Ev yapımı baklava tarifi

662

Bayramların klasiği, sofraların en yöresel tatlısı baklava, her yemek tarifi farklı olabileceği gibi yapılışı değişkenlik gösterebilen ev baklavası içinde aynı şey geçerlidir. Kolay olarak yapılabilen hızlı baklava aşağıdaki gibidir.

Baklava hamurumuz için malzemeler;
– 2 adet yumurta,
– 1 bardak süt,
– 1 bardak sıvı yağ,
– Yarım bardak yoğurt,
– 1 paket kabartma tozu,
– 1 yemek kaşığı sirke,
– 1 tutam tuz,
– 5 ile 5.5 su bardağı baklavalık un

Üzeri için Malzemeler;
– 250 gram tereyağ veya margarin
– 250 gram Çekilmiş ceviz
– 500 gram Fındık içi

Şerbeti İçin Malzemeler;
– 5 bardak su,
– 4 bardak toz şeker,
– 5 damla limon suyu.

Açmak için;
-Nişasta

Hazırlanışı;

Hamuru hazırlamak için un harici tüm malzemeler derin bir kap içinde el ile karıştırılır. Hazırlanan hamura yavaşça un ilave edilerek yoğurulmaya devam edilir. Hamur yumuşak hale gelinceye kadar yoğurulur. Baklava hamuru düz ve temiz bir tezgaha alınarak 3 parçaya bölünür. Sonrasında bölünen her 3 parça yine 15 eşit parçaya bölünür. Toplamda 45 adet minik hamur elde edilir. Her hamur tek tek nişasta ile birlikte merdane ya da oklava yardımı ile tatlı tabağı büyüklüğünde açılır ve 15 kat olacak şekilde aralarına bolca nişasta sürülerek üst üste dizilir.

3 adet 15 katlı hamur elde edildikten sonra açtığımız 1. hamur merdane yardımı ile tepsi büyüklüğünde iyice açılır. içine fındık içi ve cevizler serpiştirilerek koyulur. Sonrasında 2. hamur açılarak tepsinin üzerine koyulur. Yine kalan ceviz ve fındık içi serpiştirilir. 3. hamurda açılarak serilir ve üzerine malzeme koyulmaz. Keskin bir bıçak yardımı ile hamur baklava dilimleri şeklinde kesilir. Margarin ya da tercihe göre tereyağ bir kapta eritilir ve baklavanın her yeri ıslanacak şekilde sıcak olarak dökülür.

Hazırlanan baklava daha önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında hem altı hemde üstü eşit olarak pişecek şekilde kızarıncaya kadar pişirilir. (Ağır ağır pişmesi daha fazla lezzet verecektir.) Baklava piştikten sonra fırında alınarak soğuyuncaya kadar oda sıcaklığında bekletilir. ( 1 gece bekletilmesi tavsiye edilir)

Bekletilen baklavanın şerbeti için, şeker ve su derin bir tencerede kaynatılır. Kaynadıktan sonra 20 dakika daha kısık ateşte kaynamaya devam ettirilmelidir. (Kıvamı tutturulması için) Daha sonrasında limon suyu damlatılır ve 5-10 dakika daha pişirilir. Ocaktan alınan şerbet 5 dakika ilk sıcaklığını atması için soğumaya bırakılmalıdır. Daha sonra kepçe yardımı ile baklavanın üzerine hiç bir kuru yer kalmayacak şekilde yavaşça dökülür. Şerbetini çekmesi için baklava bir süre dinlendirilir. Daha sonra servis edilir.