Haftalık diyet programları

565

İnsanların hayatlarındaki sorunlardan birisi de formda ve fit bir vücuda sahip olamamaktır. İnsanlar hayatları boyunca bunun için uğraşmakta ya da uğraşmayıp obezite, fazla kilolarla baş ettikten sonra düzenli bir yapıya girmeyi düşünmektedirler. Bu nedenle de kendileri yediklerine dikkat eder, diyetisyen ile kendisine en uygun diyeti belirler ya da araştırarak dünyada kullanılan en etkili diyetlerden birini uygulamaya koyulmaktadır. Ancak bilinmelidir ki her diyet herkese uygun değildir ve düzenli bir biçimde yapılmadığı sürece bir anlamı olmamaktadır. Bu sebeple haftalık olarak belirlenen diyetlerin günü gününe dikkat edilerek yapılmalı ve beslenme alışkanlığı bu şekilde başlatılmalıdır.

Haftalık diyet listelerinin vazgeçilmezleri

Her diyette mutlaka toksin, yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandıran besinler ve içecekler kullanılmaya çalışılmaktadır. Hayatımızın her anında olması gereken su günde en azından 2 litre tüketilmelidir. Tercih edilen diyete göre değişse de belirli oranda protein alınması ve süt ve süt ürünleri mutlaka her gün tüketilmesi gerekmektedir. Genellikle diyetlerin yanında toksin yakıcı doğal çaylar ara öğünlerde daha çok önerilmektedir. Bunların dışında da farklı diyetlerde farklı besin içerikleri yer almaktadır.


Ayça Kaya haftalık diyeti

Sabah 7.30 ile 8 arasında yapılması gereken kahvaltı da 2 adet çavdar ya da kepekli ekmek, bolca roka, maydanoz, dereotu, tere gibi yeşillikler, bir dilim peynir, 4 zeytin, 1 adet haşlanmış yumurta ve şekersiz yeşil çay tüketilmelidir.

Ara öğünde bir çay bardağı süt ya da onun yerine bir kase 100 gram yoğurt yenmelidir.

Öğle yemeğinde ızgara kırmızı ya da beyaz et, kepekli ya da çavdar ekmeği bir adet, tuzsuz olacak şekilde bir bardak ayran ve yağsız bir kase salata yer almalıdır.

Öğle ile akşam yemeği arasında 2 kaşık yulaf, bir kase yoğurt ve 1 adet meyve yenmelidir.

Akşam yemeğinde 5 kaşık zeytinyağlı ekmek, 1 tabak çorba, 1 kase yoğurt ve 1 adet meyve yenmesi önerilmektedir. Bu gün içerisinde de mutlaka 8 bardak su içilmelidir. Bu da 2 litre suya eş değerdir.


Haftada 3 kilo vermek

Kahvaltıya 3 adet zeytin, bir dilim peynir, 2 kaşık bal, bol yeşillik, 1 dilim buğday ekmeği, sınırsız şekersiz yeşil çay olmalıdır.

Öğle yemeğinde İçerisinde roka, marul, maydanoz, salatalık ve domates olan bir kase salata ve 1 kase yoğurt ile tamamlanmalıdır.

Aksam yemeğinde az zeytinyağlı bir sebze yemeği ile tamamlanması gerekmektedir.