Evde Kapsamlı Cilt Bakımı ve Temizliği

tarafından Blog Adresi
579 Görüntüleme

Günlük hayatın koşuşturmacası altında, rahatlamak ve kendinize bakmak için bir zaman yaratmak pek kolay bir iş değildir. Uygun bir an yakaladığınızda, evde bir spa keyfi denemeyi hiç düşündünüz mü? Ev ortamında kapsamlı bir cilt bakımı için yapılması gerekenler.

Bedeninize ve zihninize böyle bir iyilik yapmak için zaman ayırmak, kendinizle yeni bir bağ kurmanın ve hem bedenen hem de zihnen rahatlamanın iyi bir yoludur. Aynı zamanda sağlığınıza da büyük fayda sağlar.

Haftalık ya da aylık olarak yapabileceğiniz bu kişisel bakımın hangi uygulamaları içerdiğini yazımızda bulabilirsiniz.

Yüz Temizliği Nasıl Yapılır?

Yüz Temizliği Nasıl Yapılır?
Yüz Temizliği Nasıl Yapılır?

Yüz Bakımı

Hava kirliliği, aşırı güneşe maruz kalma, sigara dumanı, yüzü yeterli temizlememe, yanlış ürün kullanımı gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak cilt, elastikiyetini kaybeder. Bunun sonucunda kırışıklık, lekeler gibi yaşlılık belirtilerinin erkenden ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu nedenle kirleri ortadan kaldırıp gözenekleri temizlemek, cildi daha sağlıklı bırakmak, yukarıda saydığımız olumsuz etkileri azaltmak için temel cilt bakımı rutini oldukça önemlidir.

Yüz Sabunu

Ölü hücrelerin ve kirlilik kalıntılarının ortadan kaldırılması için cilt hijyenini sağlamak şarttır. Temiz bir cilde sahip olmak, ciltteki bakteri florasını ve kirleri azaltacağı için siyah noktaların ve sivilcelerin gelişmesini engeller. Bu nedenle cildin ihtiyaç duyduğu mineralleri ona kazandırmak, yağlılığı kontrol altında tutmak ve tabii ki kiri gidermek için yüz sabunu kullanmak tavsiye edilir.

Buhar Temizliği

Yüze buhar uygulanması, yüzü temizleyip gözenekleri açmasının yanı sıra daha pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olmak ve kan dolaşımını iyileştirmek için de kullanılması gereken bir yöntemdir. Bu uygulama için, bir tencereye yeteri kadar kaynar su doldurup yüzünüzü buharın içine tutmanız yeterlidir. Buharın sıcak etkisini hissetmemek için yüzünüzü havluyla sarabilirsiniz.

Yüz Peelingi

Peeling adı velen derinlemesine temizlik işlemi, ölü hücreleri ciltten uzaklaştırması, kirliliğin giderilmesi, cildin homojenliğinin korunması ve hücresel yenilenme gibi çeşitli avantajlar sağlar. Yüzde aşırı kullanılmasından kaçınılmalıdır çünkü yüzde kızarıklık ve kaşıntıya sebep olabilir. En doğrusu 15 günde bir yapılmasıdır.

Yüz Maskesi

Cildi sakinleştirir, arındırır ve yağlanmayı kontrol eder. Ayrıca yüzün canlılığını geri kazandıran, yüzü nemlendiren, yaşlanma belirtilerinin oluşumunu yavaşlatan, detoks etkisi sağlayan ve bunun gibi çok sayıda avantaj sunan konsantre aktif formüller içerir.

Haftada bir kez uygulanması tavsiye edilir.

Yüz Hidrasyonu

Yüz hidrasyonu, cildi nemlendirir ve böylece onun sağlığını garanti altına alır. Ayrıca kırışıklık ve lekelerin, siyah nokta ve sivilcelerin ortaya çıkmasını büyük ölçüde azaltır.

Bu uygulamayı yaparken kullanılacak ürünün daha iyi bir sonuç vermesi için dairesel hareketler yardımıyla cilde iyice yedirilmesi önerilir. Her cildin kendine has özellikleri olduğunu unutmayın ve yalnızca cilt tipinize uygun bir nemlendirici ürüne yatırım yapın.

Güneş Kremi

Güneş kremi kullanmak, cildi erken yaşlanmanın en büyük sebebi olan güneş ışınlarından korumak için gereklidir. Bulutlu günlerde ve hatta yapay ışıkların (lamba, tv, bilgisayar, telefon vb.) kullanıldığı iç mekanlarda dahi uygulanmalıdır. Çünkü yapay ışıklar da ciltte yaşlanmaya ve çeşitli lekeler oluşturmaya sebep olabilecek radyasyonlar yayar.

Güneş koruyucu kremler günlük olarak uygulanmalıdır.

Vücut Bakımı
Vücut Bakımı

Vücut Bakımı

Vücudumuzu saran deri, bizim en büyük organımızdır ve diğer organlarımız gibi yıllar içinde deforme olmaya başlar. Kirlilik, radyasyon ya da mevsimsel farklılıklar gibi dış etkenlere maruz kalır. Bu da özellikle eller ve boyun gibi açıkta kalan bölgelerde lekelerün ve sarkmaların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden vücudun her zaman korunmasını ve ona iyi bir bakımın sunulmasını sağlamalısınız.

Vücut Sabunu

Kirleri ve deri kalıntılarını yok ettiği için cildi temizlemede kullanılan en temel üründür. Kozmetik bir ürün olduğu için ciltteki yüzeysel yağı ve kiri uzaklaştırma konusunda etkilidir. Bu fonksiyonların yanı sıra ölü hücreleri yok eder, bezlerin ürettiği fazla yağı ve teri azaltır. Ayrıca cildi nemlendirir ve korur.

Vücut Peelingi

Ciltteki ölü hücreleri ve birikmiş olan kirleri temizler, tıkanmış gözenekleri açıp cildin nefes almasına katkıda bulunur ve bu sayede cildin yenilenmesine katkıda sağlar.

Haftada bir ya da iki kez vücut peelingi yapmak yeterlidir.

Vücut Nemlendirici Ürünler

Bu ürünlerin kullanımı sağlığımıza da faydalı olduğu için sadece estetiksel bir konu değildir. İyi biçimde nemlendirilmiş bir cilt, vücudumuzda enfeksiyonlara neden olabilen mikroorganizmalara karşı bir kalkan görevi görür. Bununla birlikte nemlendirme uygulanması, çok daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilt sağlar.

Nemlendirici ürünler günlük olarak kullanılmalıdır.

Vücut Bakım Yağı

Vücut yağı, vitamin yönünden zengin olduğu için vücudun hidrasyon sürecine katkı sağlayan bileşenlere sahiptir. Öte yandan, yumuşak, hoş kokulu ve gençleşmiş bir cilt sağlar.

Özellikle kış aylarında cildin kurumasını önlemek için her gün kullanılması tavsiye edilir.

Saç Bakımı
Saç Bakımı

Saç Bakımı

İdeal olarak, saçınızı her gün ya da iki günde bir yıkamanız gerektiğini unutmayın. Saç yıkarken sık yapılan bir hata vardır: Tırnakları saç derisine sürmek. Masaj yapmak saç bakımının önemli bir kriteridir fakat bunu yaparken tırnaklarınızın yerine parmak uçlarınızı kullanmalısınız.

Her saç tipi için farklı şampuan türleri vardır. Her şampuan aynı etkiyi yaratmaz. Güzel ve sağlıklı saçlara kavuşmak için yalnızca kendi saç tipinize uygun şampuan ve saç bakım ürünlerini kullanmalısınız. Piyasada kuru saçlar, kepekli, yağlı veya normal saçlar için üretilmiş saç bakım ve temizlik ürünleri bulunmaktadır. Bunlar arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız kuaförünüze danışabilirsiniz.

Saç diplerindeki doğal yağı ve nemi koruyan, kuruluğu ve matlığı ortadan kaldıran tuzsuz ve sülfatsız şampuanları kullanmaya özen gösterin.

Evinizde yapacağınız spa etkili saç bakımında, kullanacağınız ürünlerin sıralamasını da belirtmek gerekir. Pek çok kadın saç kremi ve tedavi maskesinin sırasını tersine çevirmektedir. Doğru olan sıralama; şampuan, maske, saç kremidir. Bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz: Şampuan, saç derisini yağdan arındırmaya, saçı sterilize etmeye ve tedaviyi etkili kılmak için saç derisinde bulunan gözenekleri açmaya yarar.

Şampuandan sonra, saçın kaybettiği proteinleri yeniden ona kazandırmak, saç derisini nemlendirmek ve güçlendirmek için maske uygulanmalıdır. Şampuanı kullanıp saçınızı duruladıktan sonra sıra maske uygulamaya gelir. Maskenin seyrelmemesi ve etkisini yitirmemesi için saçınızdaki fazla suyu almalısınız. Daha etkili bir kullanım için, kullanacağınız ürünün ambalajında belirtilen işlem süresine uyulmalıdır. Ellerinizi doğrudan ürüne bulamaktan kaçının. Bunun için bir spatula kullanabilirsiniz. Böylece ellerinizin bakteriler tarafından kirlenmesini ve ürünün pH dengesinde ya da formülünde bir bozulmanın meydana gelmesini önlemiş olursunuz.

Son olarak saç kremi uygulayarak saç bakımını tamamlamış olursunuz. Saç kreminin en son kullanılmasının sebebi, maskeden sonra saça parlaklığın ve yumuşaklığın geri kazandırılmasıdır. Ayrıca saç tellerinin hidrasyonu da bu sayede yapılmış olur. Unutmayın ki, saç kremi doğrudan saç tellerine sürülmeli; asla saç derisine temas ettirilmemelidir. Saç kremini tellere sürdükten sonra birkaç dakika etki etmesine izin verin ve sonra iyice durulayın. Ürün parçalarının saçta kalması kepeklenme ve seboreik dermatit gibi rahatsızlıkların oluşumasına sebep olabilir.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.