Erkekler Neden Alışveriş Yapmayı Sevmez

136

Alışveriş algısının kadın ve erkek için biraz farklı olduğu görülür. Kadın alışverişi yalnızca ihtiyacı olduğunda yapmaz. Canı sıkkındır, depresyona girmiştir kendini iyi hissetmek için alışveriş yapar.

Alışveriş amacıyla çıkmadıkları halde dışarıda gözü bir şeye takılır ve ihtiyacı olup olmadığını sorgulamadan almak ister. Çünkü kadın bundan keyif alır. Erkeğe baktığımızda ise herhangi bir ihtiyaç söz konusu değilse alışveriş için bir çabası olmadığı görülür. Zaten dolabında yeterince kıyafeti olduğunu, bunun için fazladan masraf yapmanın gereksiz olduğunu düşünür.

Trend Anlayışı
Moda sektörünün daha çok kadınlar üzerinden işlenmesiyle alakalı olarak erkeklerin uzak kalmaları da bir sebep olarak gösterilebilir. Kadınlar için dört mevsim farklı moda anlayışları hakimken erkekler için bunu görmek pek mümkün değil. Görülse bile bunu uygulayan erkek sayısının epey az olduğu aşikar. Magazin sayfalarında sürekli olarak kadınların şıklık ve rüküşlüğü tartışılırken erkeklerin bundan asla nasibini almaması da bu yüzden olabilir.

Genelleme Yapmak Ne Kadar Doğru?
Durumu bu kadar genellemenin ne denli doğru olduğunu da irdelemek gerekir. Erkekler alışverişi mi yoksa alışverişe harcanan süre ve parayı mı sevmez? Kadınlar gibi erkekler de çıkıp gezmeyi, kendine bir şeyler bakmayı ve alışverişi sever. İnsanlara özellikle kadınlara onların “alışverişi sevmez” algısı bunun uğruna çok az vakit ayırmalarından kaynaklanır. Kadınlar bir mağazaya girip onlarca elbise denedikten sonra ya diğer mağazada daha güzeli varsa düşüncesine girerek vaktini fütursuzca harcayabilirken çoğu erkekte bunun aksi görülür.

Erkeklerin alışverişi kadınlar gibi indirim var mı, acaba yeni trendler ne, bu senenin rengi ne olarak belirlenmez. Erkek mağazaya girer, beğendiği birkaç parçayı dener. Beğenirse alır ve aklında herhangi bir soru işareti kalmadan alışverişini tamamlar. ‘Acaba şu mağazada daha iyisini bulabilir miydim?’ diye ekstra düşünmez. Bundandır ki çoğu erkek, bir kadınla alışverişe çıkmayı külfet olarak görür. Çünkü onlara göre alışverişe bu denli mesai harcamak oldukça anlamsızdır. Bütün bu sebeplerden dolayı genellemeyi değiştirmek adına erkek alışverişi sevmez değil de alışverişe gereğinden fazla süre harcamayı sevmez demek daha mümkündür.