iPhone Xr Fiyatı ve Özellikleri

193

Apple yeni cihazı olan IPhone Xr’nin tanıtımını yaptı. Tanıtımda cihazın özellikleri, fiyatı ve estetik detayları yer aldı. Apple bu cihazda da kaliteden ödün vermemiş ve en ince detayına kadar düşünerek üretim yapmış. Ancak cihazın Türkiye’ye gelişi biraz uzun sürecek ve fiyatı da cep yakacak gibi duruyor. Şimdi her birlikte iPhone Xr’nin teknik detaylarını inceleyelim.

Yeni Bir Ekran
Apple iphone Xr cihazının ekranında bir değişikliğe gitmiş. Bu değişiklik zaten uzun zamandır konuşulmaktaydı. Söylentiler de gerçek oldu. Yeni gelen ekran ile birlikte daha bir LCD görüntü elde edilmiş. Belki de kullanıcıların en çok hoşuna gidecek olan özellik ise köşelerdeki ekran gerilemeleri artık tarihe karışmış. IPhone Xr’de köşelerde renk gerilemesi oluşmayacak. Bu da kullanıcıları çok mutlu edecek gibi duruyor.

Ekranın Teknik Özellikleri;

  • Sıvı Retina HD ekran
  • IPS teknolojisine sahip 6,1 inç tüm ekranlı LCD çoklu dokunmatik ekran
  • 326 ppi’de 1792 x 828 piksel çözünürlük
  • 1400: 1 kontrast oranı (tipik)
  • Gerçek ton erkran
  • 625 cd / m2 maksimum parlaklık
  • Parmak izine dayanıklı oleofobik kaplama
  • Birden çok dil ve karakterin aynı anda görüntülenmesi için destek

Gelişmiş Yüz Kimliği
Cihazın bir diğer yeni özelliği de iyileştirilen yüz kimliği teknolojisidir. Apple iPhone X cihazında kullandığı yüz kimliği teknolojisini Xr modelinde de kullanmış ancak yapılan düzenlemelerde artık daha hızlı bir hal almış.

Akıllı A12 Çip
Apple işlemci konusunda büyük değişimlere gitmiş ve yeni A12 çipi İPhone Xr modelinde kullanmış. Yeni nesil Naurel Engine ile birlikte diğer tüm çiplerden daha akıllı ve güçlüdür. Bu çip sayesinde telefonun performansında olağanüstü artışlar sağlanmıştır. Çipte yeni nesil Nöral Motor teknolojisi kullanıldığı için de oldukça etkili performans alınacağı söylenebilir. Yapılan işlemlerin hızlı olması ve kullanıcılarına daha iyi bir performans sunabilmek için Apple elinden geleni yapmış gibi görünüyor.

Kamerada Olağanüstü Değişim
Apple kamera konusunda da beklentileri boşa çıkarmamış. 12MP kamerası ve yeni özellikleriyle kullanıcılarını etkilemeyi başardı. Kameraya birçok yeni özellik eklenmiş ve daha da kullanışlı hale getirilmiş. Eğer sizin için de fotoğraf çekmek çok önem taşıyorsa İPhone Xr tam size göre.

Video kayıtta da değişimlere gidilmiş durumda. IPhone Xr bize 60 fps’ye kadar 4 k video çekme olanağı sağlıyor. Yeni cihazda daha hızlı video kayıt, farklı modlar ve yeni depolama alanlarıyla birlikte bu konuda da bizlerden artı puan almayı hak etti.

Porte Modu
Cisimleri odaklayıp arka planı bulanıklaştırmak IPhone Xr ile birlikte artık daha kolay. Birçok modelde bulunan portre modu bazı sorunlar yüzünden eleştiriler almıştı ancak Apple yeni cihazında bu sorunları çözdüğünü gösteriyor.

IPhone Xr Fiyatı
İPhone Xr’nin fiyatı tamı tamına 749 dolar. Türkiye’deki mevcut kur göz önüne alındığında 4.753 Türk Lirasına tekabül etmekte. Fiyat üzerine vergiler koyulduğunda daha fazla artacağı göz önüne alındığından bu fiyat da ülkemizde biraz cep yakacak cinsten. Fiyat konusunda biraz daha iyileştirmeler yapılabilirdi diye düşünüyoruz.

Kapasite
Kapasite konusunda bir değişikliğe gidilmemiş. Eski modellerde olduğu gibi 64, 128, 256 GB’lık kapasite seçenekleri mevcut.