Gelir Uzmanı Nasıl Olunur?

tarafından blogadresi
93 Görüntüleme

Üniversiteye başlayacak olanlar ya da üniversiteden yeni mezun olanlar, meslek araştırmaları yapmaktadır. Son zamanlarda bilinç seviyesinin artması ile birlikte, meslek araştırmaları da yükselişe geçmiştir. Bulunduğumuz dönemde en merak edilen mesleklerden bir tanesi de gelir uzmanlığı olmaktadır.

Gelir uzmanlığı mesleğini icra etmek isteyen bireyler, ilk olarak bu mesleğin her yönünü araştırmaktadır. Zira gelir uzmanlığı ile gelir yönetim uzmanı ve gelir kontrol uzmanı birbiriyle en çok karıştırılan mesleklerdir. İlk olarak bilinmesi gerekir ki, gelir uzmanları devlete bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Bu nedenle KPSS sınavına girilmesi zorunlu olmaktadır.

Gelir Uzmanı Ne İş Yapar?

Gelir uzmanlığı mesleği hakkında araştırma yapan bireylerin ile merak ettiği konulardan bir tanesi de “Gelir uzmanı ne iş yapar?” sorusunun yanıtıdır. Gelir uzmanları, bağlı oldukları GİB (Gelir İdare Başkanlığı) tarafından başta vergiler olmak üzere gelirler ile ilgili tüm sorumluluğu üstlenmektedir. Gelir uzmanlarının görevleri birbirinden farklı olabilmektedir. Ancak genele bakıldığı zaman gelir uzmanlarının temel görevleri aşağıda maddeler halinde belirtilmektedir. 

 • Gelir uzmanları, kanunlar çerçevesinde kendilerine verilen tüm görevleri yapmak ile hükümlüdür. Uzmanlara verilecek görev, genellikle üst rütbelerden gelmektedir.
 • Gelir uzmanları, evrak servisinden gönderilen belgeleri dosyalar ve düzenler.
 • Gelir uzmanları, vergi incelemeleri haricindeki belgeleri kontrol etmektedir. 
 • Gelir uzmanlarının bir diğer görevi ise, mali analizler yapmaktır.
 • Görev aldıkları alanlardaki uygulamaların analizini yapan gelir uzmanları, işleyişte herhangi bir sıkıntı olmaması için uğraşır.
 • Uygulamalarda aksaklıklar yaşanırsa, gelir uzmanları yazılı bir belge oluşturarak iyileştirmeler yapılması gerektiğini belirtir.

Gelir uzmanı görevleri, kabaca yukarıdaki gibidir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi gelir uzmanlarının sorumlulukları, içinde bulundukları duruma göre farklılık gösterebilmektedir.

Gelir Uzmanı Nasıl Olunur?

Gelir uzmanı olmak isteyen bireyler, bu mesleği icra eden bireylerin sorumluluklarını öğrendikten sonra nasıl bu meslekte faaliyet gösterebileceklerini araştırmaktadır. Gelir uzmanı olmak için bazı yükseköğrenim kurumlarının bitirilmesi gerekmektedir. Aşağıda belirtilen fakültelerden birini bitirdiyseniz, başvuru yapabilirsiniz.

 1. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 2. Siyasal Bilgiler Fakültesi
 3. Hukuk Fakültesi

Yukarıda belirtilen fakültelerde verilen bölüm eğitimlerinden herhangi birini almış olmanız, GİB  (Gelir İdaresi Başkanlığı) bünyesinde faaliyet gösterebileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu mesleği icra eden bireylerin mezun oldukları ilk 5 bölüm aşağıdaki gibidir.

 1. İşletme
 2. İktisat
 3. Maliye
 4. Kamu Yönetimi
 5. Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri

Bu bölümlerden mezun olan bireyler, çoğunlukla gelir uzmanı olmaktadır. Ancak daha önce belirtilen fakültelerin istediğiniz bölümünden de mezun olarak gelir uzmanı olabilmeniz mümkündür. Başta her ne kadar kolay gibi gözükse de, gelir uzmanı olmak için bu fakültelerden mezun olmak yeterli değildir. Belirtilen bölümlerden mezun olan bireyler, KPSS sınavına girmelidir. Bu sınavdan alınacak puanın ise en az 70 olması gerekmektedir. KPSS sınavından sonra ise, başvuru süreci başlamaktadır.

