Kadınlar İçin Detoks Önerileri

Bu yazıda Kadınlar İçin Detoks Önerileri konusunu sizler için araştırdık.

187

Detoks, vücudumuzda biriken toksik maddelerin atılımını kolaylaştırmakla birlikte dolaşım sistemine güçlü etki etmektedir. Kilo vermede de yarar sağlayan detoks yöntemleri doğru şekilde uygulandığında etkili sonuçlar vermektedir. Ancak yanlış uygulamalar vücudunuza iyi gelmekten ziyade tam tersine zarar da verebilir. Bu anlamda da sağlıklı bir detoks uygulamasına doğru adımlarla başlamak gerekir. Peki kadınlar için detoks önerileri nelerdir?

Sağlıklı Detoks Yöntemleri Neler?

Detoks için en önemli adım yeterli ve düzenli beslenmekten geçer. Her bir besin ögesinin yemek öğünlerinden yeterli miktarda tüketilmesi önemlidir. Günde en az 2 litre su içmek de detoksun doğru işlemesi ve vücudunuzdan toksik maddelerin atılması açısından oldukça önemli bir faktör. Bunun yanında içtiğiniz diğer sıvılar da sağlıklı olmalıdır. Su, ayran, taze sıkılmış meyve suları, sebzelerin içerisindeki sular vücudunuzun su ihtiyacını karşılıyor iken, asitli içecekler, alkollü içecekler, çay ve kahve gibi sıvılar vücudunuzdan suyun atılmasına neden olan içeceklerdir. Aynı şekilde tükettiğiniz yağ türleri ve miktarları da dengeli olarak tüketilmelidir. Yediğiniz besinlerden yeterli miktarda protein ve karbonhidrat almaya özen gösterin.

Sistematik Yürüyüşler Gerçekleştirin

Gün içerinde en az 30 dakika yürüyüş yapmaya çalışın. Bu yürüyüş temposunu 10 dakika yavaş 2 dakika hızlı olmak üzere tekrarlayın. Hem beslenme düzeninize dikkat ederek hem de yürümeyi alışkanlık haline getirerek detoks programınıza yardımcı olursunuz hem de vücudunuzun çalışma fonksiyonuna destek olursunuz.Sigara, alkol gibi alışkanlıklardan da uzak durmanız iyi olacaktır, bu maddeler cildinize ve sağlığınıza iyi gelmeyecektir. Diğer yandan katkı maddeleri tüketmemeye özen gösterin. Stresin sağlığınız açısından da yıpratıcı olduğunu düşünerek stresten, kaygıdan uzak pozitif olmaya çalışın.

Sağlıksız Detoks Uygulamalarından Uzak Durun!

Detoks yöntemi haftada birkaç kez uygulanabilen bağırsak boşaltma işlemi asla değildir. Aksine sistematik olarak vücudu dinlendirme işlevi olan detoks yöntemi sağlıklı ve düzenli şekilde uygulandığında başarılı sonuç verir. Bağırsak boşaltmak için önerilen detoks sıvıları gibi uygulamalar vücudunuza zarar verir ve bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin yok olmasına sebep olarak doğal işleyişini bozar. Bu nedenle sağlıklı detoks önerilerini ve yöntemlerini dikkate alarak yanlış detoks uygulamalarını uygulayıp sindirim sisteminizi bozmaktan kaçının.