En Başarısız Diyetler Nelerdir?

Bu yazıda En Başarısız Diyetler Nelerdir? konusunu sizler için inceledik.

43

İnsanlar avcı toplayıcı zamanlardan tarım toplumuna geçmesiyle yerleşik bir düzende kendilerini buldular. Buğday pirinç gibi besinleri yetiştirmeyi işlemeyi öğrendiler.Bazen bir gün, bazen iki gün bazen bir hafta avı peşinde koştuktan sonra ancak elde edebilen, büyük bir iştahla onu midesine indiren daha sonra acıkana kadar sonrasında da avını tekrar alt edene kadar yemek yemek için beklemek zorunda olan insan, toprak işlemeyi öğrenmesiyle sık ve çok daha az eforla besine ulaşabilir hale geldi

Modern Zamanlar

Süreç modern zamanlara kadar çok farklı değişkenlerle ilerlemesine rağmen temelde ortak akımlar seçimlerde hep çok etkili oldu. İnsanoğlunun iki temel amacı olan hayatta kalmak ve genlerini saçmak yani üremek doğrultusunda vücuda, forma dikkat edilen zamanlardan; zamanın güzellik algısının belirlediği şekillere girmeye çalıştı insanlar.

Güzellik Sağlık ve Medya

Sağlık tanımı rahatlıkla yapılabilecek bir fenomen iken, güzellik bir yerde soyut bir kavramdır ve manüplasyona oldukça açıktır. Özellikle televizyonun hayatıma girmesiyle medya bunu kullanmış insanları tüketime itecek şekilde yönlendirebilmek adına sözde yeni doğrular piyasaya sürmüştür. Bilinçaltı görsel ve işitsel olarak sürekli olarak maruz kaldığı bu dikteye kayıtsız kalamaz. Böylelikle insanların bir kısmı dönemin suni kalıplarına girebilmek için vücut formlarıyla çokça uğraşmıştır.

Diyetler

Sağlık bir kere arka plana atıldı mı artık neyin doğru olduğu bilinmez bir hal alacağından konu yanlışlara çok müsait hale gelir. Diyet günümüzde yediğinden içtiğinden kısmak, az yemek, yememek vs gibi algılanmasına rağmen diyet beslenme düzeni demektir. Yani aslında herkes kendi içinde diyettedir. İnsan çok karmaşık biyolojik reaksiyonların gerçekleştiği bir organizma olduğundan tek düze kulaktan dolma bilgilerle beslenme düzenleme işi büyük zaman, para kaybına dahası psikolojik sıkıntılara yol açabilir.

Makro Besin Grupları

Söz gelimi bir diyet incelmek, forma girmek için yapılıyorsa temel mantık harcanan enerjinin alınan enerjiden fazla olması durumudur. Bu hususta düşülen yanlışlardan biri yağ kullanımını minimize etmek olarak görülüyor. Yağ birim kütlesi başına verdiği enerji yüksek bir besin kaynağı olduğundan diyette yağ kilo aldırır düşüncesi hâkim. En başarısız diyetler nelerdir? Bir diyetin sürdürülebilir olmasında en büyük yardımcınız sağlıklı yağlar olacaktır. Her yağın vücutta, yağın yapısına ve sizin genetik kodlarınıza bağlı olarak, değerlendirilmesi farklı olur. Hayvansal gıdalardan alına kaliteli yağlar leptin hormonunu aktif eder ve büyük oranda iştah kontrolü sağlar. Böylelikle enerjiniz düşmeden ve büyük öğünler olmadan düzenli beslenme gerçekleşebilir.

En Başarısız Diyetler Nelerdir?

Düşülen diğer yanlış tamamen protein odaklı beslenmedir. Siz hangi besini alırsanız alın, harcadığınızdan fazla enerji verdiği takdirde yine kilo alırsınız. Ayrıca oluşturduğu asidik ortam, fazla alındığı durumlarda sindirim zorluğu, sindirim sisteminin fazlaca çalışması gibi durumlara sebep olabilir. Bir insan yağsız kas kütlesinin1- 1,5 katı, aktif sporcuysa 2 katı kadar protein alarak diyetini dengeleyebilir.

Karbonhidratların diyette yanlış kullanımına gelirsek, tamamen kesilmesi olabilir. Kısıtlamak sağlık açısından faydalı olabilir fakat sıfırlamak enerji sistemini olumsuz etkileyecektir.

Diyet Seçimi

Diyette önemli olan dengedir. Uzmana danışmadan medyadan yahut çevreden edinilen kulaktan dolma bilgiler, başkalarınca denenmiş işe yaramış olduğundan listeye dahil edilen yöntemler oldukça