Erkeklerde Dudak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

tarafından Blog Adresi
90 Görüntüleme

Erkeklerde dudak bakımı konusunda sürekli bilgi kirliliği dolaşır ve kimse doğrusunu bilmez. Öyle ki neden kuruduğu hakkında bile çoğu bilgi sahibi değildir. Kış geldiğinde ya da nemli havalarda dudak kuruluğu, çatlaması ve buna benzer durumlar meydana gelebilir. Bunun için ise iki günde bir dudak bakımı uygulanması gerekir. Bu makaleyi okuduktan sonra dudak bakımı ile ilgili her şeyi öğreneceksiniz.

Erkeklerde Dudak Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Erkeklerde Dudak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Neden Dudak Bakımı Yapılmalıdır?

Dış görünüşün sadece fizikten ibaret olmadığı bilinen bir gerçek ve erkeklerde dudak bakımı nasıl olmalı soruları oldukça yaygın. Gözler, dudak ve burun için gerekli bakımların yapılması dış görünüş hakkındaki yargıların azalmasına yardımcı oluyor. Bunun için iki günde bir dudaklara peeling ya da nemlendirici yardımıyla bakım yapılmalı. Dudak gün içerisinde olumsuz hava koşullarına maruz kaldığında kurur ve ölü deri tabakasını yüzeyinde barındırır. En çok havanın kötüleşmesiyle ortaya çıkan bu durum yazın nadiren belli olabilir. Bu durumun yaşanmaması için önerilen bakım kürleri yapılabilir.

Dudak Bakımı Uygulaması

Bilindiği üzere çatlamış ya da kurumuş dudak yapısı hiç kimsenin ilgisini çekmez hatta birçoğunu rahatsız eder. Bunun için dudak kürlerini, peelingleri ya da nemlendiricileri yapabilirsiniz.

İşte önerilenler:

  • Taze meyve ve sebzeleri püre haline getirip 10 dakika dudaklarınızda bekletebilirsiniz.
  • Bal, şeker ve Türk kahvesini karıştırıp nemlendirebilirsiniz.
  • Limonu pamuk yardımıyla dudaklarınıza yedirebilirsiniz. Burada önemli olan nokta limon asit özelliği barındırdığından çok uzun süre bekletmemek olacaktır.
  • Hazır olan dudak nemlendiricilerini her gün kullanabilirsiniz.
  • Zeytinyağı, kakao yağı, buğday yağı gibi sağlıklı gıdaları tercih edebilirsiniz.
  • Elbette en büyük sebeplerden biri olan yediklerinize, C vitaminini yeterli miktarda tüketip tüketmediğinize dikkat etmelisiniz.

Bu ve buna benzer durumları rahatsız olduğunuz bir dudak kuruluğu ya da çatlaması sebebiyle tercih edebilirsiniz. Her birini iki üç günde bir düzenli tekrar halinde uyguladığınız takdirde bir süre sonra dudaklarınız eskisinden daha bakımlı ve dolgun görünecek.

Dudak Bakımının Faydaları

Dudak bakımı kış ayları için son derece önemli bir bakım çeşididir. Bunun yanı sıra ellerimize, yüzümüze ve gözaltlarımıza bu dokunuşları gerçekleştirmek gerekir tabii ama en çok kuruyan yer dudaklardır. Dudakları sağlıklı ve nemli tutmak için ise üstteki önerilerden yardım alabilirsiniz. Bunları yaptığınız takdirde de çok faydasını göreceksiniz.

Bunları şu şekilde saymak mümkün:

  • Dudaklarınız eskisinden daha dolgun görünür.
  • Çatlama, kuruma ya da tahriş gibi herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşılmaz.
  • İyileştirmek için tükettiğiniz vitaminler sayesinde her zaman daha canlı gözükürsünüz.
  • Renksiz dudaklar daha renkli gözükür.

Bu faydalar mevsimler olarak son derece önemlidir ve dikkate alınması gerekir. Kişisel bakım için herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşılmasına gerek yoktur. Bunları düzenli olarak kullanabilir ve sevdiklerinize önerebilirsiniz.

Dudak Bakımının Püf Noktaları

Her bakım çeşidinde olduğu gibi dudak bakımında da dikkat edilmesi gereken belli başlı durumlar vardır. Bu durumların hiçbiri ciddi ve yapılması zorunlu değildir elbette fakat tercih edildiğinde ortaya memnun edici sonuçlar çıkar. Dudak bakımının en iyi püf noktası vücudunuzun susuz kaldığı için mi yoksa aşırı rüzgar etkisiyle mi dudaklarınızın kuruduğu problemidir. Bu ortamlardan su içerek kendinizi kurtarmanız mümkündür.

Dudak nemlendiricisi, zeytinyağı veya vazelin yardımıyla dudaklarınızın kurumasını ya da çatlamasını önleyebilirsiniz. Dudaklarınız kuruduysa ve evdeyseniz dişi fırçası yardımıyla ölü derileri yok edebilirsiniz ve böylece bakımınızı yapmış olursunuz. Son olarak ise dudakların uzun süre su ile temas etmesi de ölü derilerin artmasına sebebiyet vereceğinden E vitamini veya jojoba yağı içeren dudak bakım kremlerini kullanabilirsiniz.

Erkeklerde Dudak Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Erkeklerde Dudak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dudak Peelingi Tarifi

Dudak kuruma, çatlama ya da devamlı bakım isteyen erkekler için bakım pleelingi derlendi. Siz de evinizde bu malzemelerden oluşan bakım kürünü deneyebilir ve iki günde bir oluşan sonucu deneyimleyebilirsiniz. Gerekli malzemeler: Bal, kahverengi toz şeker ve zeytinyağı. Her birinden yarım çay kaşığı ölçeğinde küçük bir kaseye koyun ve iyice karıştırın. Ortaya çıkan peelingi dudaklarınıza yedirip 4-5 dakika bekleyin ve durulayın. Diş fırçası yardımıyla da yapabilirsiniz. Bu uygulama, hem ölü derilerden kurtulmaya hem de dudakların nemlenmesini sağlamaya yarayacaktır.

Dudak Kuruluğu ve Çatlaklığı Neden Olur?

Bazı dönemler dudaklar bakımsız kaldığından kuruma ya da çatlama yapar. Bunları önleyebilmek adına dudak bakımı yapılması gerekir. İhmal edildiğinde ise giderek artan bir problem haline gelir. En önemli sebeplerinden biri diş macunları, kullanılan ilaçlar, az su tüketimi, vitamin dengesizlikleri, alerjiler ve daha bir sürü sebep olabilir. Problemin çözümü için önce gerçek neden belirlenmeli ve bu yüzden uzman bir doktora gidilmelidir. Ama eğer bunlardan biri olduğunu düşünüyorsanız birkaç şey uygulayabilirsiniz. Bunlardan en önemlileri balsam yağı, badem yağı, salatalık, nemlendirici kremler, aloe vera ve vazelin gibi türlü ürünlerdir. Düzenli kullanıldığında en yakın zamanda etkisini gösteren bu ürünler hiçbir zarar içermez.

Son Olarak Birkaç Öneriler

Dudak bakımı için gerekli birçok öneri derlendi. En önemlileri ise yiyeceklere dikkat etmek. Son zamanlarda çok büyük etkileri görülen gıda sektöründe bilip bilmeden tüketilen yiyecekler birçok sağlık sorununa yol açmayı başardı. Bunun için asitli, yağlı, tatlı ve tuzlu yiyeceklerden gerektiği ölçülerde uzak durmak son derece önemli. Bunlara dikkat edildiğinde sorun olmaz.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.