En İyi 10 Sistem Bakım Aracı

tarafından Blog Adresi
76 Görüntüleme

Bilgisayar kullanımı günlük hayatın hemen her alanında mevcuttur. Kullanılan bilgisayardan maksimum verim alabilmek için sistem bakım araçlarından faydalanabilir. Sürücüleri güncel tutma, günlük verileri temizleme, bilgisayarda yer alan zararlı yazılımlara karşı koruma sağlama gibi işlemler için üretilmiş en iyi 10 sistem bakım aracı alternatiflerinden herhangi biri kullanılabilir. Bu bakım araçları sayesinde bilgisayarın kullanım ömrü de uzar.

En İyi 10 Sistem Bakım Aracı
En İyi 10 Sistem Bakım Aracı

Bilgisayar Temizleme Aracı

Bilgisayar içerisinde yer alan geçici dosyalar, ön bellek, hata günlükleri vb. dosyaların temizlenmesi için üretilmiş araçlara bilgisayar temizleme araçları denir. Sistemi bakım önerileri arasında bilgisayarın günlük temizlenmesi de yer almaktadır. Bu tür dosyaların düzenli olarak temizlenmesi, dosyaların boyutunun GB’lara kadar çıkmasının önüne geçer. Sistem yavaşlaması ve yazılım hataları da bu temizlik sayesinde önlenir.

Bilgisayarı temizlemek için kullanılabilecek araçlar arasında;

  • CC Cleaner
  • Remo More
  • BleachBit gibi seçenekler bulunur.

Birleştirme Aracı

Bilgisayarın sabit disk bölümünde yer alan dosyalardan herhangi birine erişilmek istendiği zaman, dosya rastgele pek çok parçaya ayrılmaktadır. Sabit diskte yer alan verinin bulunmasını zorlaştıran bu durum, yeni dosyanın her açıldığında sistemin yavaşlamasına da neden olur. Windows işletim sisteminde varsayılan işlem olarak sunulan disk birleştirme aracı Defraggler’dir. Sistem bakımında önemli yer tutan birleştirme araçlarına alternatif olarak; Smart Defrag ve Auslogics Disk Defrag uygulamaları da önerilmektedir.

Otomatik Sürücü Güncelleme Aracı

Sistem bakım araçları arasında kullanılabilecek bir diğer işlem otomatik sürücü güncelleme aracıdır. En iyi 10 sistem bakım aracı listesinde kendisine yer bulan bu işlem ile bilgisayarın donanım sürücüleri güncel tutulur. Aygıtlarda bulunan performans kaybının minimum düzeye indirilebilmesi için sürücü güncellemesinin düzenli şekilde yapılması gerekir. Driver güncelleme aracı olarak da bilinen otomatik sürücü güncelleme uygulamalarından; IObit Driver Booster, Driver Pack Solution Lite ve Driver Talent gibi seçenekler tercih edilebilir.

Program Kaldırma Aracı

Bilgisayara dışarıdan yüklenmiş olan bazı programlar, kayıt defteri tutmanın yanı sıra başka uygulamaları da beraberinde yükleyebilmektedir. Ek programların normal yollar üzerinden bilgisayardan kaldırılması, bazı kalıntıların kalmasına neden olabilir. Bu kalıntıların zamanla bilgisayar içerisinde birikmesi ve dosya boyutunun fazlalaşması sistemin yavaşlamasına neden olur. Bu durumla karşı karşıya kalmamak adına; IObit Uninstaller, Wise Program Un installer ve Revo Uninstaller gibi araçlardan yardım alabilmek mümkün olur.

