Fırında patatesli tavuk tarifi

499

Evde vaktiniz dar ise ve acil yemek yapmak istiyorsanız size en pratik çözüm elbette fırın yemekleri olacaktır. Hem kısa vadede hazırlayıp hem de lezzetli yemek yaparak tüm alkışları almanız mümkün.

Hem patates hem tavuk

Hem protein hem de karbonhidrat ağırlıklı bir yemek tercihiniz var ise fırında patatesli tavuk yapabilirsiniz. Çok lezzetlidir ve yapımı da oldukça kolaydır.

Fırında Patatesli Tavuk Nasıl Yapılır?

Bu leziz yemek tarifi için öncelikle 3 adet patatesi güzelce yıkayıp, ardından soymalısınız. Cips şeklinde yuvarlak olacak ve ne çok kalın ne de çok ince tam ayarında doğramalısınız. Tavuk seçimi de oldukça önemli, göğüs eti bu yemekte çok tercih edilmemektedir. Bu yemeğe yakışan en güzel tavuk seçimi elbette baget tavuktur. Baget tavuğun hem pişme süresi kısa hem de lezzet açısından bu yemeğe daha çok yakışmaktadır.

Patatesleri doğrayıp tavukları da yıkadıktan sonra derin bir kabın içine koymalısınız. Bu kabın içine sevdiğiniz baharatları ekleyerek iyice patates ve tavuk ile karıştırıp harca bulamalısınız. Baharat olarak ise pul biber, karabiber, kekik ya da nane hatta tercihe göre köri bile kullanabilirsiniz. Tüm bu baharatlarla ayrı ayrı uğraşmak yerine birçok markette satılan hazır baharat paketlerinden de almanız mümkün. Karıştırdığınız patates ve tavuğa mutlaka bir yemek kaşığı da yağ eklemelisiniz. Tekrar karıştırmalı ve özellikle patateslerin yağ ile temas ettiğine emin olmalısınız. Yemeğin içine daha lezzetli olması için soğan doğrayarak ekleyebilirsiniz. Bu yemeğinize ayrı bir tat katacaktır, tercih edenler için soğan koymadan da bu yemek yapılabilir. Bazı ev hanımları bu yemeğe sarımsak da eklemektedir. Ayrı bir lezzet kattığı söylenmektedir. Tamamen sizin tercihinize göre yemeğinizi çeşitli baharatlarla süsleyebilir soğan ya da sarımsakla ya da hiç biri olmadan da yapabilirsiniz. Damak tadınıza en uygun olanı elbette sizin tercihiniz belirleyecektir.

Hazırladığınız patates, tavuk ve soğanı güzelce tüm baharatlarla karıştırıp yağı da ekledikten sonra yanmaz fırın poşetine hepsini doldurarak tepsiye koyabilirsiniz. Tepsiye koyarken soğanı, patatesi ve tavuğu iyice tepsiye yaymak, yemeğin tamamının pişmesi için önemlidir. Fırın poşetinin ağzını bağladıktan sonra mutlaka kürdanla birkaç delik açmanızı tavsiye ederiz. Böylece gereksiz yere tepsinin içinde fırın poşeti şişmez ve fırının ısıtma kısmına gelerek yanma riski taşımaz.

Yemeğinizi fırına verdikten sonra yaklaşık iki yüz derecede kırk dakika kadar pişirmeniz yeterli olacaktır. İlk yirmi dakika sonunda fırın poşetini ters düz ederek yemeğin tamamının pişmesine yardımcı olabilirsiniz.