Dukan Diyeti Zararlı mıdır?

Bu yazımızda Dukan Diyeti Zararlı mıdır? konusunu sizler için inceledik.

197

Dukan diyeti yaklaşık 40 yıldır var olan bir diyet programıdır. Ancak son 10 yıldır ün kazanmış ve çoğu kişinin uygulamaya başladığı bir diyet haline gelmiştir. Fransa ve Amerika’da yazılan Dukan diyeti kitabından sonra popüler hale gelmiştir. Çoğu kişi Dukan diyeti zararlı mıdır? sorularını sık sık yöneltmektedir. Belli başlı kurallar içeren, sınırları keskin şekilde çizen bir diyet türüdür. Bu nedenle kitapta yer alan tüm kurallara uymak gerekmektedir. Aksi takdirde işe yaraması beklenemez. En önemlisi ise bu diyet uygulanmak isteniyorsa mutlaka öncesinde doktor ya da diyetisyene başvurmak gerekir.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyetini Pierre Dukan oluşturmuştur. Kısa sürede kilo verme vaadinde bulunduğu için çoğu kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu diyet tamamen protein odaklı beslenmeye adapte edilmiş bir beslenme yöntemini içerir. Karbonhidrat tüketimi büyük ölçüde sınırlandırılmaktadır. Beslenirken daha çok balık, yumurta, peynir, süt, yoğurt, tavuk, et tercih edilmektedir. Kullanılan bu yiyeceklerin yağ oranının ise kesinlikle azaltılmış olması gerekmektedir. Çünkü hedef karbonhidrat ve yağ alımını minimuma indirmektir. Sebzeler de sık sık bu diyette yer almaktadır.

Dukan Diyetinin Aşamaları

Dukan diyeti 4 farklı aşamadan oluşan bir diyettir. Bu aşamalara uyulduğunda hızlı şekilde yağ yakımının gerçekleştiği söylenmektedir. İlk aşama atak aşamasıdır. Bu aşama bir hafta sürmektedir. Yulaf kepeği ve bol proteinli bir beslenme programı yapılıyor. İkinci aşama seyir aşamasıdır, sebzeler beslenme programına katılıyor ayrıca spor yapılması gerekiyor. Üçüncü aşama sağlamlaştırma aşamasıdır. Meyve ve karbonhidratlar belli ölçülerde tüketilebiliyor. Kutlama öğünü de bu aşamada gerçekleştirilebilir. Son aşama ise dengeleme aşamasıdır. Bu aşamada ise tüm gıdalar tüketilebilir ancak günde 20 dakika egzersiz yapmak gerekir.

Dukan Diyetinin Yararları ve Zararları

Dukan diyeti çoğu uzman tarafından zararlı bulunuyor. Çünkü bir gün içerisinde proteini, karbonhidratı ve yağı dengeli şekilde almak gerekiyor. Ancak Dukan diyetinde ilk başlarda protein ağırlıklı beslenme yapıldığı için vücut karbonhidrata ve yağa ihtiyaç duyabiliyor. Ayrıca fazla protein böbreklere de zarar verebiliyor. Bu gibi yan etkileri olabileceği için doktora başvurmadan yapılmaması gerekiyor.