Hiit Kardiyo Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Hiit Kardiyo Nedir, Nasıl Yapılır? sizin için inceledik

139

İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. İnsan sağlığını korumak için ise beslenme düzenine dikkat etmek ve spor yapmak gerekir. Gün geçtikçe birçok spor alternatifi ortaya çıkmaktadır. Bu spor seçenekleri arasında her insan kendine uygun olan spor seçeneğini bulabilmektedir. Sporlardan biri ise hiit kardiyo olarak adlandırılan bir seçenektir. Neredeyse her spor salonunda yapılabilen, internette çeşitli videoları bulunabilen bir spor türüdür. Birçok faydası bulunmaktadır ancak bu sporu mutlaka sağlıklı kişilerin yapması gerekmektedir.

Kardiyo Nedir?

Kardiyo ayrı olarak yapılan bir spor türüdür. Hiit ile birlikte yapılabilir. Ancak öncelikle kardiyonun ne olduğu ve ne işe yaradığı bilinmelidir. Yağ yakımı için yapılan bir spor türüdür. Kalp atışını fazlasıyla hızlandıran, sistematik olarak yağ yakmaya destek olan spordur. İsteğe göre hafif tempo ya da yüksek tempoda yapılabilmektedir. Yavaş tempolu versiyonu LISS iken yüksek tempolusu HIIT olarak adlandırılmaktadır. İkisi arasında tempo açısından farklar bulunmaktadır. Yağ yakan her spor kardiyo olarak adlandırılabilmektedir. Yüzme, koşma, yürüme, tenis oynama, bisiklet sürme gibi çeşitli aktiviteler kardiyo olarak sayılabilmektedir.

Hiit Kardiyo Nedir?

Hiit Kardiyo en tempolu kardiyo çeşididir. Kısa sürede çok fazla yağ yakar ve kilo vermeye destek olur. Doğru bir antrenman ile 15 dakika da bile yeterince kalori yakılabilmektedir. Genelde 30 saniye hızlı egzersizin ardından 40 saniye hafif egzersiz yapılır ve bu düzende 20- 25 dakika kadar çalışma yapılmaktadır. Herkesin kaldırabileceği bir yoğunluk değildir çünkü 20 dakika aralıksız şekilde bol hareketli durmak zor olabilmektedir. Kalp atışının ritmi yaklaşık %85 olmalıdır. Ancak mutlaka beslenmeye de dikkat edilmelidir. Çünkü yoğunluklu bir antrenmandır.

Hiit Kardiyo Hangi Egzersizlerdir?

Kas kütlesini arttırmaya yarayan bu egzersiz için özel bir hareket ya da spor yoktur. Ekipman gerektirmez. Bisiklet kullanılıyorsa bir süre hızlı bir süre yavaş kullanılarak hiit oluşturulabilir. Dışarıda yürüyüş yapılıyorsa bir süre koşu yapılabilir bir süre sadece yürüyüş yapılabilir. Ya da belli başlı spor hareketlerini daha tempolu yaparak hiit kardiyo yapılmış olunur. Bu spor sonucu güce dayanıklı bir vücut oluşur.