Kadınlar Protein Tozu Kullanmalı mı?

Bu yazımızda Sporcu Kadınlar Protein Tozu Kullanmalı mı? konusunu inceledik.

261

Protein tozu dendiğinde ilk akla gelen şey, spordan yeni çıkan ve dev kas kütleleri olan bir erkek düşünülmektedir. Aslında erkeklere oranla protein tozundan kadınların daha çok faydalanabileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Spor yapan erkeklerin diyet programlarında yeteri kadar protein yer almaktadır. Fakat kadınlar bu anlamda biraz daha geride bulunmaktadır. Aradaki bu farkı kapatacak olan şey protein tozudur. Kadınlar protein tozu kullanabilir mi? Kadınlar üzerinde protein tozunun faydaları ve zararları hakkındaki bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Kadınlar Protein Tozu Kullanabilir mi?

Uzmanlar, spor yapan kadınların kaslarını daha güçlü tutmak adına metabolizmalarının hızlanmasının gerekli olduğunu ve kadınların günde 46 gr protein tüketmeleri gerektiğini belirtmektedirler. Genel olarak 63 kg ağırlığında olan bir kadının günlük tüketmesi gereken protein miktarı 76-180 gr arası olmalıdır. Bu proteini yulaf ezmelerinin üstüne bir miktar ekleyerek öğünlerin protein miktarını arttırabilirsiniz.

Kadınlar Üzerinde Protein Tozunun Faydaları

Protein tozundan fayda gören kadın sporcular, diyetleri ile beraber yeteri kadar protein alamayan sporculardır. Kas büyütme ve onarma için faydalı olan protein tozlarında elzem amino asitler mevcuttur. Bunlar doğal besinlerden alındığında kaslara hızlı bir biçimde geçmez. Fakat bu tozlarda saf bir halde bulunan elzem amino asitler verimlilik açısından son derece yüksek olmaktadır ve kaslara hızlı bir şekilde etki etmektedir.

Sporcu kadınlar, spor sonrası kasların onarımı için protein tozu kullanabilirler. Özellikle yağ yakma amaçlı antrenman yapan sporcu kadınlar, doğal protein kaynaklarını azaltarak protein tozunu tercih etmelidirler. Böylelikle kasların onarımı ve bağışıklık sisteminin güç kazanması daha hızlı bir şekilde olmaktadır.
Protein tozu, kullanacak olan kişiye hem zamandan hem de yemek hazırlığı harcanan enerjiden tasarruf ettirmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre vücutta bulunan kanser hücrelerini yok ettiği belirtilmektedir.

Kadınlar Üzerinde Protein Tozunun Zararları

Sağlık açısından her insanın proteine ihtiyacı olmaktadır. Protein yüksek dozlarda alınmadığı sürece sağlık açısından ciddi bir tehlike oluşturmamaktadır. Kimi protein tozlarında aspartam adlı madde bulunmaktadır. Araştırmalara göre aspartam kansere sebep olan maddeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle protein tozu satın alırken içeriğinde aspartam maddesi bulunmayan ürünleri almanız sağlık açısından son derece önemlidir.