iPhone Imei Numarası Nedir?

Bu yazımızda iPhone Imei Numarası Nedir? konusunu sizler için inceledik.

109

Onlarca lira para verdiğimiz ve neredeyse tüm işlerimizi yaptığımız cep telefonlarımız gittikçe daha değerli hale gelmektedir. Değerli hale geldikçe de onları çalınma, kaybolma gibi ihtimaller için korumak daha da hayati olmaya başlamıştır. Bu gibi durumlar için en başta telefonunuzla alakalı bilmeniz gereken detay telefonunuzun IMEI numarasıdır. Bir telefon edindiğinizde mutlaka ki telefonunuzun IMEI numarasını bir yerlere not etmeniz önerilir. Telefona gere bulunduğu yer tasarımsal farklılıklar göstermektedir. Iphone ımei numarası nedir?, nerede bulunur? ne işe yarar? gibi sorular artmaya başlamıştır.

IPhone IMEI nedir?

Her cep telefonu üretildiği andan itibaren bir IMEI koduna sahip olur. International Mobile Equipment Identity kelimelerinin baş harflerinden oluşan IMEI Türkçeleştirilmiş hali ile Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği anlamına gelmektedir. Bu kod genel olarak 14 haneden meydana gelir. Bazı durumlarda 2 hane daha eklenerek 16’lı olarak da kullanıldığı görülebilir.

iPhone IMEI Kodu Ne İşe Yarar?

IMEI kodları kullanıcıların bilinçli şekilde hareket ettiğinde fazlasıyla işine yarayacak bir bilgidir. Çalınma benzeri işlerde polis tarafından telefonların takibinin yapılabilmesi için bu numaranın bilinmesi önem arz eder. Telefon sıfırlansa, hafıza kartı değiştirilse bile IMEI kodu aynı kalacağından dolayı kimlik numarası olarak adlandırmak yanlış olmayacaktır. Kötü niyetli kişiler telefonları çaldıktan sonra IMEI numaralarını değiştirme yoluna gitmektedirler. Bunun için bu özel bilgiyi özellikle internet ortamında kesinlikle paylaşmamak gerekir.

iPhone IMEI Numarası Hangi Yollar İle Bulunur?

IMEI kodunuzu bulmak için yapmanız gereken basit bir kaç işlem bulunur. Apple yani IOS işletim sistemine sahip telefonunuzda modeli ne olursa olsun bu kısa yol sayesinde IMEI numarasını bulabilirsiniz. Bunun için *#06# yazıp arama tuşuna basmanız yeterli olacaktır. İşe yaramadığı takdirde ise iPhone telefonunuzdaki ayarlar menüsünü kullanabilirsiniz. Ayarlar menüsünden geneli seçiniz. Ardından Hakkında sekmesine tıklayınız. Açılan ekrandan iPhone IMEI numaranızı bulabilirsiniz. Her IMEI numarası farklı bilgi kodlarına sahiptir. iPhone 5’deki kodlar 01-332700 şeklinde başlamaktadır. Seri ve model özelliklerini anlatmaya yarayan bu numaralar her telefon için bir tane üretilmektedir.