Erkekler Nasıl Alışveriş Yapmalı

126

Alışveriş kadınlar için olduğu kadar erkekler için de günümüz şartlarında ve gereksinimlerinde önem arz ediyor.

Eksiklerin Belirlenmesi
Alışverişe çıkmadan önce kesinlikle yapılması gereken alışveriş listesi yapmaktır. Alışveriş listesi alışverişin olmaz ise olmazıdır. Bu listeyi yapmak sandığınız kadar zor değildir. Öncelikle alışveriş sıklığınızı belirlemeniz ve gereksinimlerinizi ona göre belirlemeniz gerekmektedir. Yapılan çalışmalar düzensiz alışverişin hem maliyet hem de zaman kaybına neden olduğunu ortaya koymaktadır.

Örneğin ayda bir alışveriş yapıyor iseniz listenizi oluştururken öncelikle mutfaktan başlayıp banyoda biten ve tüm odaları kapsayan liste oluşturmanız, eksik herhangi bir şeyin kalmamasını sağlar. Bu listeyi oluştururken bunu masa başında değil bizzat odaları gezerek almak istediğiniz veya azalmakta olan ve yakın bir zamanda bitecek olanlar şeklinde listeye dâhil etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde oluşturulan listeler tasarruf sağlamakta ve aile bütçesine katkı sunmaktadır.

Ürün Araştırma ve Alışveriş
Ürün araştırma alışverişin zor gibi gözükse de aslında öyle olmayan gerçekten genel geçer bir kuralıdır. İster erkek olsun ister kadın her alışverişe çıkan ürün araştırması yapmalıdır. Peki, nedir ürün araştırması ürün araştırması almak istediğiniz ürünün birçok satış noktasında yerinde görülerek fiyat ve kalite karşılaştırması yapmak ve sizin için en uygun olanını almaktır. Ürün araştırması her ne kadar çok zor gibi gözükse de esasında hiçte öyle zor değildir. Özellikle alışveriş firmalarının internet siteleri bu konuda bize çok yardımcı olabilir, alışveriş merkezlerinin broşürleri ve alışverişe çıktığınızda kendinizin yaptığı araştırmalar size yardımcı olacaktır.

Burda asıl konu hiçbir zaman tüm ürünler sadece tek bir alışveriş merkezinde diğerlerine göre daha ucuz olmayacaktır. Yani bulunduğunuz markette ucuz olan ürün diğer markette pahalı diğer markette pahalı olan bulunduğunuz markette ucuz olabilmektedir. O yüzden alışverişinizi kaliteli ve ucuz olarak yapmak, bir alışveriş merkezine bağlı olmadan yapabilmekle mümkündür. Bu konuda esnek olunmalıdır. Ayrıca evde daha önce hazırlamış olduğumuz listeye bağlı kalmanız iktisatlı bir alışveriş için çok önemlidir.

Ürünleri alıp eve gittiğimizde yapmamız gereken yine liste oluşturur iken uyguladığımız aynı yöntemle ürünleri evin içine yerleştirmektir. Yani listeyi oluşturduğumuz sıraya göre ürünlerimizi yerleştirmeliyiz. Bu şekilde gayet düzenli bir şekilde alışverişimizi yapıp sonrasında ürünleri yerleştirmek ortalığı toparlamak alışverişin tamamlanması sizi mutlu edecektir. Son olarak şunu belirtmek isterim alışverişe çıkmada önce kesinlikle bir şeyler atıştırın veya tok olarak alışverişe çıkın aksi takdirde yapılan araştırmalar gösteriyor ki aç yapılan alışverişte gereksiz birçok ürün alınabilmektedir. Tabi buda kaliteli ve iktisatlı bir alışverişe uymamaktadır.