El ve Ayak Bakım Önerileri

tarafından Blog Adresi
90 Görüntüleme

Özellikle kadınlar için el ve ayak bakımı ayrı bir öneme sahip. El ve ayak bakım önerileri ile istenen sonuçlar alınabilir. Eller gün boyu çeşitli durumlara maruz kalırlar. Sürekli suyla temas halinde olmak, deterjanlara maruz kalmak, toz ve kir gibi çevresel faktörler, soğuk ve sıcak gibi mevsimsel etkiler ellerin yıpranmasına neden olur. Dolayısıyla el bakımının ihmal edilmemesi gerekir.

El bakımı titizlik ister. El bakımının her gün düzenli olarak yapılması gerekir. Elbette el tırnakları için de özel bakımlar gerekir. El bakımı için adımlar izlenmelidir. Ayakların bakımında da gerekli bakım adımları atılmalıdır. Ayak bakımı konusunda birkaç hususa dikkat edilmesi gerekir. Ayaklarında cilt sorunları olan kişilerin bu cilt sorunlarını dikkate alarak bakım yapmaları önemli. Bunun için uzman hekimden öneri alınabilir. Zira bazı ayak bakım ürünleri bu tür cilt rahatsızlıklarını olumsuz etkileyebilir. Tüm bunlar göz önüne alınarak bakım yapılmalıdır.

El Temizliği

Öncelik hijyendir. Ellerin hijyeni için ılık suyla yıkanmaları önerilir. Böylece çatlamalara karşı önlem alınmış olur. Bununla beraber yumuşak formüllü sabunlar tercih edilmelidir. Bu sabunlar ellerin yıpranmasını önler. Eller yıkandıktan sonra mutlaka yumuşatılmalıdır. Bunun için nemlendirici kremler tercih edilebilir.

Peeling

Ellerin ölü derilerden arınması için peeling şart. Ellerin üst cildi incedir. Dolayısıyla bu bölge fazla yağ içermez. Yaş ilerledikçe bu az yağ oranı daha da azalır. Kemik ve damarlar daha belirgin bir hal alır. Bu nedenle dış kısma çok peeling uygulanmamalıdır.

Nemlendiriciler ve El Masajı

El ve ayak bakım önerileri arasında önemli hususlardan biri de nemlendiricilerdir. El bakımının olmazsa olmazlarıdır. Özellikle eller yıkandıktan sonra kururlar. Bunun önlenmesi için de hemen her el yıkama sonrası eller nemlendirilmelidir. Aynı zamanda gece boyu ellerin neminin sağlanması için de gece yatmadan önce eller nemlendirilmelidir. Böylece gece boyunca ellerin nem dengesi korunabilir.

El kremi sürülürken krem ele masajla sürülmelidir. Parmaklarda dahil olmak üzere masaj yapılarak krem ele yedirilir. Krem yerine doğal yağar da tercih edilebilir. Doğal yağlar besleyici olmakla birlikte nemlendirme özelliği yüksek olan doğal ürünlerdir. Yağlar ele masajla yedirilmeli ve bir süre beklenmelidir. Cilt yağı emer. Cildin ihtiyacı olan nem sağlanır.

El Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki adımların izlenmesi el bakımı için oldukça önemli. Ancak; bu bakım adımlar atılırken diğer yandan bazı hususlara da dikkat edilmelidir. Özellikle deterjanlardan uzak durulması gerekir. Bu tarz temizlik ürünleri cilt sağlığı için çok tehlikelidir. Bu nedenle bulaşık yıkanırken kaliteli bir eldiven kullanılmalıdır. Özellikle yaz aylarında güneşin cilde yararı kadar zararı da olur. Bunun için güneş kremi kullanılmalıdır.

