Gideon Sundback Kimdir?

tarafından Blog Adresi
98 Görüntüleme

Bu yazımızda Gideon Sundback kimdir? Hakkında bilgiler vereceğiz. Çok zengin bir ailenin çocuğu olan Gideon Sundback 1880 İşveç doğumludur. Elektrik mühendisi olan Sundback fermuarı bulup geliştiren kişidir. İşveç’te eğitim görmüştür. Daha sonra Almanya’ ya göç etmiştir. Almanya’dan sonra ABD’de bir şirkette elektrik mühendisi olarak göreve başlamıştır. Fermuarla ilgili birçok yeniliğe ve değişime imza atmıştır. Çalıştığı şirkette daha sonra baştasarımcı olarak görev almıştır. Orada tanıştığı Elvira Aronson ile evliliğe ilk adımını atmıştır. Fermuarın mucidi olan Gideon Sundback kendini geliştirerek fermuar makinesi tasarlamıştır.

Karısının eliyle düğmeleri diktiğini görünce olan fermuarı geliştirerek piyasaya sunmuştur. İkinci Dünya Savaşı için ABD çok sayıda pantolon fermuarı temin etmiştir. Hatta bu savaşta kullanıldığı için popüler olmuştur. Gideon Sundback resmen bir gecede zengin olmuştur. Fermuarın önemi ve hayatımızdaki yeri pratik bir malzeme olmasından kaynaklanmaktadır. Hayatımızın önemli bir pratiğe haline gelen fermuar günümüze kadar gelebilmiştir. ABD’de kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. Mezarı ABD’dedir. Vakıf tarafından yaptığı çalışmalardan dolayı onur ödülüne layık görülmüş.

Eğitim Süreci

Gideon Sundback eğitimini İsveç’ te tamamlamıştır. Sınavlara girmek için Almanya’ya gidip mühendislik eğitimini tamamlamıştır. Çalışmak için ABD’ye taşınmıştır. ABD’de bir şirkette elektrik mühendisi olarak işe başlayan Sundback sonra geliştirdiği fermuarla mucit olmuştur. Yaşamı boyunca kendini geliştirmiş ve değişimlere açık biri olmak için yetiştirmiştir.

Gideon Sundback ve Ailesi

Gideon Sundback çok zengin bir çiftçinin oğludur. Bu başlıkta Gideon Sundback kimdir? ve ailesiyle ilgili bilgiler vereceğiz.

Ailesiyle ilgili kısaca bilgiler verecek olursak;

 • Babası; zengin bir çiftçi konumundadır. 1846 İsveç doğumludur. Tam adı Jonas Otto Magnusson Sundback’tir. 64 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
 • Annesi; Kristina Karolina Klaesdotter 1852 İsveç doğumludur. 67 yaşında hayata gözlerini yummuştur. 4 oğlu 3 kızı vardır.
 • Erkek kardeşi; Ansgarius Birger Sunndback 1882 İsveç doğumludur.
 • Erkek kardeşi; Berno Magnus Osean Sundback 1877 İsveç doğumludur. 40 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
 • Erkek kardeşi; Erik Tobias Rogatius Sundback 1884 İsveç doğumludur. 63 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
 • Kız kardeşi; Ellen Ansgaria Maria Sundback 1890 İsveç doğumludur. 67 yaşında hayat gözlerini yummuştur.
 • Kız kardeşi; Anna Roadja Karolina Sundback 1877 İsveç doğumludur. 77 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
 • Kız kardeşi; Elmi Lydia Kristina Sundback 1875 İsveç doğumludur. 75 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
 • Oğlu; Richard Robert Sundback 1925 Pensilvanya doğumludur. 58 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
 • Kızı; Ruth Margit Sundback 1910 doğumludur. 91 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
 • Eşi; Naomi Elvira Aronson 1887 doğumludur. 23 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
 • Eşi; Marguerite Sundback 1891 Pensilvanya doğumludur. 101 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Bu soyağacını daha fazla dallandırıp budaklandırabiliriz, fakat Gideon Sundback’in yakın çevresini almak istedik.

