El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bu yazıda El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? konusunu sizler için inceledik.

175

Kış günleri yaklaşmaya başladığında en çok soğuğa maruz kalan ellerimiz ile bizi sürekli taşımak durumundaki ayaklarımız bir kat daha fazla önemli hale gelir. Sadece belli dönemlerde olmamakla birlikte sürekli olarak bakım yapmak ve ilgilenmek gerekirken bazı detaylara dikkat etmek hijyen ve sağlık açısından kolaylık sağlar. Konuyla alakalı detaylı bilgisi olmayanlar ise en çok el ve ayak bakımı nasıl yapılmalıdır? sorusunun cevabını merak eder. Her şeyden önemlisi nemli kalması ve dinlendirilmesi gereken el ve ayaklarımızın iyi bakılmaması halinde ciddi hastalıkları olabilir.

Nemlendirmek Önemlidir

Hava değişim dönemlerinde görülen nem eksikliği vücudumuzun nem dengesinin bozulmasına neden olur. Sadece bu olmaksızın ellerinize sürdüğünüz bir kimyasal bile aynı etkiyi yapabilir. Bunun olmaması ve ellerinizin zarar görmemesi için nemlendirici kullanmak çok önemlidir. Ellerinizi gece yatmadan önce nemlendirmek gece bakımda kalmasına yardımcı olur. Ayaklar için de aynı şekilde bakım kremleri ile dikkat etmek gerekir.

Manikür ve Pedikür

Ellerimizdeki ve ayaklarımızdaki en önemli unsurlar tırnaklardır. Tırnakların yanlış kesilmesi veya bakılmaması tırnak batmalarına neden olabilir. Devamında ise mantar sorunları meydana gelebilir. Bunun için uzman kişilerden destek alarak manikür ve pedikür yaptırmak önerilir. Kendinize ait olan araç gereçler ile yaptırmak ise hijyeni sağlamak açısından dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır. İşlemler sırasında kanama olabileceğinden kan yoluyla hastalık kazanılması ihtimali unutulmamalıdır.

Doktor Kontrolü

El ve ayaklar için özel bakım klinikleri kurulmuş durumdadır. Bu klinikler hem bakımları yaparken hem de özel eğitimli cildiye doktorları tarafından tıbbi açıdan desteklenir. Keratin ise en çok kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Tırnaklarınız ve derinizle alakalı tüm detaylara bakılırken siz de gönül rahatlığı ile el ve ayaklarınızın tadını çıkarabilirsiniz. Bir başka konu ise tırnaklara oje sürülmesinden kaynaklanan dikkatsizliktir. Uzun süre havasız kalan tırnaklar bir süre sonra havasız kalacaktır. Bu nedenle doktorlar bu konuda dikkat edilmesini önerirler. Doktorların gözetiminde ve nemlendirmeyi unutmadan el ve ayaklarımızın bakımlarını eksiksiz yaptırmalıyız. Aksi durumda olası sonuçlar kesinlikle iyi olmaz.