Elmalı Kek Tarifi

525

Enfes Lezzetli Mi Lezzetli Elmalı Kek Tarifi

Malzemeler:
• 3 yumurta (Ilık olmalı)
• 2 su bardağı toz şeker
• 1 su bardağı süt
• 1 su bardağı sıvı yağ
• 1 paket kabartma tozu
• 1 paket vanilya

Üzeri için:
• 3 adet elma
• 1 tatlı kaşığı toz tarçın
• 1 tatlı kaşığı pudra şekeri

Yapılışı:
Öncelikle fırınımızı 180 dereceye ayarlayarak ısınmaya bırakalım. Isınmamış fırına konulan kek kabarma yapmayacaktır. ilk olarak derin bir kaba yumurtalarımızı,şekerimizi ve kabartma tozumuzu ilave ederek uzunca bir süre çırpıyoruz. Uzunca bir süre çırpma işlemimizi gerçekleştirdikten sonra karışımımıza süt,sıvı yağ ve vanilyayı ilave ediyoruz. Karışımımızı iyice karıştırmaya devam ediyoruz. karışım tamamlandıktan sonra diğer tarafta elmalarımızı soyarak dilimliyoruz ve bir kaba alıyoruz ince ince dilimlenmiş elmalarımızı toz tarçınımızı da ilave ederek harmanlıyoruz. Diğer bir tarafta kek kalıbımızı yağlıyoruz kalıbımız dilediğimiz şekilde olabilir. Yağladığımız kalıba kek karışımızı eşit şekilde dağılmasını sağlayarak döküyoruz. Diğer tarafta hazırlamış olduğumuz tarçınla harmanlanmış olan elma dilimlerimizi kekimizin üzerine dilediğimiz şekilde sıralayalım. Elma dilimlerimizi sık sık sıralayalım ki

kabarınca elma dilimlerimiz daha şık bir görüntü oluştursun. Önceden ısıtılmış olan fırınımıza kekimizi koyuyoruz. Kekimiz pişerken kesinlikle fırınımızın kapağını açmıyoruz, pişme aşamasını fırınımızın camından takip ediyoruz. yaklaşık 40-45 dakika kadar süre sonra fırının ön tarafından kekimizi küçük bir kurdan yardımı ile batırarak pişip pişmediğini kontrol ediyoruz. Kekin içerisine kürdanı batırdığımızda temiz bir şekilde çıkıyor ise kekimiz pişmiş demektir. Kekimizi fırından çıkartıyoruz ve soğumasını bekliyoruz kekimiz soğuduktan sonra üzerine pudra şekeri serperek daha şık ve lezzetli bir görüntü oluşturuyoruz. Kekimiz servise hazır afiyet olsun.

Kek Pişirmenin Püf Noktaları:
1 – İlk olarak daima şeker,yumurta ve kabartma tozu/soda karışımı iyice köpürtene kadar ve şeker eriyene kadar çırpılmalı.
2 – Vanilya en son olarak karışıma eklenmeli ki vanilya kekimize o hoş kokusunu kalıcı olarak bırakabilsin.
3 – Hazırlanan kek karışımı daima önceden ısıtılmış fırına konularak pişirmeye bırakılmalıdır aksi halde kek karışımı çöker ve içerisi pişmez.
4 – Kek karışımımızı dökeceğimiz kalıbımızı mutlaka sıvı yağ ile güzel bir şekilde yağlayalım.
5 – Kekimiz piştikten sonra servise sunmak için mutlaka soğumasını bekleyelim, eğer ki şekilli kalıbımıza koymuş ise kekimizi kalıbımızdan çıkartmak için mutlaka iyice soğumasını beklemeliyiz.