Gideon Sundback Kimdir
Gideon Sundback Kimdir

Fermuar ve Tarihi

Tekstil firmasında oldukça fazla kullanılan fermuar bir şeyleri birleştirme, bağlama olarak işlev görmüş. Elbiselerde, çantalarda, çadırlarda, uyku tulumlarında, ayakkabılarda veya açılıp kapanması gereken yerlerde kullanılır. Çalışma mekanizması ise; birçok metal dişin sıra sıra birbirine geçmesiyle mümkündür. Bir tane fermuar dişinin bozulması fermuarın çalışan prensibini tamamen bozar.

Fermuarin ilk mucidi Amerikalı Whitcomb Judson daha basit bir şekilde tasarlamıştır. Sundback ise bu fermuar patentini geliştirerek bunun günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır. Yerine göre cırt cırt, düğme, çıtçıt gibi isimlerle de anılır.

Çalışma Prensibi

Fermuarın çalışma prensibi, iki yakayı bir araya getiren körü gibidir. Karşılıklı iki parça, metal dişler yardımıyla birbirine geçerek kapanır. Minimum 10 maximum 100 dişten oluşur. Bu metal dişlerden herhangi birinin bozulması fermuarının çalışma fonksiyonunu da etkiler. Bir yerdeki bozukluk tüm dişleri etkiler. O problem çözülmezse fermuar da çalışmaz. İşlevini kaybeder. Fermuarın açıp kapattığımızda Y şeklinde bir forma sahip oluyor.

Gideon Sundback Ve Başarıları

GideonSundback başarılı bir elektrik mühendisi olmasının yanında iyi de bir tasarımcıdır. Zekası ve pratikliğiyle birçok yeniliğe ve çalışmaya imza atmıştır. Halihazırda icat edilen fermuarı geliştirerek halka mal etmiştir. Bunun yanında bu fermuarın çok satılmasıyla fermuar makinesi tasarlayıp piyasaya sunmuştur. Kendi branşında da oldukça başarılı bir mühendistir. Hall of Fame vakfı Gideon Sundback’i yaptığı çalışma ve başarılarından dolayı ödüllendirmişlerdir. Gideon Sundback hayata gözlerini yumduğunda 13 milyon dolar serveti vardı.

Gideon Sundback’in Sözleri

Gideon Sundback’in bir sözü vardır: ”Kancalardan ve gözlerden, metal paslanmasından ve tutturucuyla ilgili her şeyden bıktım.” diye bir söz hayata bırakmıştır. Yaptıklarıyla ve sözleriyle hayata bir iz bırakmıştır.

Gideon Sundback’in Yaptığı Tasarımlar

Gideon Sundback İsveç doğumludur. Kendini işine ve çalışmalara adayan Sundback özverili bir şekilde tasarımlar yapmaya gayret göstermiştir. Elektrik mühendisi alanında gayet başarılı ve çalışkan biri olmasının yanında bir tasarımcı olarak hayatını sürdürmüştür. İcat edilen fermuarın gelişimini en iyi ve akıllı şekilde geliştirip tasarlayarak mirasına miras katmıştır. Hem duyulmuş hem de alanında başarılı biri konumuna gelmiştir. Geliştirdiği fermuar günümüze kadar hayat bulmuştur ve kullanılmıştır.

Fermuarın açılış formunu belirlemiş ve fonksiyonunu ona göre belirlemiştir. Fermuar her ne kadar basit bir malzeme olarak görülse de işlevi de o derece önemlidir. Bazen kapatmak istediğimiz yere bazen de açmak istediğimiz yere monte ettiğimizde fonksiyonel bir ürüne dönüşüyor. Gideon Sundback önemi büyük bir icat bırakmıştır. Hayatımızın bir parçası olan fermuar, hayatımızın her alanının kurtarıcısı olmuştur.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.