IOS 12 Güncellemesi Yenilikler ve Performans

Bu yazımızda IOS 12 Güncellemesi Yenilikler ve Performans sizler için inceledik

208

17 Eylül tarihi itibari ile IOS kullanıcılarına sunulmuş olan yeni sürüm IOs 12 birbirinden farklı güncellemekler ve performans güçlendirmesi ile birlikte geldi. Duyurusunun yapıldığı zamandan beri eleştiri yağmuruna tutulan ve bir çok kullanıcının güncelleme almak istemediğini belirtmesi üzerine tekrar düzenlemye giden IOS 12 işletim sisteminin kullanıcılara sunulması ile beraber özellikleri konusunda çeşitli araştırmalar yapılmaya başlandı. IOS 12 içerisinde yer alan yeni özelliklerin kullanımına ilişkin bir çok farklı detay yer almakta.

IOS 12 Özellikleri

IOS 11 sürümünde eksik kalan yönleri IOS 12 sürümü ile tamamlamayı başarmış olan Apple firmasının bu yeni sürümünde göze çarpan ilk özellik uygulamaların 2 kat daha hızlı bir şekilde açılması ve menü geçiş hızının arttırılmış olmasıdır. Arttırılmış gerçeklik deneyimlerinin de yer aldığı bu yeni sürümle birlikte Apple Arkit 2.0 işlemci sisteminin de bu konuda fayda sağladığı görülmektedir.

IOS 12 Yenilikleri

IOS 12 sürümünde yenilik olarak baz alınan en önemli nokta yazılım stratejisinin tamamen değiştirilmiş olması olarak kullanıcıların karşısına çıkar. Yazılım sürümleri bakımından büyük bir değişikliğe gitmiş olan Apple firması “Measure” yani ölçü adını verdikleri yeni bir uygulamayı sürüm ile beraber kullanıcılarına sunmuş durumda. Bir nesnenin ölçülebilmesine yardımcı olan bu uygulama kapsamında her hangi bir ikinci parti uygulamasına gerek kalmadan kullanım sağlanabilecek. Fotoğraf uygulaması kapsamında gelen arama yetenekleri özelliği de öne çıkan yenilikler arasında yer alıyor.

IOS 12 Bildirim Yenilikleri

IOS 12 sürümündeki yeniliklerden bir tanesi olarak bildirim sisteminde yer alan ve gözle görülür şekilde dikkat çeken rahatsız etme özelliğinin geliştirilmiş olduğu ortaya çıkmaktadır. Geceleri kullanıcıların rahatsız olmasının önüne geçen bu sistem dahilinde ekranın tamamen karanlık bir mode bürünmesi sağlanacak. Always-On Screen adı da verilen bu mod sayesinde gece uyurken bildirim ekranına bir şey geldiğinde telefonun ekranın açılmasının önüne geçilecek. Bildirimler için uzun süredir kullanıcılar tarafından beklenen gruplandırma özelliği de yenilikler arasında sayılarak kilit ekranı üzerinden bildirim gruplandırması ile bildirim merkezi ayarlamaları yapılabilecek.