Ginseng Nedir? Nasıl Kullanılır?

tarafından Blog Adresi
70 Görüntüleme

Son zamanlarda reklamlarda adından sıkça söz edilen Ginseng internette yer alan birçok bilgiye göre kullanımın arttığı bir bitki türü. ”Ginseng nedir? Ne için kullanılır?” gibi soruların da artmasıyla hakkında çok fazla araştırma yapılan bir konudur aynı zamanda. Bu makale sayesinde bitkiyi daha iyi anlayabilecek ve tüketeceksiniz.

Ginseng Ne İçin Kullanılır?

Ginseng, Uzak Doğu’nun devlet kontrolünde üretimi gerçekleştirilen bitkilerin köküne verilen addır. Ginsenosit ve gintonin maddelerini içerir. Ginseng nedir? Hakkında bolca araştırma yapılsa da internette çok fazla bilgi kirliliğinin olduğunu söylemek mümkün. Tarımı da yapılır ve nadir bulunduğu için pahalıdır. Kullanımı oldukça faydalıdır fakat dikkatli tüketilmesi gerekir. Amerikan ya da Asya türlerinin enerji verici ve gevşemek açısından iyi olduğu bilinir. Kelime olarak ‘iyileştirici’ anlamına gelir ve gerçekten de bunun için kullanılır. Alzheimer hastalığının tedavisine iyi geldiği söylenir.

Ginseng Nedir?
Ginseng Nedir?

Ginseng’in Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar tarafından birçok faydasının olduğu söylenen Ginseng, iltihapları azaltabilir ve hatta virüsleri önleyebilir. Buna benzer birçok faydası daha sayılabilir.

Sizin için derlendi:

 • Fiziksel yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelir.
 • Zihinsel anlamda iyileşmeye yardımcı olur.
 • Zayıflık ve güçsüzlük sorunlarını düzeltebilir.
 • Kanser hastalarındaki ağrıları ve yorgunluğu azalttığı bilinir.
 • Baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.
 • İnflamasyonu önler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bu ve buna benzer faydaları bulunan bu bitki türü sayesinde bugün yukarıda da sayılan birçok hastalığın tedavisi yapılıyor. Bu tedavilerin çoğunluğu uzun vadede etkili oluyor, yani Ginseng vücudumuz için oldukça yararlı.

Ginseng’in Çeşitleri

Birçok çeşidi olan ve her biri farklı hastalığa çözüm bulan Ginseng, faydalarıyla insanları hayrete düşürmüş durumda. Daha önce böylesi güçlü bir antioksidanın bilinmediği günümüzde, internet sayesinde her şey erişilebilir hale geldi. İki önemli çeşidini saymak mümkün: Amerikan ve Asya tipi. Amerikan tipi rahatlatıcı etki gösterir ve Asya türü ise canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Ne kadar süre yetiştirildiğine göre taze, beyaz veya kırmızı olarak adlandırılan Giseng, bu kadar çeşidiyle güncelliğini korumaya devam etmekte. Beyaz olanı 4 – 6 yıl arasında, kırmızı Ginseng ise 6 yıldan sonra hasat edilir ve rengi hasat edilme zamanına göre değişiklik gösterir.

Ginseng Nedir?
Ginseng Nedir?

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Faydaları herkes tarafından bilinen Ginseng’in kullanım şekli de oldukça önemli ve çeşitlidir. Bu bitki türü üretim açısından dünyanın farklı yerlerinde üretildiğinden her ülkeye göre kullanım şekli değişebilir. Ama yaygın olanlar çiğ tüketim, buharda haşlama şeklinde tüketim, sıcak suyla Ginseng çayı şeklinde tüketimdir. Hatta toz, tablet, kapsül ve yağ olarak da kullanım şekilleri mevcuttur. Birçok kişi tarafından farklı şekillerde kullanılan Ginseng, her birinde de yeterli miktarda etkiyi gösterecektir.

Ginseng Ne Kadar Tüketilmeli?

Kullanım açısından çok çeşitli olan Ginseng kullanım miktarı bakımından da oldukça önemli bir konudur. Fazlaca tüketildiğinde bazı yan etkilere sahip olabildiği için uzmanlar tarafından sık kullanımı önerilmez. Onun dışında günlük 1 – 2 gram çiğ halde kök veya 200 ile 400 miligram arası özüt şeklinde tüketilmesinde yarar var. Bu miktar uzmanlara danışmadan değiştirilmemeli aksi takdirde kötü sonuçlar görülebilir. Ayrıca küçük miktarda Ginseng ile başlayıp dozunu zamanla arttırmak son derece önem arz edebilir. Dozunu kaçırmamak ya da kaçırılması gereken herhangi bir bağımlılık olduğunda ise uzman doktora danışmalısınız.

Ginseng’in Yan Etkisi Var Mı?

Yukarıda da hakkında fazla tüketilmemesi gerektiğine dair bilgileri okuduğunuz üzere bu bitki türünün fazla tüketildiğinde yan etkisi olabilir. Bilim insanları herhangi bir yan etkisi olmadığını söylese de diyabet hastası olanları kan şekerini yakından izlemeleri konusunda sıkça uyarıyor. Bunun yanında herhangi başka bir hastalığa sahip olunup olunmadığı da bir o kadar önemli. Bu bitki türünü kullanırken uzmana danışmak ve kontrollü tüketim yapmak hastalık sahibi olan insanlar için hayatı etkileyecek derecede faydalı.

Ginseng Kilo Aldırır Mı?

Ginseng hakkında merak edilen sorulardan bir tanesi de kilo aldırıp aldırmayacağı sorusu. En doğrusunu spor uzmanları ve doktorlar bilir elbette fakat birçok kaynak Ginseng’in vücut adına kuvvetli bir tonik görevi görmesidir. Yani bu spor yapanların da tüketebileceği bir gıda olduğu anlamına geliyor. Kilo aldırmak yerine zayıflamaya yardımcı olacağı da bilinen bir gerçek. Hatta yapılan araştırmalara göre spor yapan erkeklerin bu bitki türünü kullanması oldukça yararlı.

Örneğin güçsüz zayıf erkeklerin bu bitki türünü uzman kontrolünde kullanması birçok sorunun çözümü olabilir. Ayrıca testosteron düzeyini arttırarak cinsel güce katkı sağlar. Stres, depresyon gibi bazı psikolojik rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Adaptojenik etki gösterir. Kanser hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. Solunum yolu rahatsızlıklarını gidermesidir ve grip, nezle gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Buna bağlı olarak bazı olumsuz yanları görülebilir.

Sizin için derlendi:

 • Kadınlarda erojen bölgelerde değişiklik,
 • Sindirim ve uyku problemleri,
 • Ağız kuruması,
 • Baş ağrısı ve dönmesi,
 • Kalp atış hızının yavaşlaması,
 • Mide bulantısı.

Bu ve buna benzer sağlık sorunlarının görülmesi dahilinde derhal uzman bir doktora görünmeli ve kontrolün yapılması gerekir. Sağlık konuları ciddiye alınmalıdır yoksa geri dönülemez sonuçlar görülebilir. Takviye ürünler kullanıldığında da dikkat edilmeli, bilen bir uzmana danışmadan hareket edilmemelidir. Zihinsel ve fiziksel stres bağlantılı tüm hastalıkları neredeyse iyileştiren bu bitki son derece kuvvetli ve anında etki gösterir. Yukarıda belirtildiği gibi dikkatli ve uygun zamanlı kullanılması gerekir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.