Gelir Uzmanlığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir önceki başlıkta belirtildiği üzere, gelir uzmanı olmak isteyen bireyler, KPSS sınavına girdikten sonra başvuru yapabilmektedir. GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) kurumuna yapılacak başvurularda 2 farklı sınav uygulanmaktadır. Uygulanan sınavlardan ilki yazılı, ikincisi ise sözlü olmaktadır.

Gelir uzmanlığı başvurusu sonrası yapılacak yazılı sınav, bilgiye dayalı olmaktadır. Daha önce belirtilen hukuk fakültesi, siyasal bilimler fakültesi ve iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden hangisinden mezun olduğunuza bağlı olarak gireceğiniz sınavın konuları değişkenlik gösterecektir. Sınavları başarıyla tamamlayan bireyler, sınavlardan aldıkları sonuçlara bağlı olarak ikinci sınava girmeye hak kazanacaktır.

Gelir uzmanlığı sözlü sınavında bazı beceriler test edilmektedir. Bu sınavda alınabilecek en düşük puan 70 olmaktadır. Baraj olarak kabul edilen bu notun altında olan bireyler, bir sene daha çalışmalı ve tekrar şansını denemelidir. Sözlü sınavda ölçülecek beceriler aşağıda belirtilmektedir.

 • Yargılama (muhakeme) gücü
 • Belirlenen konu hakkında anlama, kavrama, anlatma ve özetleme gücü
 • Fiziksel ve genel görünümün mesleğe uygun olması
 • Verilen tepkilerin meslek ahlakına uygun olması
 • Kültür ve yetenek bilgileri
 • Teknolojik gelişmelere uygunluk

Yukarıda belirtilen kıstaslara göre jüriler oy kullanacak ve puanlama yapacaktır. Yapılan puanlama 70’in üzerinde olursa, 4 yıllık bir süreç başlayacaktır.

Gelir uzmanlığı sınavında başarı gösteren deneyimsiz adaylar, ilk senelerinde memur adayı unvanı alarak çalışacaktır. İlk sene tamamlandıktan ve yeterlilik gözlemlendikten sonra alınacak unvan ise “Gelir uzmanı yardımcısı” olacaktır. 3 sene bu unvan ile faaliyet gösteren bireyler, belirtilen sürecin ardından gelir uzmanı olacaktır.

Gelir Uzmanı Olmak İçin Aranan Şartlar

Gelir uzmanı olmak isteyen bireyler, belirtilen tüm aşamaları geçtikten sonra devlet memuru olarak görev yapmaya başlamaktadır. Ancak bu süreçte aranan bazı şartlar olduğunu belirtmek gerekmektedir.

 • TC vatandaşı olmak
 • Zorunlu askerlik görevini tecil ettirmiş ya da tamamlamış olmak
 • Belirtilen bölümlerden mezun olmak
 • Sınavları başarıyla tamamlamak
 • Sınavın olduğu tarihte 35 yaşını doldurmamış olmak
 • Görev yapma engeli bulunmamak
 • Kasti suç nedeniyle 1 yıl üzerinde hapis cezası almamış olmak (İşleyişe karşı işlenen suçlardan yargılanmamış olmak da dâhil)
 • Güvenlik incelemelerinden geçmiş olmak

Gelir Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Gelir uzmanı olarak görev yapmak isteyen bireylerin en çok merak ettiği hususlar arasında maaş da bulunmaktadır. Devlet memurlarının maaşları değişkenlik gösterebilmektedir. Farklılıkların nedeni, görev yaptıkları unvan ve görev aldıkları sene olmaktadır. Gelir uzmanı olarak çalışmaya başlayan bireylerin başlangıç maaşı, 4500 TL civarında olmaktadır. Meslekte kendini geliştiren uzmanlar ise yaklaşık olarak 7000 TL maaş ile çalışmaktadır. Türkiye’deki gelir uzmanı maaşlarına bakıldığında ise, ortalama olarak 4850 TL gibi bir rakam görülmektedir. Maaşların geneline bakıldığı zaman meslekteki unvan ve emek yılı baz alınmaktadır. Bu nedenle belirtilen maaşların farklılık gösterebileceğini unutmamak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.