Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

118

Hamilelik döneminin sağlıklı ve sorunsuz geçmesi her anne adayının tek isteğidir. İlk kez hamilelik sürecine giren kadınların sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için ne yapması gerektiğini bilmemektedir. Bu konuda birçok kulaktan dolma bilgi mevcuttur. Hamilelik sürecinde merak edilen soruların cevapları ve hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler bu konuda belirtilmiştir.

Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durun
Hamilelik döneminde sigara, alkol, uyuşturucu ve diğer kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Bu kural hamilelik sürecinin en önemli kuralıdır. Bu kurala uymayan anne adayları hem kendilerine hem de bebeklerine zarar vermektedir. Yapılan araştırmalara göre hamilelikte zararlı alışkanlıkları kullanmaya devam eden anne adaylarının bebeklerinde engelli doğum oranı daha fazladır. Kullandığınız zararlı alışkanlıklar çocuğunuzda körlük, işitme kaybı, zihinsel yetersizlik gibi engel türlerinin oluşmasına neden olabilir.

Sağlıklı Beslenin
Hamilelik döneminde anne adayının sağlıklı beslenmesi oldukça önemlidir. Anne adayı her besinden yeteri miktarda tüketmelidir. Anne adayının karnındaki bebeğin gelişimi için vitamin ve protein içeren besinleri ara öğün olarak tüketmesi gerekmektedir. Bu sayede bebek için daha sağlıklı bir gelişim sağlanacaktır.

Kaliteli Doğum Uzmanlarına Danışın
Hamilelik sürecinde sizi yönlendirecek olan doğum uzmanınızı çok iyi seçmelisiniz. Uzmanınız ne kadar tecrübeli ve bilgili olursa sizde o kadar sağlıklı hamilelik süreci geçirirsiniz. İlgisiz uzmanlar seçmeniz hamilelik sürecinde sizi zora sokacaktır.

Her İlacı Kullanmayın
Artık tek bir kişi olmadığınızı öğrenmeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden çocuğun sağlığı için her ilacı kullanmayacaksınız. Gerektiği durumda kullanabileceğiniz ilaçları kendi doğum uzmanınız size verecektir. Bu sayede yanlış ilaç içerek çocuğa zarar vermemiş olacaksınız. Eğer acil bir durumda farklı bir ilaç kullanmanız gerekiyorsa vakit kaybetmeden doğum uzmanınızı arayarak izin almalısınız.

Çizelge Hazırlayın
Hamileliğin hangi aşamasında olduğunuzu gün gün takip edebilmek için bir doğum çizelgesi hazırlayın. Bu sayede hamilelik sürecinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. Bu da size hangi haftada neler yaşayabileceğinizi gösterecektir. Bu sayede ikinci ya da üçüncü doğumlarda nelerle karşılaşacağınızı bilirsiniz.

Kafein İçeren İçeceklerden Uzak Durun
Kafein hamilelik sürecinde sağlıklı doğumu tehlikeye atan maddelerden bir tanesidir. Alkol ve sigara kadar tehlikeli olmasa da yine de hamilelik sürecini tehlikeye sokabilir. Ancak çok fazla kahve tüketen biriyseniz ve içmeden duramıyorsanız kafein miktarı en az olan kahveleri tercih edebilir ve kahve tüketimini günlük minimum düzeye indirebilirsiniz.

Uyku Düzeninizi Oluşturun
Hamilelik sürecinde uykunuzun düzenli olması hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önemli bir noktadır. Bu konuda özverili olmalı ve her gün belirli saatte uyuyup belirli saatte kalkmalısınız. Bu sayede daha verimli bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz.