Sağlık ve Yaşam Sağlık Göz Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir?

Göz Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir?

Bu yazıda Göz Bozukluğunun Sebepleri Nelerdir? konusu hakkında sizler için araştırdık.

150

Gözün görüntü oluşturabilmesi için kendisine gelen ışınları kırıp (refraksiyon), retina adı verilen ve gözün arka kısmında bulunan ağ tabakada odaklaması gerekiyor. Cisimlerden geln ışığın kırılmasını kornea (gözün en dışında bulunan ve saydam olan tabaka) ve göz merceği (lens) sağlamaktadır. Göz kendisine gelen değişik uzaklıklardaki ışınları retinada odaklayabiliyorsa, gözde bir sorun yoktur. Çünkü gözün kırma fonksiyonu normal seyirdedir ve bu duruma emetropi adı verilir. Eğer gözlerde ışınlar retinada odaklaşamaz ise sorun var demektir. Çünkü retinada odaklanmayan ışık sonucunda gürüntü net olamaz. Böylece bulanık ya da çarpık bir görüntü oluşur. İki nedeni olan göz bozukluğunun sebepleri nelerdir?

  1. Gözün ön ve arkası arasındaki mesafenin normalden az veya fazla olması
  2. Korneanın kırma gücünün normalden farklı olması

Göz Kusurları

Miyopi

Yakındaki cisimlerin net, uzaktaki cisimlerin ise bulanık görüldüğü bir görme sorunudur. Gözün ön ve arka arası mesafenin fazla olmasından kaynaklanan bu sorunda korneanın kırıcılığı normalden fazla olmaktadır. Bu nedenle gelen ışınlar retinada değil, retinanın önünde odaklanırlar.

Genellikle ergenlik döneminde vücudun hızlı gelişmesinden gözler de etkilenir ve miyopi göz sorunu yaşanmaktadır. Çoğu kişide 20 yaşa kadar ilerleyen miyopi göz numarası zamanla sabit bir değere ulaşmaktadır. Bu kusurun tedavisi için gözlük, kontak lens veya cerrahi yöntem kullanılmaktadır.

Hipermetropi

Gözün ön ve arka uzunluğu arasındaki mesafenin normalden az olması ya da korneanın kırıcılığının normalden az olduğu durumlarda görülür. Böylece göze gelen ışınlar retinanın üzerinde değil, arkasında odaklanır. Sonuç olarak uzaktaki cisimler görülebilirken göze yakın cisimler bulanık görülmektedir.

Tedavi için görüntyü retina üzerine düşürecek gözlük, kontak lens veya cerrahi operasyon yapılmaktadır.

Astigmatizma

Göz küresinin eksenlerinde farklı kırıcılık gücü olduğu durumlarda gözlenmektedir. Bazen Miyopi bazen hipermetropi bazen de ikisinin karışımı şeklinde görüntü oluşturmaktadır. Kornea ülseri, kornea enfeksiyonu veya kornea düzensizlikleriyle ortaya çıkan astigmatizma çoğunlukla genetikseldir. Tedavisini de nadiren kornea nakli gerektirse de gözlük, kontak lens veya operasyonla tedavi edilmektedir.

Presbiyobi

Yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan yakını görme zorluğudur. Yaşla birlikte korneadaki elastikiyet azalır ve yakını görme zorlaşır. Görüntü retinanın arkasına düşer ve tek tedavisi gözlüktür.