İphone’da Uygulama İçi Satın Alımları Kapatma

tarafından Blog Adresi
182 Görüntüleme

Herkes bir anda artan kredi kartı faturalarından dolayı sıkıntı yaşayabiliyor. Bazen yanlışlıkla bir uygulamada farklı farklı şeyler satın alınabiliyor. Bunların ücreti de bazen bir hayli yüksek olabiliyor. Bazen ise küçük çocuklar ne olduğunu bile bilmeden uygulama içinde birçok şey satın alıp ebeveynlerini büyük bir sıkıntıyla baş başa bırakabiliyor. Bunun önüne geçebilmek bazı ayarları yapmanız gerekiyor. Bu yazıda iphone’da uygulama içi satın alımları kapatma işleminin nasıl gerçekleştiğinden bahsedilecektir.

İphone'da Uygulama İçi Satın Alımları Kapatma
İphone’da Uygulama İçi Satın Alımları Kapatma

Nasıl Kapatılır?

İphone telefonunuzda belirli ayarları uygulayarak, bir anda artan kredi kartı masraflarınızdan ya da faturalarınızdan kurtulabiliyorsunuz. Bahsedilecek olan bu ayarları sırasıyla uygulamanız gerekiyor. Bu ayarları uyguladıktan sonra hiçbir uygulamanın içerisinde hiçbir şey satın alamıyorsunuz. Eğer bir uygulamada herhangi bir şey satın almak isteyecek olursanız tekrardan aktifleştirmeniz gerekiyor.

Bu işlemler sırasıyla;

  • Ana ekrandan ayarlara girin,
  • Aşağıda ”ekran süresi” kısmına girin,
  • Biraz aşağıda ”gizlilik ve içerik sınırlamaları” kısmına girin,
  • En yukarıda ”gizlilik ve içerik sınırlamaları” butonuna tıklayarak etkinleştirin,
  • Daha sonra ise ”app store ve itunes satın alımı” kısmına girin,
  • Karşınıza çıkacak olan ekranda ”uygulama içi satın alım” kısmına girin,
  • Daha sonra ise ”izin verme” butonunu seçin.

Bu işlemleri sırasıyla ve doğru bir şekilde uygularsanız artık uygulamaların içerisinde satım alım işlemi gerçekleştiremeyeceksiniz.

Kapatmadan Nasıl Devre Dışı Bırakılabilir?

Yukarıda bahsedilen işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman bir uygulamanın içerisinde herhangi bir şeyi satın alma işlemini tamamen devre dışı bırakmış oluyorsunuz. Eğer tümden devre dışı kalmasını istemiyor iseniz ”izin verme” butonuna tıklamak yerine şifre sorma seçeneğini de aktif hale getirebilirsiniz.

Şifre Sorma Nasıl Aktif Edilir?

Uygulama içi satın alma işlemini tümden kapatmak yerine şifre seçeneği ile de kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle telefonunuzun ana ekranından ayarlar kısmına giriş yapıyorsunuz. Daha sonra ”ekran süresi” kısmına giriyorsunuz. Burada karşınıza ”gizlilik ve içerik sınırlamaları” kısmına tıklamanız gerekiyor. Daha sonra ise en yukarıda bulunan ”gizlilik ve içerik sınırlamaları” butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu işlemi yaptığınızda daha öncesinde kullanılamayan seçeneklerin sonradan kullanılabilir olduğunu göreceksiniz.

Bu butonu aktif ettikten sonra ”app store ve itunes satın alımı” kısmına giriş yapıyorsunuz. Alt kısımda size parola gerekip gerekmemesi ile ilgili bir seçenek sunuluyor. Burada ”hiç gerekmesin’ butonunu seçerseniz, app store uygulamasından indireceğiniz hiçbir uygulamada sizden icloud parolası istenmeyecektir. Eğer ”her zaman gereksin” butonunu seçerseniz, bu sefer de spp store uygulamasından indireceğiniz tüm uygulamalarda indirmeden önce sizden icloud parolası istenecektir. Bu parolayı girmediğiniz takdirde indirme işlemi hiçbir şekilde gerçekleşmeyecektir.

İphone'da Uygulama İçi Satın Alımları Kapatma
İphone’da Uygulama İçi Satın Alımları Kapatma

Şifre Sormanın Aktif Edilmesi Avantajlı Mıdır?

Eğer icloud şifrenizi kimseye vermediyseniz ya da kimse sizin şifrenizi bilmiyorsa bu durumda şifre sorma seçeneğinin aktif edilmesi kesinlikle avantajlı olacaktır.

Uygulama İçi Neler Satın Alınır?

Uygulama içerisinden bir şey satın almak istediğiniz zaman belirli bazı türler arasından seçim yapmanız gerekiyor. Seçeceğiniz türe göre ücretlendirme değişiyor. Bunlar; abonelik, sürekli öğe, geçici öğe olmak üzere üç şekilde karşımıza çıkıyor.

Abonelik Satın Alma

Abonelik, iptal işlemini gerçekleştirmezseniz her ay düzenli olarak yenilenir. Her ay düzenli olarak da ücret ödemiş olursunuz. App store uygulamasında en çok kullanılan aboneliklerin başında müzik ve film aboneliği geliyor. Kullanıcılar en çok bu müzik ve film platformlarını tercih ediyor. Müzik ve film platformlarının ardından en çok abone sayısına sahip olan platform ise dergi ve gazete aboneliği olarak karşımıza çıkıyor.

Sürekli Öge Satın Alma

Abonelik işleminden farklı olarak sürekli öge satın alma işleminde her ay düzenli bir şekilde para ödemek yerine tek bir sefer para ödüyorsunuz. Yani bir kez satın alma işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman artık telefonunuzda sonsuza kadar kalmaya devam ediyor. Sürekli öge satın alma işlemi özellikle içinde çok fazla reklam barındıran uygulamalarda reklamları tamamen kaldırmak amacıyla kullanılıyor.

Bir kez ücret ödeyip reklamları kaldırdıktan sonra bir daha ücret ödemeden o uygulamayı tamamen reklamsız bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Bu durum en çok oyunlarda avantajlı oluyor ve bu nedenle reklamları ücret karşılığında kaldırma işlemi en çok oyun severler tarafından tercih ediliyor.

Geçici Öge Satın Alma

Geçici öge satın alma işlemi hem abonelik hem de sürekli öge satın alma işleminden farklıdır. Abonelik işleminden farkı her ay düzenli olarak ücret ödemek yerine tek bir sefer para ödüyor olmanızdır. Sürekli öge satın alma işleminden farkı ise sonsuza kadar kullanılan bir şey satın almak değil de tek bir sefer kullanılmakla tükenen bir şeyi satın alıyor olmanızdır. Geçici öge satın alma işleminde, abonelik ve sürekli öge satın alma işleminde olduğundan daha az bir ücret ödersiniz.

Yalnız bu durumda satın aldığınız şey tek bir kez kullanılabilir ve bir kez daha kullanma şansınız bulunmuyor. Geçici öge satın alma işlemi ise yine en çok oyunlarda tercih ediliyor. Çünkü bazı oyunlarda bölüm geçebilmek, fazladan can sahibi olmak, seviye atlamak gibi ögeler için tercih ediliyor. Bunun dışında dizi veya film kiralama işlemlerinde de geçici öğe satın alma devreye giriyor. Bir diziyi ya da filmi kiraladıktan sonra size verilen süre sona erdikten sonra kiralamış olduğunuz dizi ya da film telefonunuzdan kaldırılıyor.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.