Erkeklerde Gözaltı Bakımı

tarafından Blog Adresi
100 Görüntüleme

Kış günlerinde kuruyan, yaz günlerinde ise sıcağın etkisiyle nemlenme ihtiyacı duyan en önemli bölgedir gözaltları. Kadın erkek demeden herkesin ilgilendiği ve sorunu bünyesinde barındırdığı bir konudur. Erkeklerde gözaltı bakımı nasıl yapılmalıdır gibi soruların artması bir yana internette de bununla ilgili çok makale bulabilirsiniz. Fakat her makalede doğru bilgi verilmeyeceğinden bu makalenin devamını okuyarak doğru bilgiye erişebileceksiniz.

Erkeklerde Gözaltı Bakımı
Erkeklerde Gözaltı Bakımı

Erkeklerde Gözaltı Bakımı Neden Yapılmalıdır?

Yorgunluk, stres, uykusuzluk gibi birçok nedenden kaynaklanan gözaltı morluğu, kararması ya da kuruluğu herkesin belası haline geldi. Bu durum dış görünüş açısından pek estetik durmuyor çünkü oldukça sağlıksız bir vücudun göstergesi. Bunu önleyebilmek için de yapılması gereken belli başlı durum olsa da erkeklerde gözaltı bakımı nasıl olur, neden yapılır gibi soruların cevapları önem arz ediyor. Özellikle 30 yaşından sonra daha belirginleşen kazayağı denilen bölgede şişkinlik, morarma ve kuruma gibi durumlar meydana gelebiliyor.

Gözaltı Bakımı Nasıl Yapılır?

Gözaltı bakımı mutlaka yaz kış demeden ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Fakat ne yazık ki bu konu hakkında çoğu kişi bilgi sahibi değildir. Ama siz bu makale sayesinde bütün bilgileri öğreneceksiniz.

Öncelikle sizin için nasıl yapılacağı ile ilgili birkaç öneriler derlendi:

 • Göz çevresine nazik bir şekilde gözaltı kremlerini uygulayabilirsiniz.
 • Uykunuzu iyi almalısınız yoksa kullanılan krem, losyon ve kür gibi tedaviler işe yaramaz.
 • Düzenli beslenme, sebze ve meyve tüketmek gibi alışkanlıkları edinebilirsiniz. Gerekli vitaminler tüketildiğinde vücut oldukça sağlıklı gözükecektir.
 • Her gün yapacağınız masaj ve sıkılaştırma uygulamaları ile az da olsa etkisini azaltabilirsiniz.
 • Göz bakım maskeleri, havuç ve badem yağı gibi öneriler bölümünde yer alan yazıyı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu ve buna benzer şekilde uygulanabilen gözaltı bakımları son derece uygun fiyata kuaför ve bakım merkezlerinde de gerçekleştirilebilir. Ancak her şeyin doğal olanı ve bitkisel çözümü makbuldür.

Gözaltı Bakımı Yapmanın Faydaları

Her bakım çeşidi gibi gözaltı bakımı da son derece faydalıdır. Üstelik herhangi bir ek uygulama gerektirmez yalnızca malzemelerin alınması yeterlidir. Bu durum kararmayı, morarmayı, kuruluğu ve daha nicesini önleyerek yaz kış demeden bireyi soğuktan korur ve oluşabilecek sağlık sorununu önler. Yalnız göz çok önemli bir organ olduğundan öncelikle bir doktora başvurulmalı, nedeni tespit edilmeli ve devamında tedaviye başlanmalıdır. Uykusuzluk, yorgunluk, genetik, beslenme bozuklukları, alerjik hastalıklar gibi birçok duruma tedavi olabilir.

Erkeklerde Gözaltı Bakımı
Erkeklerde Gözaltı Bakımı

Bakım Ne Zaman Uygulanmalı?

Elbette bakımların da bir zamanı vardır ve bu zamanların belirlenip planın da o şekilde oluşması son derece önemlidir. Erkek gözaltı bakımları haftada bir veya iki haftada bir uygulanmalı, gereğinden fazla uygulanmamalıdır. Herhangi bir tahrişe sebebiyet verebilir. Ayrıca kullanılan ürünlerin kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Doktor kontrolünde uygulanmalı, herhangi bir alerjik reaksiyon gösterilmeyeceğinden emin olunmalıdır. Danışıldığında ise buğday yağı, zeytinyağı ve patates suyu ile gözaltı bakımı uygulayabilirsiniz. Her gün düzenli olarak yatmadan önce kullandığınızda faydasını göreceksiniz.

Erkeklerde Gözaltı Bakım Önerileri

Özellikle erkeklerde uykusuzluktan kaynaklanan gözaltı morluğu, soğuktan kaynaklanan kuruluk ve şişme gibi durumlar son derece yaygındır. Bu durumun önlenmesi için 1 tane yumurta sarısı, yarım yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını bir kapta karıştırabilir, 20 dakika bekletip yıkayabilirsiniz. Kış ayları için harika bir detoks olan bu yöntem sayesinde gözaltı morluğu, kuruluğu, şişmesi gibi sorunlar ortadan kalkacak ve cildiniz nefes alacak.

Ayrıca gözaltının nemlenmesi için bir başka öneri de 1 çay kaşığı çay, nane ve 1 çay bardağı sıcak suyun içine torba şeklinde koyulup her akşam gözaltına tampon yapılmasıdır. Bu yöntem sayesinde gözaltları olduğundan daha yumuşak hale gelir. Düzenli uygulanması gerekir. Son olarak ise 1 adet yumurta akı, ince rendelenmiş ve dışı soyulmuş 1 adet havuç, 1 çay kaşığı kadar da aloe vera yağını cam kapta karıştırıp haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Erkeklerde Gözaltı Kuruluğu Morluğu ve Şişliğinin Nedenleri

Erkeklerde bu problemler son derece yaygın olarak görülür ve çözümünün bulunması gerekir. Sizler için hazırlanan birkaç öneri sayesinde bu sorununuz artık tarihe karışacak. En büyük nedenlerinden biri elbette uykusuzluk. Son zamanlarda özellikle gençlerde çok rastlanılan bir durum bu. Çözümü için ise henüz herhangi bir öneri yok. İkinci nedeni soğuk havalar. Bunun için doktorlar ağzı, burnu ve gözleri açıkta bırakmamayı öneriyor.

Son neden olarak da yeterince nemlendirmeme. Buna çözüm olarak 1 adet orta boy salatalığı soyup rendeleyin ve suyunu süzün. Salatanın suyunu 1 saat kadar dolapta beklettikten sonra süzüp göz altına uygulayın. 30 dakika kadar bekleyip yıkayalım. Bu işlem haftada 2 kere uygulanabilir. Ayrıca bir başka öneri 1 şeker kaşığı kahve, badem yağı ve 1 tane patatesin suyunu karıştırıp göz altına uygulanır.

Bunun Arkasında Yatan Tıbbi Nedenler

Uzmanlar gözaltı morluklarının, kırışıklıkların ve şişmesinin birkaç temel sebebinin olduğu görüşünde.

Bunları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Düzenli uyku uyumamak,
 • Az sıvı tüketmek,
 • Yeterince sağlıklı beslenmemek,
 • Spor yapmamak,
 • Güneşle sık temas etmek,
 • Soğuktan korunmamak.

Bunlara çözüm olarak da yapılan kürlerin, maskelerin ve buna benzer tedavilerin erkeklerin düzenli uygulayabileceği şekilde kullanılması. Aksi takdirde hepsi birer faydasız reçeteden ibaret olacak.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.