Fırında bonfile

734

Fırında Bonfile

Fırında Bonfile özellikle akşam yemekleri için fazlasıyla ideal ve oldukça lezzetli bir yemektir. Yanında yapılan pirinç pilavı ile çok daha lezzetli olacağına emin olabilirsiniz. Fırında Bonfilenin lezzetli olmasının sırrı etin iyi marine(terbiye) edilmesidir.

Fırında Bonfile Malzemeleri
1 tatlı kaşığı hardal
1 tatlı kaşığı kekik
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
2 diş rendelenmiş sarımsak
5 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı bal
1 tatlı kaşığı soya sosu

Fırında bonfile yapılışı
Her yemekte olduğu gibi fırında bonfile de özveri ile yapılması gereken bir yemektir. Baştan savma yapıldığı haliyle hiç güzel olmamakla birlikte akşam yemeğiniz olduğu gibi çöpe gidebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi işin sırrı etin iyi marine edilmesi yani iyi bir şekilde terbiye edilmesidir. Bu doğrultuda öncelikle; tüm malzemeleri cam bir kap içinde topluyoruz. Bu malzemeleri kabın içinde birbiriyle iyice karıştırdıktan sonra fırında bonfile için hazırladığınız etleri alın ve hazırlanan malzemeler ile harmanlayın. Malzemeler harmanlandıktan sonra bir gece buzdolabında bekletin ki bu süreçte etler sosun içinde terbiye olsun. Unutmayın iyi bir bonfile iyi bir terbiye demektir.

Yağlı bir kağıt hazırlayın ve fırın tepsisinin üzerine serin. Ardından buzdolabından terbiye edilmiş bonfilelerinizi çıkartıp yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisinin üzerine düzgün bir şekilde yerleştirin. Siz bu işlemi yaparken bir yandan da fırınınızı hafif derecede ısıtın. Tepsiyi alıp fırına yerleştirin ve 180 derece de 45 dakika boyunca pişirin. Eğer etlerin daha yumuşak olmasını isterseniz tepsinin üzerini alüminyum folyo ile kapatmanız yeterli olacaktır. Böylelikle kapalı olan etler daha da yumuşayacak ve ağzında dağılan harika bir lezzet haline gelecektir.

Sulu bonfile
Fırında Bonfile susuz bir et yemeğidir. Ancak siz eti sulu seviyorsanız; küçük bir tavanın içinde 2 yemek kaşığı tereyağı’nı güzelce kızartın. Ardından içine bir yemek kaşığı salça koyun. Salçanın çiğ kokusu çıkana kadar tavada kavurduktan sonra 1 su bardağı su ilave edin. Tavada hazırladığınız bu sosu etlerin üzerine güzel bir şekilde yayıp fırına verin. 1 saat kadar ve 180 derece de fırında pişirdiğiniz takdirde yumuşak ve sulu bir bonfileniz olacaktır. Fırında Bonfilenin yanına güzel bir pirinç pilavı hazırlayabilirsiniz. Hem lezzetli bir ikili oluştururken hem de görsel açıdan oldukça güzel bir sofra hazırlamış olursunuz. Bu tarif ile birlikte Fırında Bonfileniz hazır.