Güneş kremleri genelde ellere sürülmez. Ancak; güneş kreminin mutlaka kullanılması gereken yerler ellerdir. Bu kremlerle ellerin korunması sağlanır. Eğer doğal ürünlerin yanı sıra; nemlendiriciler kullanılacaksa bu ürünlerin içeriğine ve markasına dikkat edilmesi gerekir. Sadece güvenilir markaların nemlendiricileri alınmalıdır. Aynı zamanda nemlendiricilerin içeriğinde E vitamini ve zeytinyağı bulunması da önemlidir.

Son olarak limon kullanımı da ihmal edilmemelidir. Yalnızca daha az kullanılması önerilir. Limon bir C vitamini kaynağıdır. Cildin ihtiyacı olan C vitamini desteğini sağlar. Hassas ciltli olanların limonu suyla hafifleterek kullanılması doğru olacaktır.

El ve Ayak Bakım Önerileri
El ve Ayak Bakım Önerileri

Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Ayak bakımı ayak sağlığının korunması bakımından büyük bir öneme sahip. Tüm gün çorap ya da ayakkabı içinde kalan ayaklar cilt hastalıklarına yatkındır. Bu nedenle bakımlarını ihmal edilmemesi gerekir. Hijyen kadar doğru ürünlerle de ayak bakımı sağlanmalıdır.

Ayak Hijyeni

Ayaklar her gün ılık suyla yıkanmalıdır. Her gün olmamak kaydıyla yıkamalar sırasında sabun da kullanılmalıdır. Ayaklar her gün sabunla yıkanırsa bu ciltte kuruluklara neden olabilir. Ayaklar yıkandıktan sonra çok iyi kurulanmalıdır. İyi kurulama yapmadan çorap ve ayakkabı giyilmesi birçok cilt problemine yo açabilir.

El ve Ayak Bakım Önerileri
El ve Ayak Bakım Önerileri

Ayakları Banyosu ve Nemlendirme

Ayak banyosu ayakların yumuşaması için çok gerekli. Bilindiği gibi ayak tabanı oldukça serttir. Bu bölgenin yumuşatılması gerekir. Bunun için bir leğen ya da kovaya sıcak su doldurulur. Suyun içine çok az bir miktar elma sirkesi ya da tercihen limon, karbonat konulabilir. Bu doğal ürünler ayağın kolayca yumuşamasını sağlar. Ayaklar bu suda 15-20 dakika kadar bekletilmelidir.

Ayaklarda istenen yumuşaklık sağlandıktan sonra ponzo taşı ile çok sert olmamak kaydıyla topuk kısmına sürtülür. Ancak; ponzo taşı kullanılırken dikkat edilmelidir. Topuk bölgesinde çok sertlik ve çatlak sorunu yaşayanlar ponzo taşını sıklıkla kullanmamalıdır. Bu tür topuk problemlerinde ponzo taşı yıpratıcı olabilir.

Bununla beraber, bu sorunların daha fazla ilerlemesine neden olabilir. Daha hafif hareketlerle kullanılması yararlı olacaktır. Böylece ayak, bu bölgedeki ölü derilerden kurtulur. Ayak yumuşak haldeyken tırnak ve tırnak çevresindeki fazla deriler alınarak rahatlama sağlanır. Ayağın nemlendirilmesi için özel nemlendiriciler kullanılabilir. Vazelin de nemlendirme de etkili bir üründür.

Ayak Peelingi

El peelingi kadar ayak peelingi de önemli. Ayak peelingi için özel peeling ürünleri tercih edilebilir. Ancak; bunları tercih etmeyenler evde doğal ürünlerle de bu işlemi yapabilirler. Bunun için badem yağı ve şeker önerilir. Badem yağı ve şeker birbirine karıştırılır. Karışım, ayaklara dairesel hareketlerle yedirilir. Şeker badem yağı sayesinde ayakta rahat hareket eder. Ölü derilerin atılmasını kolaylaştırır. Bu karışımla deri hem ölü derilerden arınır hem de yumuşar.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.