Gelinlik alırken nelere dikkat etmeliyiz

442

En önemli gün gelip çattığında her gelin bir kuğu kadar zarif bir prenses kadar alımlı ve şık olmak ister. Ancak rüyalarının gerçek olması için tatlı telaşlar ile dolu olduğu kadar zorlu da bir alışveriş süreci yaşanır. Kuşkusuz bu dönemde yapılan alışverişlerin en önemlisi gelinlik alışverişi ile başlar. Çoğu kadının nikahında giyeceği gelinlik çok uzun zamandır aklında olmak ile beraber çarşıya çıkıldığında durum çoğunlukla farklı olur. Kimi zaman fiziksel özellikler, kimi zaman ise bütçe gelinleri zorlayabilir. Ancak her ne olur ise olsun gelinler gene de gecenin en güzel kadını olmayı hak ediyorlar. Bu yüzden gecenin yıldızı olacak gelinlere hayallerindeki gelin olabilmeleri için dikkat etmeleri gereken bazı moda kurallarına aşağıda dikkat çekmek istiyoruz.

Her Gelinlik Her Gelin İçin midir?
Gelinlik tercihlerini genel olarak kişisel beğeniler ve tercihler şekillendirmek ile beraber, gelinlerin fiziksel özellikleri de bu aşama da muhakkak dikkate alınır. Her gelinlik tipi her geline uygun olmayabilir. Fiziksel özelliklerin tercihler yapılırken dikkate alınması bu özel günde alımlı ve zarif bir gelin olmanın anahtarları arasında yer alır. Uzun boylu gelinler ile kısa boylu gelinlerin tercihleri farklı olmalıyken, basenleri dar ve geniş gelinlerin de farklı tercihler yapması gerekir.

Fiziksel özelliklerin yanı sıra kumaş seçimleri de gelinlik tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır. Özellikle hazır dikilmiş gelinlik almak yerine üstüne özel olarak diktirmeyi tercih edenlerin bu hususta çok etmeleri gerekir. Kumaş hem gelinliğin modelini tamamlar hem de gelinin saklamak istediği fiziksel özelliklerini daha iyi kamufle eder. Kumaşın önemi ayrıca nikahın yapıldığı yere ya da düğünün konseptine ve mevsim şartlarına göre önem kazanır.

Hangi Vücut tipleri için Hangi Gelinlik Seçilmeli?
Her vücut tipinin kendine göre dezavantajları olduğu gibi avantajları da vardır. Önemli olan gelinlik seçerken avantajlı olunan tarafları ortaya çıkaran gelinlikleri tercih etmektir. Bunun için satış danışmanları ve terzilerin tavsiyelerini muhakkak dinlemek gerekir. Yılların verdiği tecrübe ile bu konuda gelinlere çok yardımcı olurlar. Gelinler çoğu zaman ellerinde dergiler ile alışverişe çıksalar bile alanında tecrübeli profesyonellere kulaklarını tıkamamalıdır.

İnce ve uzun boylu gelinler hemen hemen her gelinliği rahatça giyebilirler. Ancak kısa boylu ve balıketli gelinlerin kendilerini daha şişman ya da daha kısa gösterecek modellerden kaçınmaları gerekir. Uzun kuyruklu modeller daha çok uzun boylu gelinler de güzel dururken daha kısa boylu gelinlerin ise abartıya kaçmadan sade ve düz kesimli gelinlikleri tercih etmeleri daha uygun olur. Basenleri geniş olan gelinler ise düz kesim modellerden ziyade bellerini ortaya çıkaracak modelleri tercih etmelidir.

Kumaş ve İşleme Tercihleri Nasıl Yapılmalıdır?
Gelinliğin modeli kadar kumaş seçimi de bir o kadar önemlidir. Çoğu gelinliği ve gelini olduğundan daha zarif ve şık gösteren gelinliğin modeli olduğu düşünülse de aslında modelin ruhuna uygun kumaş seçimidir. Kumaş ile birlikte gelinlik ile beraber kullanılan işlemeler de modelin daha iyi anlaşılması ve taşınması için önem kazanır. Bu özel günde gelinlerin abartıdan kaçarak, işleme ya da taşlı gelinlik kullanacaklar ise sadece üst kısımda ya da duvaklarında kullanmaları uygun olacaktır.