Ev Yapımı Peeling – Cilt Bakımı

131

Zamanla cildinizde oluşan ölü deriden arındırıp, ciltteki kan dolaşımını hızlandırmak ve cildi yenilemek, ayrıca tıkanmış gözenekleri temizlemek için yapılan işleme peeling denir. Peeling sayesinde cilt yüzeyinden temizlenen pürüzlerin altından tertemiz, sağlıklı, ışıl ışıl parlayan cilt ortaya çıkar.

Güzelliğin en temeli, olmazsa olmazlarından biri de makyaj temizliğidir. Makyaj temizliğiniz için kozmetik marketlerde satışı yapılan peeling ürünlerini satın almayı tercih edebilirsin ya da evinizde kendiniz doğal peeling maskelerinizi hazırlayabilirsiniz.

Evinizde yapacağınız peeling öncesinde dikkat etmeniz gerekenler;
Cildinizde kızarıklık, sivilce veya yara bulunuyor ise peeling işlemini erteleyin. Cildiniz iyileşmeden yapacağınız peeling, cildinizin enfeksiyon kapmasına neden olur.
Her gün üst üste peeling yapmayın. İki peeling arasının en az 3 gün olması gerekmektedir.
Peelingi gece uyumadan önce yapın.

Peelingi cildinize dairesel hareketlerle ve yavaş yavaş uygulayın. Cildinize karşı hassan olun.
Yaz aylarında, uzun süre güneşe maruz kaldığınız zaman peelingi çok sık yapmamalısınız. Çünkü sık yapılan peeling cildinizin güneşe karşı olan hassasiyetini arttırır.
Vücut peelinglerinizi kesinlikle yüzünüze uygulamamalısınız. Çünkü yüz derisi vücudunuza göre daha hassas olduğu için cildinizin aşınmasına neden olabilir.
İşte size evde hazırlayabileceğiniz birkaç peeling önerileri:

Peeling 1
Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 1 limonun suyu

Başlangıç olarak en kolay peelingden başlayalım. Bu peeling, cildinizi temizler ve cildi nemlendirmenizi sağlar. Tuz, siyah noktalarınızı söküp atar; şeker, cildinize parlaklık katar; limon, cildinizin yağ oranını dengeler; zeytinyağı ise cildi nemlendirir.

Yapılışı:
Bütün bu malzemeleri birbirine karıştırın. Bu karışımı 5 dakika cildinizde bekletin ve sonrasında oval hareketlerle cildinizden temizleyin.

Peeling 2
Malzemeler:

  • 2 yemek kaşığı pirinç
  • 2 yemek kaşığı kırmızı mercimek
  • 2 yemek kaşığı kil
  • Nemlendirici Krem

Cildi parlatan, ışıl ışıl görünmenizi sağlayan bir tarif olan bu peeling, gözeneklerdeki kiri temizler ve cildi sıkılaştırır.

Yapılışı:
Pirinç ve mercimeği öğüterek toz haline getirin. Bu tozun içerisine kil ve bir miktar da nemlendirici krem eklenerek oluşturulan karışımı parmak uçları ile cilde uygulanır. Bir süre ciltte beklenilen bu karışımı bol su ile temizleyerek çıkartabilirsiniz.

Peeling 3
Malzemeler:

  • 4 – 5 tane çilek
  • 1 yemek kaşığı esmer şeker
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

C ve A vitamini bakımından zengin çilek cildinizi yumuşatırken şeker ise cildi parlatır ve zeytinyağı ile bakımı tamamlanan cilt yenilenerek ışıl ışıl olur. Evde hazırlayacağınız bu peelingi haftada bir kez cildinize uygulayabilirsiniz.

Yapılışı:
Çilekleri çatal ile ezip iyice püre haline getirin. İçerisine zeytinyağı ile şekeri ekleyin ve iyice karıştırın. Cildinize bu karışımı uygulayın ve yarım saat cildinizde beklettiğiniz bu karışımı ılık su sonrasında soğuk su ile temizleyiniz.