Eğitim Kişisel Gelişim Girişimci Nedir, Nasıl Girişimci Olunur?

Girişimci Nedir, Nasıl Girişimci Olunur?

Bu yazımızda Girişimci Nedir, Nasıl Girişimci Olunur? sizler için inceledik

112

Girişimci en basit haliyle, yeni bir iş yapma ya da kurma yolunda harekete geçme olarak tanımlanabilir. Girişimcilik, eskiden bu yana insanlığın her döneminde kullanılan bir kavramdır ancak teknolojinin ilerlemesi ve kolaylaşmasıyla, girişimcilik çok daha rahat koşullarda kendini gösterebilecek bir fırsat bulmuştur. Daha eski çağlarda, daha az ürünle bir takım girişimlerde bulunan insanlar (ateşin bulunması) ilerleyen zamanlarda girişimci olabilmek için pek çok farklı alan keşfetmiştir. Bu nedenle girişimci olabilmek sanıldığı kadar zor değildir. Fakat elbette dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar vardır.

Kendinize Güvenmeyi Öğrenin

Girişimci olabilmenin ilk koşulu, kişinin kendine güvenmesinden geçer. Kendisine güvenmeyen bir kişi, girişimci olabilmek için çıktığı yoldan olumsuz bir sonuç alarak dönecektir. Ancak kendine ve projesine güvenen kişiler çok daha iyi bir sonuç almayı başaracaktır. Fakat unutulmamalıdır ki, proje yada fikir ne olursa olsun bir girişimci, planına başlamadan önce mutlaka kendini doğacak tüm sonuçlara hazırlamalıdır.

Ne İstediğinize Karar Verin

Girişimcilik, kişinin pek çok farklı alanda kendini gösterebilmesi için oldukça iyi bir şanstır. Girişimcilik başta da anlatıldığı üzere, yeni bir iş kurma olarak tanımlandığından, kişi ne düşüneceğine ve ne yapacağına karar vermelidir. Fakat bu noktada hazır fikirlerden faydalanmak da farklı bir yoldur. Ancak hazır fikri olduğu gibi kullanmak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çünkü toplum bilindik bir şey için fazla ilgi göstermez ve hep yeni fikirler ister. Özetle bir girişimci adayının, hazır fikir kullanmak istiyorsa bile, o fikri mutlaka kendisine göre dallandırması gerekmektedir.

İş Arkadaşlarınıza Özen Gösterin

Girişimcilik olma yolunda, kişi tek başına bu yola çıkmayı bazen istemeyebilir. Elbette bu noktada girişimci adayının, hangi alanda bir iş kurduğu da önemlidir. Ancak genel olarak girişimciler, yanlarında birkaç kişi daha ister ve bu çoğu başarıya daha hızlı götüren bir yoldur. Bu yüzden bir girişimcinin, mutlaka kim ile çalışmak istediğine iyi karar vermesi gerekir. Çünkü birlikte çalışmak düzen ve emek gerektirir. Düzeni bozan bir iş arkadaşı, girişimcinin hedefine ulaşmasında önüne engeller koyabilir.