatsApp platformu ise veri alışverişine, görüntülü ve sesli konuşmaya kısacası haberleşmeye yarayan sosyal medya platformudur. Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformudur. Bu platformun kullanım amacı ortak olduğu için burada tercih söz konusu değildir. Bu yüzden de her iki cinsin de aynı amaçla kullandığı platformdur.