Antivirüs Aracı

Bilgisayara uzaktan indirilen uygulamaların bazılarında kötü niyetli insanlar tarafından geliştirilmiş virüsler bulunur. Bu virüsler bilgisayardaki kişisel bilgileri dosyanın indirildiği tarafa açık bir şekilde iletmekte ve bilgisayarın sistemini de yavaşlatmaktadır. Virüs tespit edilmiş olsa bile devamlı olarak boyut değiştirdiğinden dolayı bilgisayar kullanıcıları bu konuda sorun yaşamaktadır. Bu durumu yaşamak istemeyenlerin antivirüs programlarından yardım almaları tavsiye edilir. Ücretsiz ve güvenilir antivirüs araçları; Avast Premium Security, Bitdefender Antivirus Free, Malwarebytes Anti-Malware şeklinde sıralanabilir. Bu araçlardan herhangi biri bilgisayara indirilerek virüslere karşı güvenlik duvarı oluşturulmalıdır.

En İyi 10 Sistem Bakım Aracı
En İyi 10 Sistem Bakım Aracı

CPU ve GPU İzleme Aracı

Sistem bakımının en önemli noktalarından biri CPU işlemcisidir. Isınma sorununun en önemli ana kaynağı CPU’dan kaynaklanmakta ve bilgisayar kullanıcılarının hemen hepsinde ısınma sorunu görülmektedir. Donanım parçalarının zarar görmesi ve veri bozulmalarından kaynaklanan ısınma sorunu ciddi bir sorundur. Bu nedenle bilgisayara CPU ve GPU izleme araçlarından destek alarak önleme işlemi yapılmalıdır. HWMonitor, Real Temp ve Open Hardware Monitor gibi sistem bakım araçları sayesinde ısınma sorununun önüne geçilebilir.

Disk Analiz Aracı

Bilgisayar içerisindeki verilerin nerede depolandığını bilmek, kullanıcının bilgisayarı temiz tutmasına ve gereksiz verilerden arındırmasına yardımcı olur. Disk alanını analiz eden sistem bakım araçları, bilgisayarı belirli aralıklarla tarayarak kullanışlı olan veri ağını sağlar. Disk analiz araçları arasında; HDGraph, WİnDirStat ve JDiskReport gibi alternatifler bulunur. Bu uygulamalardan herhangi biri bilgisayara yüklenerek düzenli disk analizi yapılabilir.

Sabit Disk İzleme Aracı

Sabit diskler, ömrü sınırlı olan ve oldukça hassas olan cihazlardır. Kolayca hasar görebilme özelliğine sahip olan bu cihazlar, içerisinde barındırdıkları veriler ile bilgisayarda önemli bir yer kaplar. Sabit disk içerisinde yer alan verilerin her an bozulma ihtimaline karşı kopyalanması gerekir. Sabit diskin sağlığını kontrol etmek, kopyalama işlemi için kullanıcıya rapor verilmesini sağlar. Sabit disk izleme araçları da diskin sağlık durumunu kullanıcıya bildirir. HDD Health ve Crystal Disk Info uygulamalarından herhangi biri yüklenerek bakım yapılabilir.

Sistem Bilgi Aracı

Anakart, CPU, GPU, sabit disk, RAM gibi bilgisayarın donanım bileşenlerin tanınması bakımından, sistem bilgilerinin durumunu gösteren araçlardan faydalanılabilir. Bilgisayarın markası, modeli, hızı ve türü gibi bütün kapsamlı özelliklerini gösteren bir araçtır. Bilgisayarın donanım kısmında değişiklik yapılması halinde bilgi araçları kullanıcıya kolaylık sağlar. Sistem bilgi araçlarından; Speccy, Belarc Advisor ve Free PC Audit gibi seçenekler tercih edilebilir.

Yardımcı Araçlar

Sistem bakım araçları bilgisayarın her bir alanında uzun ömürlü kullanım sağlanması için vardır. Bu araçlara ek olarak çeşitli yardımcı araçlardan da destek alabilmek mümkün olur. Sistem bakım araçlarını tek tek indirerek kullanmak istemeyen kişiler için bu yardımcı araçlar, hepsi bir arada hizmet verir. Advanced System Care, Glary Unilities, Auslogics Boost Speed, Win Unilities Free Edition uygulamalarından herhangi biri indirilerek tüm sistem bakımı kolay ve hızlı bir şekilde sağlanır.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.