Evde Yapılabilecek Spor Türleri ve Hareketleri

147

Günümüz insanı spor yapmayı boş vakitlerini eğlenceli kılmak, motivasyonu sağlamak, kardiyo, vücut geliştirme ve kilo vermek gibi sebeplerle yapmaktadır. Spor salonda, ev ortamında, açık doğada yapılabilir. Kapalı salonlarda yapılan spor ve açık havada yapılan spor olarak ikiye ayrıldığı gibi yaz sporu ve kış sporu olarak da ikiye ayrılır. Kışın yapılan spor doğa ortamında yapılabileceği gibi hava şartlarının olumsuz olduğu zamanlarda evde veya spor salonlarında yapılmaktadır. Evde yapılan sporlar kilo vermek, kilo almamak, sıkılaşmak ve kardiyo egzersizleri olarak yapılabilir. Herhangi bir alet kullanmadan evde üç tür hareket yapılabilir. Barfiks, mekik ve şınav hareketleridir.

Barfiks hareketi kanat, sırt ve pazu kaslarını çalıştırır. Şınav hareketi göğüs ve arka kol kaslarını çalıştırır. Mekik hareketi ise Mide yan karın kası ve bacak kaslarını çalıştırır.

Kış Aylarında Evde Yapılabilecek Aletli Sporlar: Evde spor yaparken alet olarak el yayı, sabit bisiklet, koşu bandı, pilates topu kullanılır. İp atlama, koşu bandına binme, sabit bisiklet üzerinde spor yapma bu tarz egzersizlerde yapılabilir.

Mekik Çekmek: Egzersiz çalışmaları içerisinde karın kasını geliştirmeye yardımcı en etkili harekettir. 8 tekrar ile bu harekete başlanır. Sırt üstü uzanıp ellerinizi başınızın arka kısmında bir araya getirin. Bacakların hareket etmemesini sağlayıp, vücut yarım olacak şekilde doğrulun ve tekrar geri yatın. Vücut gelişme göstermeye başladıktan sonra, yapılan bu hareketi tam olarak doğrularak yapmaya çalışın. Çene kısmının gövdeye dokunmamasına dikkat edin. Karında bulunan kaslar ilerleme gösterdikçe hareket daha kolay olarak yapılır. Bundan sonra yapmanız gereken tekrar sayısını arttırmak.

Superman Hareketi: Bu hareket sayesinde sırt kaslarınız gelişim gösterir. Yere yüz üstü yatın elleriniz ve avuç içi yere dokunacak biçimde ileri doğru uzatın. Bacağın düz olan konumunu bozmadan ayakları yukarı doğru kaldırın. Kasları yorana kadar o şekilde kalın. Ardından rahatlayın ve hareketi yapmaya devam edin. Kas kütlesi gelişim gösterdikçe tekrar adedini arttırın.

Geriye Esneme: Antrenman çalışmaları sırasında baldır germe diye tabir edilir. Ayakların üzerinde iken dizlerinizin üzerine çökün ardından elleri göğüs üzerinde bir araya getirin. Bu pozisyonda iken arkaya doğru ne kadar esneye biliyorsanız esneyin. Baldırın sıkı bir görüntü elde etmesi için etkili bir harekettir. Bu antrenman hareketi sırt bölgesinin alt kısmında yer alan kaslara da etkilidir. Zaman içerisinde esneme süresini fazlalaştırmaya dikkat edin.