Folik Asitin Faydaları Nelerdir

646

Folik asit, B vitamin kompleksindeki sekiz vitaminden birisidir. Diğer adı folat ve B9(M vitamini)’dur. Folik asit, sinir sisteminin sağlığını korumada önemli rol oynar. Kalp hastalıkları, felç, kanser gibi hastalıkların önlenmesi için önemli vitamindir.

Hamilelikte faydası

Folik asit hamilelerde önemli rol oynar. Fetal gelişim için gerekli olduğu için, erken gebelik döneminde eksikliği nöral tüp defektlerine neden olur. Böylece gebeliğin sonlandırılmasına yol açar. Folik asit kullanılarak bu durumun oluşma riski azalır. Folik asitin doğurganlığı arttırma özelliği de vardır.

Felç riski için folik asit

Felç olma riskini arttıran homosistein, kalp için zararlıdır. Homosistein fazlalığı kan damar hasarı ve kan pıhtılaşmasının artmasına neden olur. Folik asit bu olaylarda koruma sağlar. Felç riskini engeller.

Kolesterolü düşürmek için folik asit

Kolesterol hastalığı olanlar düzenli folik asit tükettiği zaman kötü kolesterol (LDL) seviyesinde azalmalar görülür. Bu sebeple, kolesterol rahatsızlığına sahip olan kişiler düzenli olarak folik asit tüketmelidir.

Kalp sağlığında folik asit

Vitamin B12 olarak bilinen folik asit, methionin ve homosisteine yardımcı olur. Folik asit olmadığı zaman, homosistein düzeyi değişmekte ve kan pıhtılaşmasına yol açmaktadır. Böylece kardiyovasküler hastalıkları meydana gelmektedir. Folik asit homosistein seviyelerini düşürdüğü için kalp sağlığını korumada da oldukça etkisi büyüktür.

Alzheimera karşı folik asit

Folik asit Alzheimer oluşumunu azaltır. Düzenli olarak folik asit tüketildiği zaman Alzheimer gelişme riski azalır. Bu sebeple, hem gıda hem de besin takviyeleri ile folik asit alımı sağlanmalıdır. Folik asit, genel hafıza kaybının da önlenmesinde etkilidir.

Diyabete karşı folik asit

Trigliserid enerji vermek için kullanılır. Kanda bulunur. Folik asit, trigliseridin dağılmasına yardımcı olmaktadır. Kanda trigliserid düzeyi yüksek olduğu zaman Tip 2 diyabet meydana gelmektedir. Folik asit diyabete karşı da etkilidir.

Kanser ile mücadele de folik asit

Kanser, tamir edilemeyecek DNA hasarları ile ilgilidir. Çeşitli kanser türlerine sahip kişilerde folik asit oranının düşük olduğu gözlemlenmiştir. Folik asit, sağlıklı hücre bölünmesinde ve çoğalmasında önemli bir yere sahiptir.

Birden fazla faydaya sahip olan folik asit sağlık açısından önemli bir yere sahiptir.