Kadınlar Ayak Bakımını Nasıl Yapmalıdır?

Bu yazımızda Kadınlar Ayak Bakımını Nasıl Yapmalıdır? konusunu sizler için inceledik.

232

Kadınlar dış görünümlerine çok önem verirler. Cilt bakımı, saç bakımı ve tırnak bakımının yanı sıra ayak bakımında belli aralıklarla yapılması gerekir. Ayaklar vücudumun ağırlığını taşıdığı için özenle bakıma ihtiyaç duyarlar. Evde kendinizin yapabileceği ayak bakımı kürleri ile yumuşacık ayaklara sahip olabilirsiniz. Kadınlar ayak bakımını nasıl yapmalıdır? Sorusu her kadına göre farklılık gösterse de yapılması gereken bazı aşamalar vardır. Gün boyunca ayakta durduğumuzdan dolayı bazı durumlarda ayak topuklarında çatlaklar oluşur. Bunun önüne geçmek için ufak yöntemler kullanılarak ayak bakımı yapılmaktadır.

Kadınların Ayak Bakımı İçin İzlenmesi Gereken Yollar

İlk aşamada ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Yıkanan ayak daha sonrasında soğuk su ile durulanıp havlu ile kurulanır. Ayak ve parmak aralarının temizliğine dikkat edin. Sonrasında ayak krem nemlendiricisi kullanabilirsiniz. Ayak tırnaklarınızın kesimine çok dikkat edin. Ayak tırnakları düz değil yuvarlak kesilmelidir. Tırnak kenarlarındaki büyüyen etlere dikkat edin. Kesimi yanlış yaptığınızda tırnak batmasına neden olabilir.

Ponta Taşı İle Masaj Yapın

Ayrıca ayaklarınızı gece yatmadan önce ponza taşı ile masaj yapın. Ponza taşı ayaklarınızı ölü deriden temizler. Özellikle topuklarda oluşan çatlaklıkları düzenli kullanıldığı takdirde giderebilirsiniz. Ayak derinizin daha rahat nefes almasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Ayakların sağlığı ve bakımı için masaj teknikleri de kullanılmalıdır. Uygulanacak masaj ayak sağlığı için önemlidir. Şişmeleri ve su toplamlarını giderir. Sıcak suda ayaklarınızı bir süre beklettikten sonra çeşitli rahatlatıcı yağlarla masaj yaptırabilirsiniz.

Ayak Bakımında Dikkat Edilecek Hususlar

Ayak sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Bunun için çok sıkı ayakkabılar yerine rahat edebileceğiniz ayakkabı seçmelisiniz. Gün içerisinde uzun saatler ayakta durmayınız. Ara sıra ayaklarınızı dinlendiriniz. Ayrıca her gün yatmadan önce ayaklarınızı ılık suda bekletip altına iki yastık koyup dinlendiriniz. Yoğun krem sürüp ayak derinizi yumuşatabilirsiniz. Böylece ayaklarınızda oluşan kuruluk ve çatlak yok edilir. Ayak bakımından sonra ayaklarınızı mutlaka çorapla destekleyin. Derinizi kurumadan nemlendirmek çok önemlidir. Bu nedenden dolayı ayak parmak aralarınızda dâhil nemlendirmeyi unutmayın. Çatlakla ve kurulukla başa çıkmak emin olun daha zor bir işlemdir.